صفحه نخست آرشیو وبلاگ ایمیل آر اس اس
پنهان در خورشيد (خبر هاي صاف و شفاف بوكس
xxxl
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
درباره

8/8/91 ساعت 11 روز دوشنبه سالن اجتماعات اداره ورزش و جوانان اذربايجان غربي(خورشيد سياه)
جستجو


پخش زنده حرم ها
پخش زنده حرم
آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی

يکي از بهترين نعمت‌ها، نعمت آزادی است و ماه مبارک رمضان ، ماه آزادی است.

آنچه در ادامه می آید دیدگاهها و بیانات ایت الله جوادی آملی در خصوص ماه مبارک رمضان و شبهای قدر است.

- رسول خدا (ص) در آخرین جمعه ماه شعبان خطبه‌ای ایراد فرمودند که: «یا ایها الناس إن انفسکم مرهونة بأعمالکم فقکوها باستغفارکم» - مردم! شما آزاد نیستید؛ در قفس هستید. و نمی‌دانید که در قفس هستید. گناهانتان شما را در قفس زندانی کرده است. در ماه مبارک رمضان، با استغفار، خود را آزاد کنید.»

-انسان گناهکار بدهکار است و بدهکار باید گرو بسپرد. اینجا خانه و زمین را به عنوان گرو قبول نمی‌کنند؛ بلکه جان را به گرو می‌گیرند. آن که می‌گوید من هر چه بخواهم می‌کنم، هر جا بخواهم می‌روم و هر چه بخواهم می‌گویم، او اسیر است؛ آزاد نیست. گرفتار هوس و آز، برده است نه آزاد.

-هیچ ارزشی در اسلام به اندازه ارزش آزادی نیست. علی علیه‌السلام می‌فرماید: «من ترک الشهوات کان حراً» - آزاد کسی است که شهوت‌هایش را ترک کند.

معصومین علیهم‌السلام در بسیار از کلمات به ما آموختند که آزاد بشوید. آزاد شدن از دشمن بیرونی چندان مهم نیست، آزاد شدن از دشمن درونی مهم است.

-راه تشخیص بنده مؤمن یا آزاد بودن این است که اگر به دلخواه خود عمل می‌کنیم، معلوم می‌شود در قفس آز و طمع زندانی هستیم؛ و اگر به خواسته خدای سبحان عمل کنیم، آزاد هستیم. انسان آزاد به غیر خدا نمی‌اندیشد.

-از برجسته‌ترین وظایف در ماه مبارک رمضان آزاد شدن و رهیدن است. انسان باید این قفس‌ها و میله‌های پولادین را که با دست خود ساخته بشکند.

- انسان  به طرزی زندگی کند که گرفتار چشم و گوش نباشد، اين بهترين راه است که فَکّ رهن شده باشد، امام علی(ع) می فرماید: «فَکُفُّوهَا بِاسْتِغْفَارِکُمْ» و توبه هم به اين است که بگوييد خدايا من آمدم.

-پیامبر اکرم (ص) فرمود: «قد أقبل إلیکم شهر الله» ماه مبارک رمضان دارد می‌آید او به شما رو کرده است این برای شما اقبالی است. این ماه، ماه خداست. درست است که همه ماه‌ها ماه خداست؛ همه زمین‌ها زمین خداست اما می‌گویند سرزمین مکه سرزمین وحی است و حاجیان و معتمران وقتی وارد می‌شوند مهمانان الهی‌اند اینها جزء ضیوف‌الرحمان‌اند این مربوط به زمینِ مهمانی است و ماه مبارک رمضان هم زمان مهمانی است و شما نیز مهمان خدای سبحان هستید «دُعیتم فیه إلی ضیافة الله».

-شما شنیده‌اید که گاهی نسیم می‌وزد و همان‌ طوری که شب و روز یکسان نیست، سحر نسیم خاصّی دارد روزگار هم اینچنین است.

- اگر انشاءالله  توفیقی داده شد به استقبال این ماه مبارک رمضان برویم، سحرهای آن را دریابیم، روزه‌های روزهای آن را دریابیم. حالا آن بحث‌های کمک به نیازمندان، از لغزش‌های دیگران گذشتن، صِله رَحِم داشتن‌، فضیلت افطار دادن، گرسنه‌ها را سیر کردن و یا حقوق دیگران را به آنها تأدیه کردن، مطلبی دیگر است؛ لذا فرمود خدای سبحان اسمای حُسنای خود را روزی می‌کند چیزی را که خدا عطا می‌کند چیزی است که ماندنی باشد.

-در فضیلت روزه همین بس که انسان شبیه فرشته می‌شود و فرشته کارش خوردن و نوشیدن و پاسخ به غرایز و امثال اینها نیست؛ لذا انسان در ماه مبارک رمضان دعوت شد که فرشته بشود و فرشته شدن ممکن است یعنی خوردن و خوابیدن، مزاحم نیست که انسان فرشته بشود خب ما چرا فرشته نشویم؟! نوجوان‌های ما و جوان‌های ما از ماه رمضان بیشترین بهره را ببرند.

- ماه مبارک رمضان دو دستور دارد:

1ـ عمومی: که انسان تمام ماه مبارک رمضان را به عنوان یک واحد بداند و برای آن نیّت کند؛ یعنی در شب اول ماه مبارک رمضان می توان قصد کند که تا آخر ماه روزه بگیرد.

2ـ خصوصی: که هر روز هم دارای تکلیف مستقل و جدایی است. «وأیّامه أفضل الأیام ولیالیه أفضل اللّیالی» تمام روزهای ماه مبارک رمضان از تمام ایّام سال افضل است و تمام شبهای ماه مبارک رمضان، از تمام شبها و لیالی سال برتر است. «وساعاته أفضل الساعات» ساعات یعنی چند لحظه؛ لحظات آن بهترین لحظه هاست.

-پیرامون شب قدر و سِرّ تبرّع و برجستگی آن و راز تعدّد و کثرت، و رمز تنوع و تحوّل آن و نکته خفا و ابهام، و معنای قَدر و ارزش آن و تأثیر ادراک شب قدر، و نیز برخی دیگر از شئون آن به طور اجمال نکاتی بازگو می ‏شود.

یکم: گرچه هر موجود طبیعی در مخزن غیب الهی دارای وجود عقلی است که از آن نشئه تجرّد معقول به مرحله تجسّم محسوس تنزّل می‏ یابد: ﴿إنْ من شی‏ء إلاّ عندنا خزائنه وما ننزّله إلاّ بقدرٍ معلوم﴾ و شب قدر نیز از این اصل کلی مستثنی نیست، لذا می‏ تواند دارای ارزش نَفْسی باشد، لیکن اَرْج ظاهری آن به حُرْمت مُتَزمِّن آن است که در این زمان خاص نزول یافت و آن قرآن کریم است، همان طور که ارزش مکان به متمکّن آن است؛ لذا خداوند سرّ سوگند به بَلَد مکه را، تمکن و استقرار رسول اکرم‏صلی الله علیه و آله و سلم که در آن متمکّن بود اعلام داشته و چنین فرموده است: ﴿لا ُقسم بهذا البلد٭ وأنت حلٌّ بهذا البلد﴾ بنابراین، یکی از اسرار براعت و برجستگی لیله قدر نزول قرآنِ‏ ذوالقدر در آن خواهد بود.

دوم: چون راز براعت زمان همانا حُرمت مُتَزمّن است و تقدیر بر امور از طرف خداوند سبحان دارای حرمت ویژه است و تقدیر امور نیز دارای مراتب گوناگون است و هر مرحله‏ای از آن در زمان خاص ظهور می‏ کند لذا تمام آن زمانهای مخصوص از برجستگی والا برخوردار می‏ شوند و به عنوان نمونه می‏ توان، نیمه‏ ماه شعبان و نوزدهم و بیست ‏ویکم و بیست‏ وسوم ماه مبارک رمضان و نیز برخی دیگر از شبهای وتْر آن را یاد نمود که امور گیتی در این مراحل، جریان تَنْسِیق خود را بازمی ‏یابند. البته آن حرمت خاصی که برای شب قدر به پاس نزول قرآن است فقط در شبهای ماه مبارک رمضان خواهد بود.

سوم: برای اینکه تمام روزها و شبهای سال، فیض ظرفیّت چنین رخداد مبارک را ادراک کنند لذا تقدیر امور و نیز تنزل معانی قرآن و مفاهیم عالی آن برابر ماههای قمری توزیع شده است تا با تنوع و تحوّل همراه باشد و تمام شبهای سال از جهت گردش جام تقدیر و کأس تنزیل و مُناوَله آن بهره ‏مند گردند و فیض سیّال الهی راکد نگردد، و اگر برابر سال شمسی تنظیم می‏ شد، چنین اِداره کأسی و چنان مُناوَله‏ای در کار نبود.

چهارم: به منظور فحص بالغ و مراقبت مستمّر و اجتهاد مداوم در سنگر جهاد اکبر، لیله قدر مختفی و روز قدر مخفی شد؛ زیرا ماءالحیاة در هر کوی و برزنی ارزان عرضه نمی‏ شود و تاریکی ظلمات از یک سو و جستجوی همراهی چون خضر(ع) از سوی دیگر و تحمل خطرهای گوناگون از سوی سوم مقداری از بهای چنین کالای سترگ است که تا تأدیه نشود دامن آن به کف نمی ‏آید.

پنجم: معنای قدر و منزلت شب قدر که بیش از ارج هزار ماه است هرگز به معنای ارزش اعتباری در برخی از دانشهای باید و نباید اعتباری، نخواهد بود، بلکه به معنای ارج وجودی و شدّت درجه هستی است که ارزش دانشهای بود و نبود است نه باید و نباید. البته چنان ارج وجودی که در حکمت نظری مطرح است پشتوانه تدوین قوانین ارزشی باید و نباید فقهی خواهد بود لذا امتثال دستورهای دینی وسیله مناسبی برای تکامل وجودی روح است.

ششم: چون ارزش زمان به مُتَزمِّن است هر اندازه سالکِ واصل، شاهد معنای تقدیر الهی از یک سو و شاهد معارف قرآن کریم از سوی دیگر باشد به همان اندازه شرافت وجودی لیله قدر را تحصیل می‏کند، یعنی همان طور که درجات بهشتِ جاودان به عدد آیات قرآن کریم است، مراحل لیله قدر و درجات وجودی آن نیز در گرو ادراک صحیح حقیقت تقدیر امور الهی از یک سو و معرفت درست معالی و معانی قرآن کریم از سوی دیگر خواهد بود؛ حتی اگر شب قدر مصون از تعدّد عَرْضی و کثرت همتایی باشد؛ زیرا تعدّد مراتب طولی آن محفوظ است.

هفتم: محصول معرفت صحیح مُتَزمِّن و حاصل ادراک درست زمان سبب شدّت وجودی سالک عارف می‏گردد که با آن، طی زمان و زمین میسورش خواهد شد، نمونه‏های فراوانی در قرآن و سنّت معصومین(ع) و در تاریخ پیروان راستین قرآن و عترت مشهود است که جریانِ صحابی حضرت سلیمان در آوردن تخت ملکه سبأ از فاصله دور در کمتر از چشم گرداندن ﴿قال الّذی عنده علم من‏الکتاب أنا اتیک به قبل أن یرتدّ إلیک طرفک﴾ از این قبیل است.

لازم است توجه شود آنچه به عنوان نمونه یاد شد راجع به شدّت درجه وجودی شاگردان انبیا و امامان معصوم(ع) بوده وگرنه مقام وجودی آن ذوات نوری به مراتب بیش ازاینهاست.

شب، بُراقِ عروجِ سالکان است

-بخش مهمّی از فیوضات معنوی و الهی، طبق بیان قرآن کریم، در شب افاضه شده است. تنزّل قرآن در شب پربرکت و مبارک قدر است ﴿إنا أنزلناه فی لیلة القدر﴾

 إسراء و معراج انسان کامل نیز در شب است: ﴿سبحان الذی أسری بعبده لیلاً من المسجد الحرام إلی المسْجد الأقصی الذی بارکنا حوْله﴾

-اگرچه انسان در روز، هم در محضر خداست ولی فیض شب، بهره خاصّی است که نصیب انسان می ‏شود. حضور و توجّه و تمرکز انسان در شب زیاد است و همین سبب قوّت و ازدیاد فیض می ‏شود.

-نشئه زنده‏ داری شب و مناجات و دعا و خضوع شب، نشئه خاصّی است که باخضوع و مناجات و ذکر روز فرق دارد ﴿إن ناشئه اللیل هی أشدّ وطأً وأقوم قیلاً﴾ وبه همین جهت است که خداوند به رسول خود فرمود: ﴿ومن اللیل فتهجد به‏نافلةلَکَ عسی أنْ یبْعثک ربک مقاماً محموداً﴾ سحر خیز باش و شب راازدست‏مده؛ زیرا که نافله شب، خضوع و حضور شب، بعثت تازه‏ای است برای تو و اگر می ‏خواهی که به مقامی والا و محمود مبعوث شوی، شب را رها نکن.

-تلاوت قرآن و خضوع در حضور خداوند، و محاسبه اعمال گذشته و تصمیم قطعی برای آینده، در دل شب تار میسّرتر است و لذا مردان الهی حدّاکثر بهره را از شب می‏برند، «عُمّار اللّیل ومَنار النّهار» ، «امّا اللیل فصافّون أقدامهم، تالین لأجزاء القرآن» ، «طوبی لنفسٍ... وهَجَرَتْ فی اللیل غُمْضَها» ،«إنّ داود(علیه‏السلام) قام فی مثل هذه الساعة من اللیل... ».


ارسال شده در پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393 ساعت 15:49 توسط مهندس سعيد مهديزاده

محراب کوفه امروز به خون آغشته شد، عرشیان اشک ماتم ریختند، آسمان گریست، زمین فریاد زد، زمان به صدا درآمد و فریاد ضربت خوردن یگانه هستی را خبر داد.

 

شمشیر ابن ملجم فرق علی (ع) را شکافت و علی در میان خون و نماز، فریاد زد ˈفزت و رب الکعبهˈ قسم به خدای کعبه رستگار شدم.

شیطان اوج کینه خود را به تصویر کشید، کرکسان شادی کردند و خفاشان در دل شب بر زخم علی جشن گرفتند.

همانها که بودن علی را برنمی تافتند، همانها که از عدالت علی می ترسیدند، همانها که مردانگی علی آزارشان می داد و شمشیر عدالت علی شکنجه شان می کرد،

آنها ترسیده بودند از سخنان علی، از صدای نفسهای علی و از عدالت علی.

علی را شمشیر زدند تا در سکوت به آرزوهایشان برسند به همین خاطر سجاده نماز او را غرق خون کردند.

دیگر کوچه های کوفه صدای قدمهای علی را نشنید، دیگر کسی به سراغ یتیمان نرفت، طفلان بی پدر در گوشه تنهایی ماندند و زنان بی همسر چشم انتظار،

بغض گلوی یتمیان را گرفت، هر روز انتظار کشیدند اما دیگر خبری از او نیافتند، او بر بستر افتاد و چشمها همچنان منتظر ماندند.

علی (ع) آزرده بود از مردمانی که دوستش داشتند اما معنی حرفهایش را نمی فهمیدند.

او با تمام عظمتش در دل شب گریه می کرد حرفهایش را به چاه می گفت.

نخلستانهای مدینه هق هق ناله های علی را به خاطر دارند و خوب می دانند چگونه پنهان از مردم و از رنج بی مهری ها تنها در دل شب گریه می کرد.

علی تفسیر بزرگ جوانمردی است، جوانمردی در رکاب علی، مردانگی آموخته است.

علی معنای بلند صبر و بردباری است، 25 سال صبوری و سکوت سند بردباری علی است.

علی سهم خواهی نکرد 25 سال خانه نشینی را با جان و دل خرید تا اسلام زنده بماند، او رسالتش را فراموش نکرد.

علی سیاستمداری وارسته و حاکمی عادل است، در مکتب او هیچ حقی نباید ضایع شود حتی حق غیر مسلمان.

علی برای عدالت می جنگد، میدانهای جنگ شمشیر علی را می شناسند.

خیبر فریاد علی را به خاطر دارد.

جرم علی برای عدالت جنگیدن و برای احیای عدالت حکومت کردن است.

علی عذاب می کشد نه از ضربت شمشیر ابن ملجم بلکه از نادانی مردم عصرش

مردمی که فریاد دوست داشتنش را سر می دادند اما معنی حرفهایش را نمی فهمیدند و این همان چیزی است که علی (ع) را آزار می داد.


سومین روز از تورنمنت بین المللی چین در حالی امروز پیگیری شد که نمایندگان اوزان 60، 81 و 91+ کیلوگرم تیم ملی ایران با شکست حریفان خود مدال برنز آنها قطعی شد.

خبرگزاری فارس: مدال برنز روزبهانی، فروتن و سپهوند قطعی شد/ مظاهری، محرابی و قاسمی‌ پور فردا مبارزه خواهند کرد

  تورنمنت بین‌المللی چین با حضور 120 بوکسور از 16 کشور دنیا در حالی از روز دوشنبه آغاز شده که تیم ملی بوکس ایران نیز با ترکیب 9 بوکسور در این مسابقات شرکت کرده‌ است.

این رقابت‌ها در غالب 17 تیم تا 28 تیرماه ادامه خواهد داشت و چینی‌ها با دو تیم در این مسابقات شرکت کرده‌اند.

سومین روز از این رقابت‌ها در حالی امروز چهارشنبه پیگیری شد که فروتن گل آرا نماینده وزن 60 کیلوگرم با شکست نماینده تایلند مدال برنز خود را قطعی کرد و روز جمعه برای کسب مدال نقره باید به مصاف نماینده تیم ملی چین برود.

احسان روزبهانی بوکسور وزن 81 کیلوگرم نیز با شکست نماینده روسیه مدال برنز خود را قطعی کرد و روز جمعه برای کسب مدال برنز باید بوکسور تیم ملی کره جنوبی را شکست دهد،‌ اما مجید سپهوند نماینده وزن 91+ کیلوگرم نیز با شکست نماینده اوکراین مدال برنز خود را قطعی کرد و روز جمعه باید برای رسیدن به مدال نقره نماینده چین را شکت دهد.

دومین روز از این مسابقات نیز در حالی برگزار شد که امین قاسمی‌پور نماینده وزن 69 کیلوگرم با شکست نماینده انگلیس به مرحله بعدی صعود کرد و فردا (پنج‌شنبه) باید با نماینده اوکراین مبارزه کند.

در وزن 75 کیلوگرم نیز سجاد محرابی با شکست نماینده چین تایپه فردا(پنج‌شنبه)باید به مصاف نماینده چین برود، اما در وزن 64 کیلوگرم دانا اسماعیل‌زاده در نخستین دیدار خود مقابل نماینده اوکراین شکست خورد و از دور رقابت‌ها حذف شد.

مظاهری نیز در نخستین روز از این مسابقات نماینده هندوستان را شکست داد و فردا (پنج‌شنبه) باید در وزن 91 کیلوگرم به مصاف بوکسور تیم ملی روسیه برود.


ارسال شده در پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393 ساعت 0:12 توسط مهندس سعيد مهديزاده
رئیس‌جمهور گفت: شهید سیدعلی اندرزگو چهره‌ای فعال و تأثیرگذار در نهضت اسلامی و جزء افتخارات روحانیت در انقلاب اسلامی بود.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری در دیدار با خانواده شهید اندرزگو که همزمان با شب ضربت خوردن حضرت علی (ع) صورت گرفت، با اشاره به ویژگی منحصر به فرد این روحانی مجاهد در مبارزه با رژیم ستمشاهی، اظهارداشت: شهید سیدعلی اندرزگو چهره‌ای فعال و تأثیرگذار در نهضت اسلامی و جزء افتخارات روحانیت در انقلاب اسلامی بود.
 
روحانی افزود: شهید اندرزگو و همه شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی که برای پیروزی انقلاب و استمرار آن زحمت کشیده و جانشان را فدا کردند، جایگاه رفیعی دارند و مورد احترام مردم قدرشناس ایران هستند.
 
رئیس‌جمهوری از شهید سیدعلی اندرزگو به عنوان شهید رمضان یاد کرد و گفت: خداوند به همه ما توفیق دهد که بتوانیم حافظ و پاسدار خون شهدای انقلاب اسلامی و ادامه‌دهنده راه آنان در انقلاب باشیم و ان‌شاء‌الله در این راه شرمنده شهدا نباشیم.
 
روحانی با اشاره به رهبری امام خمینی(ره) در شکل‌گیری، پیروزی و استمرار نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی در ایران، اظهارداشت: همه این دستاوردها از نفس گرم امام راحل بود که ملت ما را در برابر ابرقدرت‌ها و مستبدان زمان هدایت کرده و پیروز گرداند، البته ملت غیور و بزرگ ایران و رهبری انقلاب پرچم انقلاب را به دوش گرفته و راه امام(ره) و شهدا را ادامه می‌دهند.
 
رئیس‌جمهوری به ویژگی منحصر به فرد شیوه مبارزاتی شهید اندرزگو اشاره کرد و گفت: این شهید بزرگوار برای مدت مدیدی توانست هم فعال باشد و هم مخفی بماند و با شیوه‌های مختلف، خود را از چشم دژخیمان رژیم پهلوی دور نگاه داشته و حفظ کند و جزء چهره‌هایی بود که ساواک را متحیر کرده بود، خداوند مقام این شهید بزرگوار را متعالی گرداند و به خانواده آن اجری عظیم در دنیا و آخرت عطا کند.
 
همسر شهید سیدعلی اندرزگو در این دیدار روحانی و صمیمی، خاطراتی در خصوص چگونگی مبارزات و شهادت آن شهید بزرگوار و همراهی خود در مبارزات آن شهید را برای رییس‌جمهور تعریف کرد و پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی را از برکات این مبارزات دانست.
 
شهید سیدعلی اندرزگو از روحانیون مبارز مسلح مخالف ستم‌شاهی و عضو هیأت های مؤتلفه اسلامی بود که در دوم شهریور 1357 مصادف با 19 ماه مبارک رمضان به دست عوامل رژیم ستم‌شاهی در خیابان ایران کوچه سقاباشی تهران به شهادت رسید.
 
از آن شهید بزرگوار 4 فرزند پسر به نام‌های سیدمهدی، سیدمحمود، سیدمحسن و سیدمرتضی به یادگار مانده است.
 
در این مراسم که حسین فریدون دستیار ارشد رئیس‌ جمهوری و حجت‌الاسلام شهیدی معاون رئیس‌‌جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور داشتند، لوح سپاس و تقدیری از سوی رئیس‌ جمهوری تقدیم همسر و فرزندان آن شهید والا مقام شد.


ارسال شده در چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 ساعت 15:44 توسط مهندس سعيد مهديزاده
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر ماه مبارک رمضان برخی از توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای استفاده‌ی هرچه بهتر و کامل‌تر از این فرصت گران‌بها را مرور می‌کند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر ماه مبارک رمضان برخی از توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای استفاده‌ی هرچه بهتر و کامل‌تر از این فرصت گران‌بها را مرور می‌کند:

 
 
* با آمادگی معنوی وارد شب قدر شوید

در ماه رمضان هم - در همه روزها و شبها - دلهایتان را هرچه میتوانید با ذکر الهی نورانیتر کنید، تا برای ورود در ساحت مقدّس لیلةالقدر آماده شوید، که: «لیلةالقدر خیر من الف شهر. تنزّل الملائکة والرّوح. فیها بإذن ربّهم من کل امر». شبی که فرشتگان، زمین را به آسمان متّصل میکنند، دلها را نورباران و محیط زندگی را با نور فضل و لطف الهی منوّر میکنند. شب سِلم و سلامت معنوی - سلامٌ هی حتّی مطلع الفجر - شب سلامت دلها و جانها، شب شفای بیماریهای اخلاقی، بیماریهای معنوی، بیماریهای مادّی و بیماریهای عمومی و اجتماعی که امروز متأسفانه دامان بسیاری از ملتهای جهان، از جمله ملتهای مسلمان را گرفته است! سلامتی از همه اینها، در شب قدر ممکن و میسّر است؛ به شرطی که با آمادگی وارد شب قدر شوید.
 ۱۳۷۶/۰۹/۰۵
 
* ساعات لیلةالقدر را مغتنم بشمارید

قدر لیلةالقدر را باید دانست، ساعات آن را باید مغتنم شمرد و کاری کرد که ان‌شاءاللَه قلم تقدیر الهی در شبهای قدر برای کشور عزیز و آحاد ملت ما تقدیری آن‌چنان که شایسته مردم مؤمن و عزیز ماست، رقم بزند.
 ۱۳۸۲/۰۸/۲۳
 
* از رذائل مادی خود را دور کنید

ما باید امیدوار باشیم، دعا کنیم و بکوشیم از این شبها[ی لیالی قدر] برای عروج معنوی خود استفاده کنیم؛ چون نماز معراج و وسیله‌ی عروج مؤمن است. دعا هم معراج مؤمن است، شب قدر هم معراج مؤمن است. کاری کنیم عروج کنیم و از مزبله مادی که بسیاری از انسانها در سراسر دنیا اسیر و دچار آن هستند، هرچه می توانیم، خود را دور کنیم. دلبستگی ها، بدخلقی ها - خلقیات غیرانسانی، ضدانسانی - روحیات تجاوزگرانه، افزون خواهانه و فساد و فحشا و ظلم، مزبله های روح انسانی است. این شبها باید بتواند ما را هرچه بیشتر از اینها دور و جدا کند. ۱۳۸۳/۰۸/۱۵
 
* بهترین اعمال در این شب، دعاست

فرمود «لیلةالقدر خیر من الف شهر»؛ شبی که به عنوان لیلةالقدر شناخته شده است و مردد است بین چند شب در ماه رمضان، از هزار ماه برتر و بالاتر است. در ساعت‌های کیمیایی لیلةالقدر، بنده‌ی مؤمن باید حداکثر استفاده را بکند. بهترین اعمال در این شب، دعاست... احیاء هم برای دعا و توسل و ذکر است. نماز هم - که در شب‌های قدر یکی از مستحبات است - در واقع مظهر دعا و ذکر است. در روایت وارد شده است که دعا «مخّ العبادة»؛ مغز عبادت، یا به تعبیر رایج ماها، روح عبادت، دعاست. دعا یعنی چه؟ یعنی با خدای متعال سخن گفتن؛ در واقع خدا را نزدیک خود احساس کردن و حرف دل را با او در میان گذاشتن. دعا یا درخواست است، یا تمجید و تحمید است، یا اظهار محبت و ارادت است؛ همه‌ی اینها دعاست. دعا یکی از مهمترین کارهای یک بنده‌ی مؤمن و یک انسان طالب صَلاح و نجات و نجاح است. دعا در تطهیر روح چنین نقشی دارد. ۱۳۸۴/۰۷/۲۹
 
* به معانی دعاها توجه کنید

ادعیه‌ی رسیده‌ی از معصومین (علیهم‌السّلام) همه پرمغز، پرمضمون از لحاظ سوز و گداز عاشقانه و عارفانه است و غالباً در حد عالی، منتها جزو بهترینها یا شاید بهترینها، این دعاهائی است که از امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) رسیده است. همین دعای کمیل یا دعای صباح یا دعای مناجات شعبانیه، که من از امام (رضوان اللَّه علیه) یک وقتی پرسیدم که در بین این دعاها شما بیشتر به کدام علاقه دارید، ایشان گفتند دعای کمیل و مناجات شعبانیه. هر دو از امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) است. این راز و نیاز و سوز و گداز امیرالمؤمنین و هم مناجاتهای آن بزرگوار، حقیقتاً گدازنده است برای کسی که توجه داشته باشد.

و من خواهش میکنم جوانان عزیز ما سعی کنند معانی این کلمات و این فقرات را در این دعاها مورد توجه قرار بدهند. الفاظ دعا، الفاظ فصیح و زیبائی است؛ لیکن معانی، معانی بلندی است. ۱۳۸۷/۰۶/۲۹
 
* با خدا حرف بزنید

من خواهش میکنم جوانان عزیز ما سعی کنند معانی این کلمات و این فقرات را در این دعاها مورد توجه قرار بدهند. الفاظ دعا، الفاظ فصیح و زیبائی است؛ لیکن معانی، معانی بلندی است. در این شبها با خدا باید حرف زد، از خدا باید خواست. اگر معانی این دعاها را انسان بداند، بهترین کلمات و بهترین خواسته‌ها در همین دعاها و شبهای ماه رمضان و شبهای احیاء و دعای ابی‌حمزه و دعاهای شبهای قدر است. اگر کسی معانی این دعاها را نمیداند، با زبان خودتان دعا کنید؛ خودتان با خدا حرف بزنید. بین ما و خدا حجابی وجود ندارد؛ خدای متعال به ما نزدیک است؛ حرف ما را میشنود. بخواهیم با خدا حرف بزنیم؛ خواسته‌های خودمان را از خدای متعال بخواهیم. این انس با خدای متعال و ذکر خدای متعال و استغفار و دعا خیلی تأثیرات معجزآسائی بر روی دل انسان دارد؛ دلهای مرده را زنده میکند.
 ۱۳۸۷/۰۶/۲۹
 
* از خدای متعال عذرخواهی کنید

شب قدر، فرصتی برای مغفرت و عذرخواهی است. از خدای متعال عذرخواهی کنید. حال که خدای متعال به من و شما میدان داده است که به سوی او برگردیم، طلب مغفرت کنیم و از او معذرت بخواهیم، این کار را بکنیم، والّا روزی خواهد آمد که خدای متعال به مجرمین بفرماید: «لایؤذن لهم فیعتذرون». خدای نکرده در قیامت، به ما اجازه عذرخواهی نخواهند داد. به مجرمین اجازه نمیدهند که زبان به عذرخواهی باز کنند؛ آن‌جا جای عذرخواهی نیست. این‌جا که میدان هست، این‌جا که اجازه هست، این‌جا که عذرخواهی برای شما درجه میآفریند، گناهان را میشوید و شما را پاک و نورانی میکند، از خدای متعال عذرخواهی کنید. این‌جا که فرصت هست، خدا را متوجّه به خودتان و لطف خدا و نگاه محبّت الهی را متوجّه و شامل حال خودتان کنید. «فاذکرونی اذکرکم»؛ مرا به یاد آورید، تا من شما را به یاد آورم.
۱۳۷۶/۱۰/۲۶
 
* دلهایتان را با مقام والای امیر مؤمنان آشنا کنید

مناسبت شب قدر، یکی مناسبت دعا و تضرع و توجه به پروردگار است که ماه رمضان بخصوص شبهای قدر، بهار توجه دلها و ذکر و خشوع و تضرع است. ثانیاً بهانه و مناسبتی است برای اینکه دلهایمان را با مقام والای امیر مؤمنان و سرور متقیان عالم قدری آشنا کنیم و درس بگیریم. هر چه که در فضائل ماه رمضان و وظائف بندگان صالح در این ماه بر زبان جاری شود و بتوان گفت، امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) نمونه‌ی کامل آن و برجسته‌ترین الگو برای آن خصوصیت است. ۱۳۸۷/۰۶/۲۹
 
* به ولیّ‌عصر، ارواحنافداه، توجّه کنید

امشب را که شب قدر است، قدر بدانید. دعا، تضرّع، توبه و انابه و توجّه به پروردگار،جزو وظایف همه ماست. مشکلات عمومی مسلمین، مشکلات کشور، مشکلات شخصی‌تان و مشکلات دوستان و برادرانتان را با خدای خودتان مطرح کنید. از خدای متعال توجّه بخواهید؛ از خدای متعال مغفرت بخواهید؛ از خدای متعال انابه و حال و توجّه بخواهید.
امشب را قدر بدانید. شب بسیار مهمی است؛ شب بسیار عزیزی است. به ولیّ‌عصر، ارواحنافداه، توجّه کنید؛ به در خانه خدا - مسجد - بروید و به برکت امام زمان از خدای متعال خواسته‌هایتان را بگیرید.
۱۳۷۱/۰۱/۰۷
 
* در آیات خلقت و سرنوشت انسان تأمّل کنید


از اوّل شب بیست وسوم، از هنگام غروب آفتاب، سلام الهی - «سلام هی حتّی مطلع الفجر» - شروع میشود، تا وقتی که اذان صبح آغاز میگردد. این چند ساعتِ این وسط، سلامِ الهی و امن الهی و خیمه‌ی رحمت خداست که بر سراسر آفرینش زده شده است. آن شب، شب عجیبی است؛ بهتر از هزار ماه، نَه برابر آن؛ «خیرٌ من ألف شهر». هزار ماه زندگی انسان، چقدر میتواند برکات به وجود آورد و جلب رحمت و خیر کند! این یک شب، بهتر از هزار ماه است. این، خیلی اهمیّت دارد. این شب را قدر بدانید و آن را به دعا و توجّه و تفکّر و تأمّل در آیات خلقت و تأمّل در سرنوشت انسان و آنچه که خدای متعال از انسان خواسته است و بی‌اعتباری این زندگی مادّی و این‌که همه‌ی این چیزهایی که میبینید، مقدّمه‌ی آن عالمی است که لحظه‌ی جان دادن، دروازه‌ی آن عالم است، بگذرانید.
 ۱۳۷۵/۱۱/۱۲
 
* برای مسائل کشور و مسلمین دعا کنید

شبهای قدر را حقیقتاً قدر بدانید. قرآن صریحاً میفرماید: «خیر من الف شهر»؛ یک شب بهتر از هزار ماه است! این خیلی ارزش دارد. شبی است که ملائکه نازل میشوند. شبی است که روح نازل میشود. شبی است که خدای متعال آن را به عنوان سلام دانسته است. سلام، هم به معنی درود و تحیّت الهی بر انسانهاست، هم به معنای سلامتی، صلح و آرامش، صفا میان مردم، برای دلها و جانها و جسمها و اجتماعات است. از لحاظ معنوی، چنین شبی است! شبهای قدر را قدر بدانید و برای مسائل کشور، مسائل خودتان، مسائل مسلمین و مسائل کشورهای اسلامی دعا کنید.
۱۳۷۶/۱۰/۲۶
 
* حاجات خود و مؤمنان را از خدا بخواهید

نگاه کنید به حاجات خودتان، حاجات مسلمانان، حاجات کشورتان، حاجات برادران مؤمنتان؛ به مریضها، به مریض‌دارها، به جانبازان، به غم دیده‌ها، به دلهای غمگین، به چشمهای نگران، به نیازهای فراوانِ انسانهایی که حول و حوش شما، زیر سقف شما و در کشور شما هستند، در دنیای اسلام هستند، روی کره خاک هستند. همه این حاجات را در این شبهای قدر، یکی یکی از خدای متعال بخواهید.
۱۳۷۳/۱۱/۲۸


رییس‌جمهور گفت: فرهنگ انقلاب را هیچ‌کس نمی‌تواند تضعیف کند و دولت خود را موظف می‌داند با نگاه ملی از هرکس که به فرهنگ والای ایرانی– اسلامی خدمت می‌کند، حمایت نماید.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور در آغاز جلسه روز چهارشنبه هیات دولت با اشاره به حمله بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی به مردم روزه‌دار غزه اظهارداشت: تنها یک رژیم حامی تبعیض نژادی و آپارتاید می‌تواند ده ها هزار زن و مرد و کودک بی‌گناه را به بهانه کشته شدن سه نفر زیر باران گلوله‌های توپ و تانک و بمباران‌های بی‌امان قرار دهد.

** وحشی‌گری سردمداران تل‌آویو را نمی‌توان به بهانه کشته‌شدن چند نفر توجیه کرد 

رییس‌جمهور افزود: سردمداران رژیم تل آویو هیچ مبنا و منطقی برای موشک‌باران و کشته و زخمی کردن افراد بی‌گناه و غیر نظامی ندارند و این وحشی‌گری را نمی‌توان به بهانه کشته شدن چند نفر توجیه کرد.

روحانی تصریح کرد : امروز ملت مظلوم فلسطین علاوه بر اینکه آماج گلوله‌های صهیونیست‌ها قرار دارند تحت شدیدترین محاصره اقتصادی نیز واقع شده‌اند بطوریکه حتی کمک‌های پزشکی ، دارویی و غذایی از آنها دریغ می‌شود.

رییس شورای عالی امنیت ملی از دیگر مصیبت‌های جهان اسلام را تحرکات تروریستی در عراق و سوریه دانست و گفت: متاسفانه عناصر افراطی طبق برنامه‌های استعماری و به نام اسلام علیه اسلام اسلحه به دست گرفته‌اند و به اختلاف ، تفرقه و خونریزی می‌پردازند.

روحانی با اشاره به مشی امیر المومنین (ع) در مواجهه اخلاقی با دشمنان و تاکید ایشان بر سخن گفتن با لحن مناسب با آنان ابراز امیدواری کرد که با کمک همه کشورهای اسلامی، مردم مسلمان عراق با ایستادگی ، هوشیاری و بصیرت از این مشکل عبور کنند.

**  هیچ‌کس نمی‌تواند فرهنگ انقلاب را تضعیف کند

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش به مقوله فرهنگ و حساسیت‌های رهبری درباره این مقوله پرداخت و گفت: فرهنگ انقلاب را هیچ‌کس نمی‌تواند تضعیف کند و دولت خود را موظف می‌داند با نگاه ملی از هرکس که به فرهنگ والای ایرانی – اسلامی خدمت می‌کند، حمایت نماید.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر نگاه رهبر معظم انقلاب به مقوله فرهنگ از همه مسوولان فرهنگی خواست که راهبردهای رهبری در حوزه فرهنگ را مورد توجه جدی قرار داده و اجرایی نمایند.

**‌ دولت جناح‌بندیهای سیاسی را در دستور کار قرار نداده است 

رییس‌جمهور گفت: بیانات رهبری به روشنی نشان می‌دهد که حساسیت اصلی ایشان در حوزه فرهنگ بر اصول اسلام و انقلاب تاکید دارد و فراتر از محدودیت‌های جناحی است و همه کسانی را که برای فرهنگ اسلام و انقلاب تلاش می‌کنند ، صرفنظر از ملاحظات جناحی مورد عنایت قرار می‌دهد.

روحانی تصریح کرد: دولت نیز از ابتدا جناح‌بندیهای سیاسی را در دستور کار قرار نداده است و تلاش کرده تا بر اساس قانون و شایسته‌سالاری عمل کند.

رییس‌جمهور تاکید کرد همه اعضای دولت اعم از وزارتخانه‌هایی که مسئولیت مستقیم در قبال وضعیت فرهنگی کشور دارند تا وزارتخانه‌هایی که بطور غیر مستقیم در این مقوله سهیم هستند باید تمام مساعی خود را برای تحقق اهداف فرهنگی و رفع نگرانی‌ها طبق رهنمودهای رهبری بکار بندند.

** حل مسایل فرهنگی عزم ملی می‌طلبد 

روحانی خاطرنشان کرد: با توجه به نظر و دغدغه رهبر معظم انقلاب در خصوص فرهنگ باید به این موضوع بیش از پیش اهمیت دهیم ، بدانیم حل مسایل فرهنگی عزم ملی می‌طلبد و نباید نگاه جناحی به آن داشت و باور کنیم که تغییرات فرهنگی امری زمان بر و بلند مدت است.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش به فضیلت‌های ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر اشاره و ابراز امیدواری کرد که همه مسلمانان و بویژه ملت بزرگ ایران از فیوضات و معنویت این ایام بیش از پیش بهره‌مند شوند.

روحانی همچنین با برشمردن ویژگیهای شخصیتی امام علی (ع) ، گفت: ضربت شمشیر بر فرق سر امیرالمومنین (ع) ضربت بر یک انسان نبود بلکه ضربت بر عدالت و معنویت در دنیای اسلام و جهان بود.

رییس جمهور با اشاره به فرازهایی از سخنان آن امام همام در نهج البلاغه گفت : ما باید در پی عمل به دستور الهی و راه حق باشیم و راه حق را تا به آخر و نهایت بپیماییم و از در دفاع از حق در ابعاد مختلف استقامت بورزیم تا همانطور که آن حضرت گفت «اگر نمی‌توانیم مثل علی(ع) باشیم ولی علی(ع) را یاری کنیم.»


در خبر است كه چون شب قدر مى شود منادى از آسمان هفتم ندا مى كند از بُطنان عرش كه حق تعالى آمرزيده هر كه را كه به زيارت قبر امام حسين(ع) آمده است.

شب نوزدهم اولین شب شب از شبهاى قدر است و شب قدر همان شبى است كه در تمام سال شبى به خوبى و فضيلت آن نمى رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه و در آن شب تقدير امور سال مى شود و ملائكه و روح كه اعظم ملائكه است در آن شب به اذن پروردگار به زمين نازل مى شوند و به خدمت امام زمان(عج) مشرف مى شوند و آنچه براى هركس مقدر شده است بر امام زمان(عج) عرض مى كنند.

اعمال شبهاى قدر بر دو نوع است؛ يكى آنكه در هر سه شب بايد انجام داد و ديگر آنكه مخصوص است به هر شبى.

اول، غسل است. علامه مجلسى فرموده كه غسل اين شبها را مقارن غروب آفتاب كردن بهتر است كه نماز شام را با غسل بخواند.

دوم، دو ركعت نماز است در هر ركعت بعد از حمد هفت مرتبه توحيد بخواند و بعد از فراغ هفتاد مرتبه اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَتُوبُ اِلَيْهِ بگويد در روايت نبوى(صَلَّى اللَّهِ عَلِيهِ وَ اله) است كه از جاى خود برنخيزد تا حق تعالى او را و پدر و مادرش را بيامرزد.

سوم قرآن مجيد را بگشايد و بگذارد در مقابل خود و بگويد: اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُكَ بِكِتابِكَ الْمُنْزَلِ وَما فيهِ وَفيهِ اسْمُكَ الاْكْبَرُ وَاَسْماَّؤُكَ الْحُسْنى وَما يُخافُ ويُرْجى اَنْ تَجْعَلَنى مِنْ عُتَقاَّئِكَ مِنَ النّارِ پس هر حاجت كه دارد بخواهد.


چهارم آنكه مُصحَف شريف را بگيرد و بر سر بگذارد و بگويد: اَللّهُمَّ بِحَقِّ هذَا الْقُرْآنِ وَبِحَقِّ مَنْ اَرْسَلْتَهُ بِهِ وَبِحَقِّ كُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فيهِ وَبِحَقِّكَ عَلَيْهِمْفَلا اَحَدَ اَعْرَفُ بِحَقِّكَ مِنْكَ پس 10 مرتبه بگويد بِكَ يا اَللّهُ و 10 مرتبه بِمُحَمَّدٍ 10 مرتبه بِالْحَسَنِ و 10 مرتبه بِالْحُسَيْنِ 10 مرتبه بحق على عليه السلام 10 مرتبه بحق فاطمه سلام الله عليها 10 مرتبه بحق حسن عليه السلام 10 مرتبه بحق حسين عليه السلام و 10 مرتبه بِعَلِىّ بْنِ الْحُسَيْنِ و 10 مرتبه بُمَحَمَّدِ بْنِ عَلِي و 10 مرتبه بِجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ 10 مرتبه بحق على بن الحسين عليه السلام 10 مرتبه بحق محمد بن على عليه السلام 10 مرتبه بحق جعفر بن محمد عليه السلام و 10 مرتبه بِمُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ و 10مرتبه بِعَلِىِّ بْنِ مُوسى و 10 مرتبه بحق موسى بن جعفر عليه السلام و 10 مرتبه بحق على بن موسى عليه السلام 10 مرتبه بِمُحَمَّدِبْنِ عَلِي  و 10 مرتبه بِعَلِىِّ بْنِ مُحَمَّدٍ و 10 مرتبه بِالْحَسَنِ بْنِ عَلِي، 10 مرتبه بحق محمد بن على عليه السلام، 10 مرتبه بحق على بن محمد عليه السلام و 10 مرتبه بحق حسن بن على عليه السلام و 10 مرتبه بِالْحُجَّةِ پس هر حاجت كه دارى طلب كن.

پنجم زيارت كند امام حسين(ع) را در خبر است كه چون شب قدر مى شود منادى از آسمان هفتم ندا مى كند از بُطنان عرش كه حق تعالى آمرزيده هر كه را كه به زيارت قبر امام حسين عليه السلام آمده است.

ششم اینکه، احيا بدارد اين شبها را همانا روايت شده هر كه احيا كند شب قدر را گناهان او آمرزيده شود هر چند به عدد ستارگان آسمان و سنگينى كوهها و كيل درياها باشد.

هفتم صد ركعت نماز كند كه فضيلت بسيار دارد و افضل آنست كه در هر ركعت بعد از حمد ده مرتبه توحيد بخواند هشتم بخواند:
اَللّهُمَّ اِنّى اَمْسَيْتُ لَكَ عَبْداً داخِراً لا اَمْلِكُ لِنَفْسى نَفْعاً وَلا ضَرّاً وَلا اَصْرِفُ عَنْها سُوَّءاً اَشْهَدُ بِذلِكَ عَلى نَفْسى وَاَعْتَرِفُ لَكَ بِضَعْفِ قُوَّتى وَقِلَّةِ حيلَتى فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ وَاَنْجِزْ لى ما وَعَدْتَنى وَجَميعَ الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ مِنَ الْمَغْفِرَةِ فى هذِهِ اللَّيْلَةِ وَاَتْمِمْ عَلَىَّ ما اتَيْتَنى فَاِنّى عَبْدُكَ الْمِسْكينُ الْمُسْتَكينُ الضَّعيفُ الْفَقيرُ الْمَهينُ اَللّهُمَّ لا تَجْعَلْنى ناسِياً لِذِكْرِكَ فيما اَوْلَيْتَنى وَلا [غافِلاً] لاِِحْسانِكَ فيما اَعْطَيْتَنى وَلا ايِساً مِنْ اِجابَتِكَ وَاِنْ اَبْطَاَتْ عَنّى فى سَرّاَّءَ اَوْ ضَرّاَّءَ اَوْ شِدَّةٍ اَوْ رَخاَّءٍ اَوْ عافِيَةٍ اَوْ بَلاَّءٍ اَوْ بُؤْسٍ اَوْ نَعْماَّءَ اِنَّكَ سَميعُ الدُّعاَّءِ

اين دعا را كفعمى از امام زين العابدين(ع) روايت كرده كه در اين شبها مى خوانده در حال قيام و قعود و ركوع و سجود و علامه مجلسى فرموده كه بهترين اعمال در اين شبها طلب آمرزش و دعا از براى مطالب دنيا و آخرت خود و پدر و مادر و خويشان خود و برادران مؤمن زنده و مرده ايشان است و اَذْكار و صلوات بر محمد و آل محمد عَليهمُ السلام آنچه مقدور شود و در بعضى از روايات وارد شده است كه دعاء جوشن كبير را در اين سه شب بخوانند فقير گويد كه دعاء جوشن در سابِقْ گذشت و روايت شده كه خدمت حضرت رسول(ص) عرض شد كه اگر من درك كنم شب قدر را چه از خداوند خود بخواهم فرمود عافيت را.


اعمال مخصوصه شبهاى قدر

اعمال شب نوزدهم

پس اعمال شب نوزدهم چند چيز است:

اول صد مرتبه اَسْتَغْفِرُاللّهَ رَبّى وَ اَتُوبُ اِلَيْهِ.

دوم صد مرتبه اَللّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ اَميرِ الْمُؤْمِنينَ.

سوم بخواند دعاء يا ذَاالَّذى كانَ را كه در قسم چهارم گذشت.

چهارم بخواند: اَللّهُمَّ اْجْعَلْ فيما تَقْضى وَتُقَدِّرُ مِنَ الاْمْرِ الْمَحْتُومِ وَفيما تَفْرُقُ مِنَ الاْمْرِ الحَكيمِ فى لَيْلَةِ الْقَدْرِ وَفِى الْقَضاَّءِ الَّذى لا يُرَدُّ وَلا يُبَدَّلُ اَنْ تَكْتُبَنى مِنْ حُجّاجِ بَيْتِكَ الْحَرامِ الْمَبْرُورِ حَجُّهُمُ الْمَشْكُورِ سَعْيُهُمُ الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمُ الْمُكَفَّرِ عَنْهُمْ سَيِّئاتُهُمْ وَاجْعَلْ فيما تَقْضى وَتُقَدِّرُ اَنْ تُطيلَ عُمْرى وَتُوَسِّعَ عَلَىَّ فى رِزْقى وَتَفْعَلَ بى كَذا وَكَذا و به جاى كَذا وَ كَذا حاجت خود را ذكر كند.


رئیس جمهور سوریه پس از ادای سوگند ریاست جمهوری طی سخنانی ملت سوریه را پیروزی میدان جنگ علیه دشمنان دانست و با اشاره به انتخابات این کشور گفت: ملت سوریه همه معادلات را تغییر داد.

بشار اسد

سخنرانی بشار اسد در مراسم ادای سوگند برای تصدی دوره هفت ساله جدید ریاست جمهوری در پارلمان سوریه آغاز شد.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه لحظاتی پیش سوگند ریاست جمهوری یاد کرد و سکان هدایت کشور را برای یک دوره هفت ساله بر عهده گرفت.

ادای سوگند بر اساس ماده هفت قانون اساسی به این شکل است: به خداوند بزرگ سوگند می خورم که به قانون اساسی کشور و قوانین و نظام جمهوری آن احترام بگذارم.حامی منافع ملت و آزادی آن باشم از حاکمیت، استقلال، آزادی و تمامیت ارضی کشور حفاظت کنم و در راستای برقراری عدالت اجتماعی و وحدت امت عربی حرکت کنم.

بشار اسد پس از ادای سوگند طی سخنانی برنامه های دوره هفت ساله اش را تشریح خواهد کرد. دوره کنوی ریاست جمهوری بشار اسد فردا پنجشنبه 17 جولای جاری به پایان می رسد تا دوره جدید آغاز شود و این پس از پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری است که ماه گذشته برگزار شد و بشار اسد موفق به کسب 88.7 درصد آراء در رقابت با حسان النوری و ماهر الحجار شد.

وی طی سخنانی پس از ادای سوگند ریاست جمهوری خطاب به ملت این کشور گفت: دموکراسی را به بهترین صورت اجرا کردیم انتخاب، انتخاب شما بود و دموکراسی را شما ساختید.در مقابل فتنه ایستادگی کردید و اجازه ندادید که توفان فتنه به دل‌ها و عقل‌های شما صدمه ای وارد کند و فقط در برابر خدا سجده کردید و مقاومت کرده‌اید و به وطن خود چنگ زده‌اید.

بشار اسد افزود: چندین سال گذشت و صحبت از آن، آنان بود و انجام دادن از آن شما.آنان (تروریست ها) خواستار انقلاب بودند و شما انقلابیون حقیقی هستید.

رئیس جمهور سوریه به ملت این کشور در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت و افزود: مبارک باد بر ملت سوریه که همه اشکال تجاوزگری و دشمنی را  با دست خود برای هر کسی که سلاح حمل کرد و با زبان خود به وسیله گفتن کلام حق  به چالش طلبیده است.

وی همچنین با اشاره به دشمنی‌ها علیه این کشور خطاب به ملت سوریه افزود: ملت سوریه که با ایستادگی خود همه داده‌ها و معادلات را تغییر داد.

بشار اسد گفت: انتخابات برای دشمنان وطن، تنها راه از بین بردن مشروعیت نظام بود ولی برای هموطنان میدانی برای دفاع از حاکمیت، مشروعیت و کرامت ملت بود و مشارکت بالای مردم یک همه پرسی برای مشروعیت مبارزه با تروریسم بود. مهم کسانی بودند که سقوط کردند، نه کسانی که پیروز شدند.

رئیس جمهور سوریه در ادامه سخنانش خطاب به ملت این کشور افزود: شما، تروریست ها دولت آنان و سرکردگان آنها را با صدای خود ساقط کردید و نتیجه به این افراد ختم نمی شود بلکه شامل کسانی می‌شود که از بحران سوء استفاده کردند و نیز تمام کسانی که خود را از بحران دور نگه داشتند تا موازنه های قدرت مشخص شود.

وی افزود: برخی ترسیدند که مردم سوریه نظر خود را بیان کنند چرا که آنها می‌دانستند این مسئله بیشتر از یک انتخابات است بلکه دفاع از وطن و حاکمیت آن است و این گودالی برای غرب بود آنها چگونه می خواهند از ملتی دفاع کنند که آن را از اظهار نظر منع کردند.‎

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد، سوری های در خارج از وطن اعلام کردند که با جان و دل سوری هستند و ثابت کردند که دلیل رفتن آنها به مراکز رای گیری تروریسم افراد مسلح و رفتارهای آنها بود.‎

وی بار دیگر خطاب به ملت این کشور گفت: شما دشمنان را ناکام گذاشتید و ثابت کردید، ملتی هستید که از مبارزه هراسی ندارد. هرکسی که می‌خواهد رفتارهای یک ملت کهن را درک کند، باید خود به همان میزان تمدن داشته باشد، امروز شما می‌توانید به خیانتکاران در کشورهای عربی مفاهیم کرامت و درس‌های دموکراسی بیاموزید و آنان را با اموری از قبیل انتخابات، قانون اساسی و کرامت که پیش از این در مورد آن نشنیده‌ بودند آشنا کنید.
بشار اسد تاکید کرد، انتخابات مانند گلوله‌‌ای بود که به سوی تروریست‌ها شلیک می‌کردند، میلیونها گلوله(رای مردم) ثابت کردند که تمام امپراطوری‌های نفتی و رسانه‌ای در برابر یک موضع ملی گرایانه پایدار ناچیز هستند و هردوی آنان تنها چند ساعت می‌توانند در برابر یک ملت آزاد دوام داشته باشند.
وی همچنین به رقبای انتخاباتی خود نیز تبریک گفت و افزود: به حسان النوری و ماهر حجار که با ورودشان به رقابت انتخاباتی اصالت سوری‌ها و اجرای قانون اساسی که برای حمایت از کشور و استقرار آن است را نشان دادند تبریک می‌گویم. درود می‌فرستم به هر شهروندی که برای اعلام رای خود خمپاره‌ها و آتش را به چالش کشید.‎

وی با تمجید از دلاوری و جانفشانی مردم این کشور در راه دفاع از کشور گفت: اگر خون شهدا نبود پیروزی محقق نمی‌شد و اگه همه اینها نبودند ما از قانون اساسی و موسسات دفاع نمی کردیم و ما از آنها جانفشانی را آموختیم. جنگی که علیه ما به راه افتاده است ناپاک است و با وجود تمام ظلم و خونریزی ها و کشتارها این ملت تصمیم به تسلیم شدن نگرفت.
ما ملتی هستیم که فشار ها ما را به سمت چالش می کشاند و ما امروز به آینده می نگریم و به سمت آن حرکت می کنیم چرا که آینده متعلق به ملت است  و متعلق به هیچ کس دیگری نیست.
بشار اسد افزود: سوریه همچنان کشوری زنده و توانا برای مقاومت و سازندگی است و اینجا عظمت ملت‌ها و تمدن آنها مشخص می‌شود. دشمنان اشخاص و حکومت ها را هدف قرار نداده‌اند بلکه خواست آنها شهروندان و فرزندان یک ملت است تا آنها را به گله‌هایی تبدیل کنند و از دور هدایتشان کنند. شکست آنها به معنی دست کشیدنشان از فرسایش سوریه نیست غرب استعمارگر همچنان به حال خود باقی است.‎ هدف حمله به سوریه از همان روزهای اول برای ما واضح بود و از همان ابتدا بسیاری کلمه حمله را قبول نکردند و بعد از حمله به عراق مسئله روشن تر شد.


مشهدالرضا در شب‌های قدر میزبان بیش از سه میلیون زائر است تا بزرگترین همایش جهان اسلام در وسعت یک میلیون متر مربعی حرم رضوی برگزار شود؛ در این لیالی همه دستگاه‌های خدمت رسان شهر برای پذیرایی از شب زنده داران از سراسر دنیای اسلام آمادگی کامل را دارند.

 در مشهدالرضا شب‌های قدر غوغای معنویت است و در کوچه‌های این شهر محافلی نورانی برپاست تا قرآن را احیا و یاد خدا را زنده نگه دارند و همسایگان ثامن الحجج(ع) در آمادگی کامل برای پذیرایی از میهمانان غریب توس هستند.

هدف رسیدن به بیشترین بهره معنوی

مدیر روابط عمومی آستان قدس رضوی با اشاره به جزئیات برگزاری این مراسم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: سالانه 30 میلیون زائر به آستان مقدس رضوی می‌آیند که در اماکن مذهبی جهان بی‌سابقه است.

احمد یوسفی ادامه داد: نگاه کارکنان و مسئولان این نهاد مقدس بر این است که زائران و مجاوران از حضور در این حرم بیشترین بهره معنوی را ببرند.

وی گفت: در 3 شب لیالی قدر پذیرایی از میهمانان بارگاه رضوی و شب زنده داران را 20 هزار خادم به عهده دارند و بهترین اساتید و مداحان و ذاکران سخنرانی و مناجات با خدا را در بارگاه نور برگزار می کنند.

یوسفی بیان کرد: توصیه به شهروندان مشهد این است که در این شب‌های با برکت به دلیل ازدحام وشلوغی خیابان های اطراف حرم رضوی از استفاده از وسایل نقلیه شخصی خودداری کنند.

وی ادامه داد: در 47 نقطه اطراف حرم تلویزیون های بزرگ گذاشته می شود تا زائران و مجاوران بتوانند از برگزاری مراسم استفاده کنند.

پخش مستقیم از شبکه‌های جام جم، قرآن و شبکه یک سیما

مدیر روابط عمومی آستان قدس رضوی بیان کرد: سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی و شهرداری مشهد نیز تمهیدات لازم را برای تردد اندیشیده که البته مشارکت مردمی نقش اصلی را در نظم بخشی به برپایی این مراسم دارد.

وی همچنین از پخش همزمان و زنده این مراسم از شبکه های جام جم، قرآن و شبکه یک سیما خبرداد تا عظیم ترین همایش جهان اسلام برای همه عاشقان و شب زنده داران به نمایش درآید.

نیروهای پلیس و شهرداری همکاری می کنند

سرپرست سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد هم به خبرنگار مهر گفت: هزار و 350 اتوبوس وظیفه خدمت رسانی به زائران و مجاوران را در این شب به عهده دارند.

هادی عطارزاده طوسی عنوان کرد: به خاطر نیاز شهروندان و زائران در این شب‌ها سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد تا سحر ارائه خدمت خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در شبهای قدر در خیابانهای منتهی به حرم مطهر ازدحام جمعیت بسیار است که برای مواجهه با مشکلات احتمالی با هماهنگی پلیس سرویس دهی ها انجام می شود.

عطارزاده طوسی با اشاره به اینکه بخش خصوص نیر موظف به همکاری در این شب‌ها شده است، توضیح داد: 6 پایانه موقت در 5 نقطه در اطراف حرم رضوی ایجاد می‌شود و این سرویس ها 42 مسیر را پوشش می‌دهند.

سرویس دهی 20 ساعته قطارشهری در شب‌های قدر

همچنین مدیرعامل شرکت بهره برداری قطارشهری مشهد به مهر یادآور شد: این مجموعه تا ساعت 2 بامداد در لیالی قدر سرویس دهی خواهد داشت.

وی از سرویس دهی 20 ساعته قطارشهری در شب‌های قدر خبر داد و پیش‌بینی ارائه خدمت به بیش از 300 هزار نفر را در این ایام داشت.

محمد جواد حمید مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد نیز  از برگزاری مراسم احیا ویژه شب‌های قدر همزمان با برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت در این نمایشگاه خبر داد و ضمن اشاره به پیش بینی فضای لازم برای برگزاری این مراسم گفت: شهروندان و غرفه‌داران می‌توانند در این محل حضور یابند.

روابط عمومی آستان قدس اعلام کرده است؛ در حرم رضوی صحن‌هاي آزادي، جمهوري، رضوان، غدير، جامع رضوي، کوثر، هدايت، مسجد گوهرشاد، و رواق‌هاي امام خميني(ره)، دارالحجه، شيخ طوسي، حر عاملي، شيخ بهائي، دارالعباده و شبستان شماره 5 تبريزي براي خانواده ها درنظر گرفته شده و صحن انقلاب، رواق هاي دارالاجابه و دارالحکمه و دارالهدايه و شبستان‌هاي شماره 2 (نجف آبادي)، شماره 4 (نهاوندي)، شماره 6 (سبزواري) ويژه خواهران و شبستان‌هاي شماره 7 (گرم) و 1 (علوي) و رواق دارالزهد ويژه برادران، و رواق‌هاي غدير، و دارالمرحمه ويژه زائران غير ايراني به تفکيک خواهران و برادران آماده شده است.

خيابان شيرازي و نواب صفوي براي بهره گيري زائران و مجاوران از برنامه‌هاي شب‌هاي قدر حرم مطهر مفروش می‌شود و خدمات فوريت‌هاي پزشکي نیز در پایگاهای اطراف حرم ارائه خواهد شد.

در این شب‌ها همسایگان هشتمین ستاره آسمان ولایت آماده‌اند تا در بزرگترین گردهمایی معرفت افزایی عاشقان علی(ع) این پیام را به گوش جهانیان برسانند که هیچگاه علی زمانه را تنها نخواهند گذاشت.


ارسال شده در چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 ساعت 1:28 توسط مهندس سعيد مهديزاده
سه‌شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۴

آیت‌الله صافی در نوشتاری به مناسبت شب‌های قدر با عنوان «شب قدر؛ مبدأ تاریخ کمال بشریت» آورده است: شب قدر از فرصت‎های بسیار ارزنده و مغتنم است و ما باید این شب را برای تفکّر در اوضاع اسلامی و توجّه بیشتر به تعالیم قرآن مجید غنیمت بدانیم.

 

متن نوشتاری این مرجع تقلید به شرح زیر است:

 

«شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطْلَع خیرات و سعادات، و هنگام نزول برکات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ کمال واقعی انسان‎هاست.

 

شبی که اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و بامداد نیک‎بختی او طلوع نمی‎کرد و از بند اسارت اقویا و استعمارگران آزاد نمی‎گشت. شب قدر، لیله مبارکه، شب آزادی بشر و اعلان حقوق انسان و حکومت عدالت و دادگستری است. شبی که برای ملّت‎های غفلت زده، ناآگاه و آلوده به فساد و تباهی و گمراهی، صبح هدایت و بیداری و آگاهی و رستگاری گشت و بزرگ‎ترین و گرامی‎ترین کتب آسمانی ‎که الی الابد و جاودان، راهنمای بشر و ضامن سعادت است نازل شد و با اشراق ملکوتی، جهان را از ظلمت شرک و ثنویّتِ مجوس، تثلیث ترسا، خرافات یهود و بت‎پرستی و... به روشنایی توحید و پرستش خدای یگانه راهبر شد.

اگر این شب نبود، تمدّن عظیم اسلامی با آن همه ارزش‎ها و علوم معارف، اخلاقیّات، عرفان، فقه و... شخصیّت‎های والای پرورش یافته در دامن آن نیز وجود نداشت.

 

مدارجی که بشر پس از نزول قرآن طی کرده و به منازل و معارجی که پس از این می‎رسد، همه از برکات این شب و هدایت قرآن است.

 

برای این که تأثیر این شب عزیز در پیشرفت اهداف انسانی و ترقّی جامعه بشری آشکار شود، موفقیّت‎های بزرگ و حرکت‎ها و جهش‎هایی را که تحت تأثیر تعالیم آزادی بخش قرآن در علم و صنعت و تمدّن در طول چهارده قرن، نصیب انسان شده است‎ در نظر بگیریم و با زندگی کم تحرّک و خاموش و کم نور پیش از آن مقایسه کنیم تا معلوم شود چگونه جنبش و نهضت اسلام و قیام مسلمین و رسالت پیامبر بزرگ خدا محمّد بن عبدالله ‎صلّی‎الله علیه وآله ‎مبدأ اصلاحات، جنبش‎ها و انقلابات آزادی خواهانه و مترقّی گردید و کاروان بشریّت را با سرعت و شتاب روزافزون، هر چه بیشتر به پیش برد و این آدمی‎زاد را که صدها قرن بود با کندی و سستی و ناتوانی گام بر می‎داشت، در ظرف چهارده قرن به کجا رسانید و دامنه فکر و اندیشه او را از حدود زمین و ماه و کرات در گذرانید.

آری، قرآن افکار را دگرگون کرده و شخصیّت انسان را محترم شمرد و حقوق بشر را با صراحت اعلام کرد و پرستش افراد را محکوم کرده و قدرت‎های شخصی را در هم شکست و هیأت حاکمه را محدود و از آن تجمّلات، تبذیرها، امتیازات و حیف و میل بیت المال و غارت دست‎رنج مردم باز داشت و برای همه، حقوق مدنی متساوی قرار داد.

 

پس، شب قدر از فرصت‎های بسیار ارزنده و مغتنم است و ما باید این شب را برای تفکّر در اوضاع اسلامی و توجّه بیشتر به تعالیم قرآن مجید غنیمت بدانیم و به مقدار ارتباط خود با قرآن و احکام آن، کاملاً رسیدگی کنیم.

 

باید از لیالی متبرّکه «احیاء» ‎که در فضیلت آن و شب زنده‎داری و عبادت در آن در کتب دعا و حدیث، اخبار بسیار وارد شده‎ استفاده کنیم. شب‌های قدر شب‌هایی است که هر شخصی در آن به در خانه خدا برود، به سعادت حضور معنوی و لذّت تقرّب نایل می‎شود.

قرآن، شب قدر را «لیلة مبارکة» خوانده و در شأن آن یک سوره نازل شده و شرافت آن شب، از هزار ماه بیشتر است. هر چند در تعیین شب قدر اختلاف است، ولی قول معتمد و محقّق ‎که از روایات معتبره گرفته شده این است که از شب «نوزدهم» و «بیست و یکم» و «بیست و سوّم» ماه رمضان بیرون نیست و به احتمال قوی ‎که برخی از احادیث هم مثل «روایت جهنی» مؤیّد آن است شب قدر، شب بیست و سوم است و از برخی اخبار دیگر استفاده می‎شود که هر یک از این سه شب «شب قدر» است.

 

به هر حال اگر به طور یقین، شب قدر معلوم نشود، نهان بودن آن متضمّن حکمت و مصلحتی بوده و ممکن است آن مصلحت این باشد که مسلمانان تمام شب‎های این ماه، یا لااقل این سه شب را در عبادت و پرستش خدای تعالی و تلاوت قرآن و آموختن معارف، حقایق و تعالیم آن، بیشتر اهتمام نمایند و سراسر ماه را «ماه قرآن» قرار دهند و در شب‎های «نوزدهم» و «بیست و یکم» و «بیست و سوّم»، در توبه و استغفار و اصلاح احوال و خواندن قرآن و دعا، جدّ و جحد بلیغ نمایند و تا صبح بیدار باشند.

 

نکته دیگری که در پنهان ماندن شب قدر به نظر می‎رسد، این است که اگر این شب با این همه قدر و منزلت، مشخّص و شناخته شود، بسیاری از مردم به عبادت در آن اکتفا کرده و از فیض توجّه و دعا در سایر شب‎ها باز می‎مانند و بسا که سبب غرور یا عجز بعضی شود؛ در حالی که چون پنهان و نامشخّص است، مؤمنان در تمام شب‌هایی که طرفِ احتمال است به ذکر الهی و توبه اشتغال می‌ورزند و از برکات و ثواب‎های بیشتری مستفیض شده و به واسطه تمرین زیادتر، ملکات فاضله در آن‎ها راسخ‎تر می‎شود.

 

از جمله وظایف مهم در این شب‎ها، تجدید عهد با ولی امر، حضرت بقیّة‎الله ‎عجّل الله تعالی فرجه‎ و خواندن دعای معروف: «اَللهم کُن لِوَلِیِّکَ...» می‎باشد؛ زیرا شب قدر به آن حضرت تعلّق خاص دارد و در آن شب ملایکه بر آن بزرگوار نازل می‎شوند و تمسّک به قرآن و عترت و کتاب مبین و امام مبین هم اقتضا دارد که در شب قدر، مؤمنان به ثقلین قرآن مجید و آخرین امامِ عدالت‎گستر و بقیه عترت هادیّه و مصداق حقیقی «ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْکِتابَ الَّذِینَ اصْطَفَیْنا مِنْ عِبَادِنَا»؛ یعنی به حضرت حجّة بن الحسن العسکری ‎روحی و ارواح العالمین له الفدا تمسّک نموده و بدانند که به تصریح اخبار متواترة ثقلین، امن و نجات از ضلالت و گمراهی، فقط در سایه تمسّک به قرآن و عترت حاصل می‎شود و برای نجات از این همه انحرافات و سرگردانی‎های گوناگون، راهی جز توسّل و تمسّک به هدایت «قرآن و عترت» نیست.


ارسال شده در چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 ساعت 1:23 توسط مهندس سعيد مهديزاده
در ادامه مسابقات بوکس چین، امروز قاسمی‌پور و محرابی مقابل حریقانشان به برتری رسیدند.
http://shiacloob.com/i/attachments/1/1405457499316025_large.jpg
روز گذشته علی مظاهری کاپیتان تیم ملی بوکس کشورمان در اولین دیدار خود نماینده هندوستان را شکست داد تا امروز در دور دوم به مصاف مشت‌زن روسیه برود.
 
عصر امروز نیز در ادامه این مسابقات امین قاسمی‌پور در وزن 69 کیلوگرم حریف اوکراینی خود را از پیش رو برداشت و سجاد محرابی در وزن 75 کیلوگرم توانست مقابل بوکسوری از کشور میزبان به برتری برسد.
 
اما در وزن 64 کیلوگرم دانا اسماعیل‌زاده مقابل حریف خود نتیجه را واگذار کرد و از دور مسابقات کنار رفت.
 
گفتنی است بوکسورهای ما در 2 وزن 60 و 81 کیلوگرم فردا به مصاف حریفان خود می‌روند.
 
این رقابت‌ها با حضور 120 بوکسور از 16 کشور دنیا تا 28 تیر ادامه دارد.

رئیس جمهوری در جمع فرماندهان ارشد نیروهای مسلح کشور گفت:دولت می‌خواهد که نیروهای مسلح بر قلوب مردم حاکم باشند و جایگاه منزلتی‌شان و همچنین قدرت‌شان چه به لحاظ تجهیز به ایمان و چه از نظر تجهیز به انواع سلاح روز به روز بالاتر باشد؛ البته که از نظر ایمان در رتبه اول هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه همزمان با هفدهم ماه مبارک رمضان در دیدار با فرماندهان و مقامات ارشد نیروهای مسلح، حمایت از نیروهای مسلح را وظیفه دولت دانست و گفت: دولت همه توان و امکان خود را برای تقویت و انسجام نیروهای مسلح بکار می گیرد و از نیروهای مسلح هم می‌خواهد که در شرایط فعلی دست در دست دولت ، به حل مشکلات مردم کمک کنند.

*خواست دولت یازدهم، صلح و از بین بردن تنش از منطقه است

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: دشمن باید از وحدت و ایمان و ایثار ما و سپس از تجهیزات و امکاناتی که نیروهای مسلح به آن مجهز هستند، بترسد.

روحانی با بیان اینکه «خواست دولت یازدهم، صلح و از بین بردن تنش از منطقه است»، افزود: صلح و از بین بردن تنش با داشتن یک نیروی مسلح قوی امکان‌پذیر است؛ در حالی که اگر نیروی مسلح قوی نداشته باشید، دیگر صلح معنا پیدا نمی‌کند و ذلت است. عزت، زمانی محقق می‌شود که مردمی آماده ، ایثارگر و متحد و نیروهای مسلح قوی داشته باشیم؛ آنگاه می‌توانیم با طرف مقابل ، قدرتمندانه حرف بزنیم.

*عزت،زمانی محقق می‌شود که مردمی آماده،ایثارگر و متحد و نیروهای مسلح قوی داشته باشیم؛ آنگاه می‌توانیم با طرف مقابل قدرتمندانه حرف بزنیم

رئیس‌جمهوری، ماه مبارک رمضان را ماه رحمت و فیض خداوند نام برد و گفت: خداوند کریم، بندگان و مسلمانان مخصوصاً آنان را که لباس جهاد پوشیده‌اند ، از رحمت خود محروم نمی‌کند.

روحانی با یادآوری تقارن هفدهم ماه رمضان با سالروز پیروزی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در جنگ بدر، یادآور شد: رسول اکرم (ص) در جنگ بدر با آن همه سختی و با دستان خالی و بدون امکانات به پیروزی بزرگ رسید که در واقع پیروزی اسلام بود و خداوند می‌گوید پس از آن پیروزی، از بندگانش پرهیزکاری و تقوا می‌خواهد.

دکتر روحانی با بیان اینکه رزمندگان ایرانی در دفاع هشت ساله با رحمت و لطف خداوند پیروز شدند، افزود: پس از دفاع مقدس تا امروز نیز خداوند کشورمان را در برابر انواع توطئه‌ها پیروز کرده و بهترین نعمت‌ها را به کشور داده است. خداوند نعمت رهبری فقیه و مجتهد که از روز اولی که با ایشان آشنا شدم در مسیر تقوا و تواضع بوده‌اند را به کشور و نیروهای مسلح داده است.

بر طبق این گزارش، در ابتدای این دیدار سردار سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تبریک ماه مبارک رمضان از رئیس جمهور بخاطر انجام این دیدار با فرماندهان قدردانی کرد و در ادامه نیز جمعی از فرماندهان از جمله سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امیر شاه صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش، امیر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش، سردار باقری معاون ارکان ستاد کل نیروهای مسلح و سردار احمدی مقدم فرمانده ناجا نقطه نظرات خود را با رئیس جمهوری در میان گذاشتند.


ارسال شده در چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393 ساعت 1:6 توسط مهندس سعيد مهديزاده
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای مسلمان باید اختلافات ناچیز ، کم‌ارزش و جزئی خود را کنار گذاشته و فراموش کنند، گفت:‌ کشورهای اسلامی باید به نگرانی‌هایی که کلیت عالم اسلام را تهدید می‌کند، بپردازند که در رأس آن مسئله فلسطین است.

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (سه‌شنبه 24 تیر) در جمع سفرای کشورهای اسلامی ضمن ابراز تاسف از اینکه در روزهای اخیر شاهد رخدادهای تلخی در جهان اسلام هستیم، به موضوع غزه و فلسطین اشاره کرد و گفت: امروز جهانیان شاهد رفتار خشن و وحشیانه رژیم صهیونیستی نسبت به مردم مظلوم فلسطین هستند که امری بی‌سابقه نیست.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پشت صحنه این حوادث کشورهای بزرگ قرار دارند که با رژیم صهیونیستی همکاری می‌کنند، افزود: متاسفانه برخی کشورهای منطقه نیز با سکوت خود به ادامه این رفتار خشن و دور از انسانیت رژیم صهیونیستی کمک می کنند .
 
وی با اشاره به اینکه رفتارهای تروریستی برخی گروه‌ها نظیر داعش در منطقه این سوءتفاهم را در سردمداران رژیم صهیونیستی پدید آورده که از این فرصت برای رفتار تجاوزکارانه خود استفاده کنند، تصریح کرد: پدیده عجیبی است که گروه‌هایی نظیر داعش نوک پیکان حملات‌شان را متوجه مسلمانان کرده‌اند و نسبت به آمریکا و صهیونیست‌ها هیچ موضعی ندارند.
 
لاریجانی از مقاومت، شجاعت، رشادت و تیزبینی فلسطینیان تجلیل کرد و گفت: مردم فلسطین توان خوبی برای دفاع از خود دارند و اگر کشورهای اسلامی کمک مختصری به آنها بکنند، مقاومت پیروز خواهد شد و سرنوشت این ملت در دستان خودشان قرار خواهد گرفت.
 
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: این میدان، میدان آزمایشی برای کشورهای اسلامی است تا بتوانند میان خود همگرایی به وجود بیاورند،‌ همانطور که رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیرشان بر این موضوع تاکید کردند.
 
وی با بیان اینکه کشورهای مسلمان باید اختلافات ناچیز و کم‌ارزش و جزئی خود را کنار بگذارند و فراموش کنند، گفت:‌ کشورهای اسلامی باید به نگرانی‌هایی که کلیت عالم اسلام را تهدید می‌کند، بپردازند که در رأس آن مسئله فلسطین است.
 
لاریجانی افزود: این موضوع می‌تواند به اتحاد و همگرایی کشورهای اسلامی منجر شود. امروز مجلس شورای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران از موضع مردم فلسطین و همگرایی میان مسلمانان حمایت می‌کند و ما وظیفه خود می‌دانیم که با همه وجود و به هر نحو ممکن در کنار مردم مظلوم فلسطین بمانیم و به آنها کمک کنیم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقداماتی که بین‌المجالس کشورهای اسلامی آغاز کرده‌اند، گفت: اگر موضوع فلسطین همچنان ادامه یابد، در هفته آینده تروییکای بین‌المجالس در تهران تشکیل می‌شود تا صدای مظلومیت مردم فلسطین در پارلمان‌ها و کشورهای مسلمان طنین‌انداز شود. همچنین در این اجلاس درباره هر نوع کمک انساندوستانه به مردم فلسطین تصمیم‌گیری خواهد شد.
 
وی اظهار امیدواری کرد آتش فتنه و جنگ‌طلبی صهیونیست‌ها هر چه زودتر فروکش کند و مقاومت فلسطینیان آنها را یک گام جلوتر ببرد.
 
لاریجانی همچنین موضع‌گیری‌های رهبران فلسطینی را بجا و سنجیده توصیف کرد و گفت: این موضوع که نباید به جنگ‌افروزان جایزه داد و آنها باید تاوان رفتارهای غیربشردوستانه خود را بپردازند، موضعی صحیح و قابل دفاع است.
 
رئیس نهاد قانونگذاری در بخش دیگری از سخنانش ضمن انتقاد از رفتارهای خشن و وحشیانه‌ای که توسط گروه تروریستی داعش در عراق و منطقه رخ می‌دهد، گفت: این رفتارها به جایگاه و تلقی دیگران از مسلمانان خدشه وارد کرده است و بدون تردید توطئه‌های بزرگ برای تخریب و نابودی فرهنگ بزرگ و والای اسلام است.
 
در ابتدای این مراسم رئیس مجلس ضمن تبریک ماه مبارک رمضان و خوشامدگویی به میهمانان گفت: امیدوارم کشورهای اسلامی با کمک یکدیگر در حل مسائل دنیای اسلامی پیش‌قدم شوند.
 
همچنین سفیر فلسطین در این مراسم در اظهاراتی به تشریح آخرین وضعیت منطقه و مقاومت در باریکه نوار غزه پرداخت. 


ارسال شده در سه شنبه بیست و چهارم تیر 1393 ساعت 17:30 توسط مهندس سعيد مهديزاده
مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) گفت: لقمه پاک که می‌خوری، چشمت باز می‌شود، با همین چشم می‌بینی چیزهایی که دیگران نمی‌بینند. تعجب هم می‌کنی! با همین گوش آوای ملائک را می‌شنوی، نه گوش دل!
بهترین دعا در شب قدر به روایت پیامبر(ص)

 به نقل از وبگاه حوزه علمیه امام مهدی(عج)، آیت‌الله روح‌الله قرهی مدیر این مدرسه دینی به مناسبت ماه مبارک رمضان به شرح دعای ابوحمزه ثمالی پرداخته است که بخش پانزدهم آن در ادامه می‌آید:

«إِلَهِی رَبَّیْتَنِی فِی نِعَمِکَ وَ إِحْسَانِکَ صَغِیراً وَ نَوَّهْتَ بِاسْمِی کَبِیراً فَیَا مَنْ رَبَّانِی فِی الدُّنْیَا بِإِحْسَانِهِ وَ تَفَضُّلِهِ وَ نِعَمِهِ وَ أَشَارَ لِی فِی الْآخِرَةِ إِلَى عَفْوِهِ وَ کَرَمِهِ»

* فردای قیامت، هیچ احدی، ولو معصوم، از خدا طلبکار نیست!

در این فراز از پروردگار عالم می‌خواهیم و عرضه می‌داریم: شما که در دنیا، ما را در احسان، فضل و نعم خود پرورش دادی، خودت هم عفو و کرمت را به من اشاره کردی که بدان در آخرت، من با عفو و کرم، سر و کار دارم.

پروردگار عالم اینجا می‌خواهد نکته‌ای را بیان کند که اگر کسی در دنیا متوجّه شد، می‌داند در آخرت هم همین است و آن نکته این است: فردای قیامت هم امیدتان به من باشد، نه عملتان. کما اینکه در دنیا، من پرورش دادم، فردای قیامت هم اگر عاقل باشید و بفهمید و عبد باشید، می‌دانید که با عفو و کرم من سر و کار دارید.

«نِعَمِهِ وَ أَشَارَ لِی فِی الْآخِرَةِ إِلَى عَفْوِهِ وَ کَرَمِهِ»، خدایا! تو در آخرت به عفو و کرمت اشاره فرمودی.

یعنی خداوند می‌فرماید: فردا هم من باید با عفو و کرمم برخورد کنم، نه با عدلم! نه با حساب‌رسی! نه با محاسبه اعمال! که اگر هزاری بگوییم اعمال ما خوب است و فرض هم بگیریم، بالجد خوب باشد، یعنی انسان هیچ عمل زشتی در دنیا انجام ندهد و تالی‌تلو معصوم (نوعی معصوم) بشود؛ باز اگر پروردگار عالم بخواهد به حسابرسی برسد، خلل زیاد است.

از آن طرف اگر خللی هم نباشد، خدا می‌گوید: همه اعمال را انجام دادی، به درستی هم انجام دادی، حالا نوبت من است که ا زتو سؤال کنم: این اعمال را با چه چیزی انجام دادی؟! مثلاً نماز خواندی، قیام، قعود، رکوع، سجود، ذکر و ... با چه بوده؟! با این بدنی که دادم، قیام کردی. با این بدن، رکوع، سجده و ... انجام دادی. با این زبانی که دادم، ذکر گفتی. حالا طلبکاری؟!

تازه این در حالی است که عصمت داشته باشیم و این هم یک فرضی است که برای امثال ما، محال است. البته نمی‌خواهم مأیوس کنم. امّا یک عدّه خاصّی هستند که تالی‌تلو معصوم هستند، خیلی کم هستند.

لذا همه اعمال هم درست باشد و بگوییم از کودکی تا لحظه مرگ در پرده عصمت بوده و این‌چنین جان داده؛ پروردگار عالم اگر بخواهد به حساب‌رسی برسد، امکان دارد خیلی خلل‌ها باشد و آنچه خودش می‌خواسته، انجام نشده باشد. ضمن اینکه می‌فرماید: این اعضاء و جوارحی که با آن‌ها اعمال انجام دادی، برای من است.

پس آن کسی که در دنیا، اعمال ما را به تفضّل، احسان و نعمش پرورش می‌دهد و «رَبَّانِی فِی الدُّنْیَا» است، همان اشاره کرده که فردای قیامت هم با عفو و کرم برخورد می‌کنم «وَ أَشَارَ لِی فِی الْآخِرَةِ إِلَى عَفْوِهِ وَ کَرَمِهِ».

این، ثمره همان «رَبَّانِی فِی الدُّنْیَا» است. لذا تا کسی «رَبَّانِی فِی الدُّنْیَا» را نفهمد و این را خوب متوجّه نشود که پرورش‌ دهنده در دنیا، پروردگار عالم است؛ این قضیّه را درک نمی‌کند که فردای قیامت هم «وَ أَشَارَ لِی فِی الْآخِرَةِ إِلَى عَفْوِهِ وَ کَرَمِهِ» است.

پس فردای قیامت هیچ احدی در عالم، حتّی معصوم، طلبکار از پروردگار عالم نیست و این، لطف خداست.

* جواب پیامبر(ص) که در شب قدر چه دعایی کنیم؟

از پیغمبر اکرم، خاتم رسل، محمّد مصطفی(ص) سؤال شد: در شب قدر چه دعایی کنیم؟ افضل لیالی و ایّام در ماه مبارک رمضان، شب و روز قدر است. اتّفاقاً این روایت در کتب اهل جماعت از جمله سنن ابن ماجه هم آمده: «لَمّا سَألَتهُ عائشَةُ عَنِ الدُّعاءِ فی لَیلَةِ القَدرِ» عایشه می‌گوید: از پیامبر از دعای در شب قدر سؤال کردم، حضرت فرمودند: «تَقولینَ» تو می‌گویی، «اللّهُمَّ إنَّکَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العَفوَ، فَاعفُ عَنّی»، خدا! تو اهل عفو و بخشایشی و بخشش را هم دوست داری، پس از من درگذر و من را ببخش.

اصلاً یکی از مواردی که پروردگار عالم به آن، عشق می‌ورزد، همین آمرزش است.

در این شعری که بیان می‌کنند:

در ره دوست، به هر حیله، رهی باید کرد
گر به طاعت نشود، گو گنهی باید کرد


البته من نمی‌خواهم بگویم این شعر کاملاً درست است و باید گناه عمدی کنیم، منظور چیز دیگری است و آن اینکه پروردگار عالم چون خودش عفو را دوست دارد، پس کسی هم که بیاید استغفار کند، خدا هم او را می‌بخشد و هم عفو را دوست دارد.

ما عفو را دوست نداریم. البته شاید برای بار اوّل و دوم دوست داشته باشیم، امّا اگر دو بار خیانت و یا به تعبیر عامیانه نارویی ببینیم، دیگر از طرف نمی‌گذریم. می‌گوییم: او خیانت کرده و خائن است. امّا پروردگار عالم هزاران هزار بار از ما خیانت دیده، بالاترین خیانت هم این است: اعضاء و جوارحی را که خودش گفته: باید در راه خودش خرج بشود؛ در راه گناه خرج کردیم و در طاعت خرج نکردیم. گناه کردیم، آن معروف خدا را منکر و آن منکر را معروف کردیم. یعنی ضدّ فرمایش پروردگار عالم انجام دادیم. امّا تا آمدیم و الهی العفو گفتیم، پروردگار عالم بخشید. چرا؟

«اللّهُمَّ إنَّکَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العَفوَ ، فَاعفُ عَنّی»، تو می‌آمرزی! تو بخشایش‌گر هستی! تو اهل عفوی! و بخشش را هم دوست داری، حالا که آن را دوست داری، از من درگذر.

در سوره نساء، آیه ۴۳ در انتهای آیه می‌فرماید: «إنَّ اللّهَ کانَ عَفُوَّا غَفُورا»، عفوّاً یعنی خیلی زیاد، کما اینکه غفور بودنش هم همین است و زیاد است. «إنَّ اللّه َ کانَ عَفُوَّا غَفُورا» خدا خیلی دوست دارد ببخشد، عفو کند و در گذرد و اهل غفران است. در دعا هم می‌خوانیم.

* برای چه پروردگار عالم، عفو را دوست دارد؟

امیرالمؤمنین هم در خطبه‌ای که در نهج‌البلاغه هم آمده، وقتی خطبه را شروع می‌کنند، می‌فرمایند: «الحَمدُللّه الفاشی فی الخَلقِ حَمدُهُ»، ستایش برای خدایى است که حمد و ستایشش در میان هر چه خلق کرده، منتشر است؛ یعنی تمام عالم به تسبیح و تحمید و تقدیس ذوالجلال و الاکرام مشغول هستند. منتها ما صدایشان را نمی‌شنویم و متوجّه نیستیم. یعنی به آن‌جا نرسیدیم که با همین گوش عادی تسبیح و تقدیس و تحمید همه موجودات عالم را بشنویم. ما سمیعیم و بصیریم و هوشیم، با شما نامحرمان، ما خاموشیم. می‌گویند: شما نمی‌شنوید!

لذا امیرالمؤمنین پروردگار عالم را ستایش می‌کند که حمد را در خلقش، فاش کرد، گستراند و منتشر کرد. در ادامه نیز می‌فرماید: « و الغالِبِ جُندُهُ» ، و سپاهش را پیروز کرد. بالاخره پیروزی از آنِ خداست. «و المُتَعالی جَدُّهُ»، این تعالی پروردگار عالم، جلّ جلاله و عظم شأنه، الله اکبر، این خدایی که متعالی است، برتر از هر چیزی خودش را نشان داد.

بعد حضرت می‌فرمایند: «أحمَدُهُ عَلى نِعَمِهِ التُّؤَامِ، و آلائهِ العِظامِ، الّذی عَظُمَ حِلمُهُ فعَفا»، او را بر نعمت‌هاى دائمش و بخشش‌هاى بزرگش مى‌ستایم. آن خدایى که بردباریش زیاد است و مى بخشاید.

لذا معلوم می‌شود آن کسی که می‌خواهد اهل عفو باشد، باید یک خصوصیّتی را که پروردگار عالم دارد و ما از آن خیلی کم بهره‌برداری کردیم، در خود ایجاد کند. آن هم حلم است.

برای چه پیامبر فرمود: دعای شب قدرتان این باشد: «اللّهُمَّ إنَّکَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العَفوَ»؟ برای چه پروردگار عالم عفو را دوست دارد؟ برای اینکه در حلم است. اگر کسی حلم و بردباری نداشته باشد، نمی‌گذرد. حلم و بردباری خدا، زیاد است. خدا خیلی حلیم است.

* چه کنیم تا اهل گذشت باشیم؟

باز در یکی دیگر از خطبه‌های نهج‌البلاغه که در مورد عظمت خداست، می‌فرمایند: «أمرُهُ قَضاءٌ و حِکمَةٌ» ، فرمان خدا حتمی است و اصلاً حکمتش در این مطلب خوابیده شده است. «و رِضاهُ أمانٌ و رَحمَةٌ»، رضا و خشنودی او رحمت و برگه‌ای امانی در دست ماست. می‌گویند: بالاترین مقام، مقام رضاست که اگر بنده هم به این مقام رسید: صددرصد بداند خدا هم از او راضی است. اگر ما به هر چه در مقدّراتمان قرار داده شده، راضی باشیم، خدا هم از ما راضی می‌شود، «یا سریع الرّضا».

بعد می‌فرمایند: «یَقضی بِعِلمٍ، و یَعفو بِحِلمٍ»، به علم خودش حکم و قضاوت می‌کند، امّا وقتی عفو می‌کند، به این علّت است که حلیم است. خدا خیلی بردبار است، علّت عفو پروردگار عالم، حلم اوست و تا کسی هم به درجه نازله این حلم، نرسد، در جامعه نمی‌تواند اهل گذشت باشد. باید خیلی بردبار باشد تا بتواند اهل گذشت باشد.

چون اصلاً اگر اهل گذشت نباشی، نمی‌توانی امور را هم بچرخانی. پروردگار عالم با گذشتش اجازه می‌دهد انسان‌ها بر نفسشان و شیطان، غلبه پیدا کنند.

چون اگر پروردگار عالم می‌خواست حلم و بردباری نداشته باشد و در این بستر، از انسان‌ها نگذرد؛ معلوم است باید سریع آن‌ها را عذاب می‌کرد و می‌گفت: جواب این عملتان را ببینید. آن‌وقت همه چیز ویران می‌شد.

یعنی همان می‌شد که دشمن خوشش می‌آمد. شیطان هم همین را می‌خواهد. آن‌وقت دیگر این انسان برنمی گشت و امیدی به برگشتش نبود، چون دیگر عذاب شده بود امّا پروردگار عالم حلم و بردباری دارد و حلیم و صبور است. به خاطر همین می‌گذرد که برگردد.

* آزمودن آزموده توسط پروردگار عالم

البته اینکه می‌فرماید عفوش در حلمش است، یک تحمّل خیلی عجیبی می‌خواهد، چرا؟ چون دو بار می‌گذری، دوباره می‌بینی انسان خطا می‌کند. سه بار می‌گذری، ده بار می‌گذری، باز همین است. دیگر تعبیر عامیانه ما باشیم، حوصله‌مان سر می‌رود. تازه وقتی برمی‌گردد می‌دانی که این یک آدمی است که به تعبیر عامیانه چموش است و دوباره هم بر‌می‌گردد، به تعبیری دیگر سبقه دارد. مگر نمی‌گویند: آزموده را، آزمودن خطاست؟ پس صدق این بیان که آزموده را آزمودن خطاست، همه جا صادق نیست. نمی‌خواهم بگویم به طور مطلق غلط است، امّا همه جا صادق نیست و نباید هم باشد، چرا؟ چون اگر این‌طور بود پروردگار عالم می‌گفت: تو یک بار، دوبار، ده بار، بیست بار، صد بار، گناه کردی، من دیگر چقدر تو را آزمایش کنم؟! پس تو باید عذاب بشوی ولی خدا حلیم است که عفوش را بچشاند.

آن‌وقت دلیلش چیست؟ اینکه «تُحِبُّ العَفوَ» اصلاً خود پروردگار عالم، عفو را دوست دارد. خلاف ما که عفو را دوست نداریم. ما می‌گوییم: باید انتقام بگیریم، تا پدر صاحب بچّه را در نیاورم، ول نمی‌کنم، حتماً باید بفهمد امّا خدا این‌طوری نیست.

خدا گواه است در این ماه مبارک رمضان، این شب‌ها که می‌گذرد، یک خورده فکر کنیم. اگر بنا بود خدا هم مثل ما باشد، واقعاً من و تو اینجا بودیم؟! آن‌هایی که شب قدر می‌آیند، اصلاً می‌آمدند؟! در طول سال شاید بعضی‌ یک بار هم مسجد نروند امّا شب قدر می‌آیند، «الهی العفو» می‌گویند، گریه می‌کنند، ناله می‌کنند. اگر خدا حلم نداشت و بردبار نبود و این خصلت را نداشت، می‌گفت: اینکه یادم است پارسال هم آمد و گفت: «الهی العفو». ملائکه هم می‌گویند خدایا این هر سال می‌آید و می‌گوید: «الهی العفو»، خب این چه فایده‌ای دارد؟! اگر پروردگار عالم تأیید می‌کرد، می‌گفت: بله شما راست می‌گویید، معلوم است دیگر تمام می‌شد. لذا اینکه امیرالمؤمنین می‌فرماید: اصل عفو پروردگار عالم، در حلم اوست و خود خدا عفو را دوست دارد، همین است. تازه خدا هم می‌داند ما چموش هستیم، از سال گذشته تا حالا رفتیم ولی باز هم شب قدر می‌آییم و می‌گوییم: «الهی العفو». ای بسا به اینکه ببیند با این حالی که ما داریم از مجلس که بیرون می‌رویم، همان دو ساعت بعد - حالا مثلاً بعضی فردا، بعضی یک هفته بعد، بستگی به افراد دارد - به گناهان مشغول می‌شویم امّا عفو می‌کند، چون حلم دارد.

* عفو در قدرت، خصوصیّت کریم

پس در این مطلب باید دقّت کنیم منتها دلیل اینکه پروردگار عالم می‌بخشد، یک مطلب دیگر هم هست. چرا می‌فرماید: «نِعَمِهِ وَ أَشَارَ لِی فِی الْآخِرَةِ إِلَى عَفْوِهِ وَ کَرَمِهِ»؟ چرا می‌فرماید من اشاره کردم، به شما گفتم که بدانید من فردای قیامت شما را می‌بخشم، عفو به شما دارم؟ علّتش چیست؟ یک دلیلش این است که پروردگار عالم قادر و حاکم است، مسلّط است. شاید فکر کنیم اتّفاقاً به واسطه همین حاکم و مسلّط بودن خوب است عذاب کند امّا ذات احدیّت، حتّی به کسان دیگر توصیه کرده است: تا قبلش امکان دارد بگویی من انتقامم را می‌گیرم، امّا به محض اینکه حاکمیّت پیدا کردی، اتّفاقاً باید عفو داشته باشی.

در تنبیه‌الخواطر هست که یک عرب بادیه‌نشین آمد و عرضه داشت: «قَالَ أَعْرَابِیٌّ یَا رَسُولَ اللَّهِ مَنْ یُحَاسِبُ الْخَلْقَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ» یا رسول الله! فردای قیامت چه کسی حساب را برای خلق انجام می‌دهد؟ حضرت فرمودند: «قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ». تا عرب بادیه‌نشین این را شنید، گفت: «قَالَ نَجَوْنَا وَ رَبِّ الْکَعْبَةِ» گفت نجوای ما، صدای ما این است و از آن طرف ما می‌دانیم که این ظنّ، این ربّ کعبه ما را نجات می‌دهد. - ببینید گاهی یک بادیه‌نشین می‌فهمد، اهل معرفت است. اهل معنا این‌طورند. گاهی با اینکه من و شما و تصّور می‌کنیم، نمی‌فهمند یک چیزهایی می‌دانند که ما نمی‌دانیم- پیامبر سؤال کرد: «قَالَ وَ کَیْفَ ذَاکَ یَا أَعْرَابِیُّ» ای اعرابی! چطور تو می‌گویی خدا من را نجات می‌دهد؟ بگو ببینم ربّ کعبه چطوری تو را نجات می‌دهد؟ «قَالَ لِأَنَّ الْکَرِیمَ إِذَا قَدَرَ عَفَا» خیلی جالب است! گفت: برای اینکه کریم موقعی که قدرت گرفت، مسلّط شد، خصوصیّتش این است می‌گذرد و پروردگار عالم قادر و قدرتمند است و قدرتمندی است که کریم است پس می‌گذرد.

این «یا کریم و یا ربّ» که می‌گوییم، همین است و پروردگار عالم خیلی دوست دارد که انسان او را این‌طور صدا بزند و اکرم الاکرمین هم هست. لذا می‌گوید: حالا که قدرت دست کریم است، معلوم است می‌بخشد. یک موقع قدرت دست یک انسان لئیم و پست است، معلوم است او از دم همه را قیچی و ذبح می‌کند امّا یک موقع قدرت دست یک کریم است. کسی که کریم است از دم می‌بخشد امّا لئیم و پست می‌گوید: باید انتقام بگیرم.

* چرا پیامبر فرمودند: هر که در خانه ابوسفیان برود، در امان است

پیامبر هم کریم بودند. حتی آن‌ قدر کریم بود که در فتح مکّه فرمودند: برای امان بروید خانه اباسفیان. یا رسول الله! اباسفیان که تا دو ساعت پیش هنوز تسلیم نبود؟! به تعبیری فقط دیشب آن هم آخر شب آمده برای عذرخواهی و قبلش ایمان نیاورده بود؟ این همه هم مسلمانان را اذیت کرد! امّا پیامبر می‌فرماید: درب خانه او بروید. بعضی می‌گویند: این سیاست پیامبر بود امّا از این‌ها که بگذریم، پیامبر کریم است. پس کریم می‌گذرد و عفو می‌کند «لِأَنَّ الْکَرِیمَ إِذَا قَدَرَ عَفَا» این خصوصیّت کریم است که وقتی قدرت بگیرد، می‌گذرد.

من اشارتاً به زمان خودمان هم اشاره کنم، چون بالاخره باید در زمان خودمان هم باشد تا بفهمیم. اگر نباشد، به درد نمی‌خورد. با اینکه شخصی در لباس مرجعیت اقرار هم کرد تلویزیون هم فیلم‌برداری کرد و خودش هم گفت من از آیت الله خمینی می‌خواهم که بگذرد، من اشتباه کردم، «استغفراللّه ربی و أتوب الیه» هم گفت، اما پرونده‌های همکاری با ساواکش در ساواک موجود بود و یا مطالب دیگری که داشت، از جمله اینکه کشتن امام را به ساواک توصیه کرده بود، که شما چرا این را نمی‌کشید؟! اگر ناراحتید من به شما می‌گویم فتوا می‌دهم این آدم خوبی نیست و بروید او را بکشید.

علناً این مطالب بود و امام در جریان بودند، اما امام فرمود شأنش را حفظ کنید مواظبش باشید، حتی باز هم توبه نکرده بود؛ چون می‌گفت می‌خواهم برای درمان به انگلستان بروم. امام فرمود: بگویید هر پزشکی می‌خواهد، برایش بیاورند امّا نمی‌خواهد او آنجا برود. امام زیرک بود گفت او می‌خواهد از این طریق به عربستان برود و آنجا به او رسانه‌ای بدهند شروع کند علیه مردم صحبت کردن، علیه نظام و انقلاب صحبت کردن، امّا امام گذشت و فرمود: هیچ احدی حق ندارد.

شهید مدنی که خودش در مقام مرجعیّت بود، در نجف، درس کفایه ایشان، شلوغ‌ترین درس بود. شهید آیت‌الله قاضی که ایشان در علم اعجوبه‌ای بود. هم ایشان و هم شهید مدنی، دو سه نفر، وقتی از نجف رفتند، آیت‌الله العظمی خویی گریه کرد. گفت: این‌ها ستون‌های فقهی و علمی نجف بودند و امید آینده برای مرجعیت این‌ها بودند. آن‌ها هم می‌دانستند که آن مرجع، معاند است و معتقد بودند باید بشدت با او برخورد شود، اما امام فرمود: نه.

-کریم وقتی در قدرت باشد می‌گوید- حتّی فرمود برایش هر کاری دلش خواست، بکنید. باید حرمتش را حفظ کنیم. با اینکه چه آن زمان چه بعدش یک مدت مدیدی بعضی از کسانی که آن‌طرف آب با این‌ها ارتباط داشتند به تعبیر عامیانه ننه من غریب بازی هم درمی‌آوردند روضه موسی بن جعفر می‌خواندند برای ایشان! چون مثلاً موسی بن جعفر ... ، امام فرمود: نه آرام که این، رفتار کریمانه است.

یا راجع به بنی صدر که آن‌ قدر خیانت کرد، امام به صراحت بیان فرموده بود: ای کاش این توبه می‌کرد و برمی‌گشت. کریم وقتی قدرتمند است، قادر است، عفو می‌کند.

خصوصیّت پروردگار عالم این است که کریم مطلق است و با کریم‌های ما هم فرق می‌کند.

یا آقا را ببینید. در فتنه هشتاد و هشت بلاشک سران فتنه از لحاظ حکم فقاهتی به عنوان کسانی که غالی هستند و علیه نظام آمدند مهدور الدمند امّا ایشان قبول نکرد. گاهی حتّی این‌ها پررو هم می‌شوند امّا باز هم ایشان می‌گوید: نه. باور کنید خود امام و امروز هم خود حضرت آقا، امام المسلمین؛ هر دو در خفا ناراحت هستند و گریه هم کرده‌اند و می‌کنند که چرا این‌ها این‌طوری شدند. کریم این‌طور است، در رأس قدرت هیچ موقع انتقام نمی‌گیرد.

دیگر بالاتر از پروردگار عالم کریم داریم؟! معلوم است کرامت امام راحل و کرامت امام المسلمین، نه در مقابل کرامت خدا، بلکه در مقابل کرامت معصومین هم یک قطره کوچک نمی‌شود. با اینکه نائب امام زمان هستند امّا کرامت معصوم کجا و کرامت آن‌ها کجا؟! حالا حساب کنید پروردگار عالم چقدر کریم است و عفو دارد.

عفو برای آن کسی است که اتفاقاً درکمال قدرت باشد و لذا یک دلیل اینکه «واشارلی فی الآخرة الی عفوه و کرمه» را می‌فرماید، این است که خدایا! اشاره کردی به من، من در دنیا ربّانی هستم و فرمودی: در آخرت هم چون من ربّانی هستم و خودم پرورش دادم فردا هم از شما معامله ای که می‌کنم بخواهید از من، منم که دارم به شما یاد می‌دهم «اشار لی».

معلوم می‌شود از خود همین «اشار لی» هم که عرض کردم دعاهایی که می‌بینید از لسان معصوم بیان می‌شود ما بخوانیم باز هم خود خدا به ما یاد داده و الّا ما بلد نبودیم دعا کنیم، خدا می‌گوید من به شما اشاره کردم در آخرت هم با عفو من. پس مدام یاد عفو باشیم، عملت را اصلاً نیاوری‌ها، نگویی خدا با عدلت، نگویی که دیگر معصوم هستم، من که دیگر تالی‌تلو معصوم هستم و یک نوعی عصمت دارم - که آن را عرض کردیم و دیگر بحث را تکرار نمی‌کنیم – اگر این‌طور باشد، می‌گوید همه اعضاء را من دادم. دیگر می‌خواهی چه بگویی؟! لذا فقط عفو.

* شرط چشیدن عفو خدا

منتها دقّت کنیم پروردگارعالم چقدر مهربان است و عفو خدا چطوری به سرعت به سمت ما می‌آید؟ امیرالمؤمنین یک جمله‌ای بیان فرمودند که خیلی جالب است. فرمودند: «مَنْ تَنَزَّهَ عَنْ حُرُمَاتِ اللَّهِ سَارَعَ إِلَیْهِ عَفْوُ اللَّه‏» هر که خودش را مواظبت کرد و از حرام‌های الهی منزّه کرد و از آن‌ها دور شد و اعضاء و جوارحش فعل حرام انجام نداد، عفو خدا به سرعت و با شتاب به سمت او می‌آید. نه اینکه او به سمت عفو خدا برود بلکه «سَارَعَ إِلَیْهِ عَفْوُ اللَّه‏».

پس یک شرط برای ما گذاشته‌اند که اگر این شرط را رعایت کنیم، عفو خدا را می‌چشیم و معلوم می‌شود در همین دنیا هم عفو پروردگار را می‌چشیم، آن شرط چیست؟ اینکه از حرام‌های الهی منزّه شویم و اسّ و اساس لقمه است.

* چرا ما در محضر بزرگان چیز نمی‌شویم؟

بارها گفتم و بارها هم در آینده می‌گویم که آنچه که ما را بیچاره کرده، لقمه است. لقمه نه اینکه بگوییم سر یک سفره‌ای نشستیم و دو تا لقمه خوردیم. خیر، لقمه یعنی رزقی که دنبالش هستیم که آن را هم رزق می‌گویند، آن هم در سفره می‌آید دیگر. لقمه یعنی معامله‌ای که می‌کنیم. به تعبیر عامیانه از معامله در یک بقالی گرفته تا معامله یک تاجر بزرگ. اگر خدای ناکرده من بدانم یک چیزی را مثلاً به عنوان مناقصه گذاشتند امّا من با پارتی بازی، رانت یا رشوه دادن و پول دادن، شکّی نیست‌ و صددرصد بدان عزیز دلم! این لقمه حرام است. بعد حالا هزاری ماه مبارک بیاید، هزاری الهی العفو بگوییم، هزاری در جلساتی شرکت کنیم که یا حالا یا مثل من فقط نوار باشد و از بزرگان نکاتی را بیان کند یا محضر بزرگان باشد، چیزی نمی‌شویم. گاهی می‌بینی طرف یکی دو جلسه می‌آید، یک‌دفعه منقلب می‌شود و چشمش به چیزهای دیگری باز می‌شود. می‌فهمد، متوجّه می‌شود، دیگر ول کن نیست، امّا یک کسی گاهی یک سال، دو سال، ده سال پیش ولیّ خدایی فرض مثل آیت‌الله خوشوقت هم می‌رود، بعد چند سال اصلاً خسته می‌شود و می‌بیند که هیچ نفهمید چه گفت! می‌گوید: ولش کن و می‌گذارد و می‌رود. چون لقمه اثر می‌گذارد، چند سال هم رفته‌ امّا لقمه‌ بیچاره‌اش کرده.

* جان کندن سخت ملای نراقی

لذا خیلی باید مواظب باشیم. خدا را گواه می‌گیرم اگر بناست فقیرانه زندگی کنیم ارزش دارد که یک چیزهایی گیرمان بیاید. چون بالاخره چه فقیر باشیم و چه به ظاهر ثروتمند، رها می‌کنیم و می‌رویم.

اتّفاقاً وقتی زیاد دارم، موقع مرگ برایم سخت‌تر است. این قاعده است و استثناء هم برای هیچ احدی ندارد.

من یک چیزی بگویم، شاید بعضی نفهمند امّا من چه کار کنم؟! خب نفهمند. ملّای نراقی، صاحب اخلاق جامع السعادات، غوغا در محشر اخلاق، که در نجف رفته، آن مرجع عظیم‌الشّأن راهش نداد. دو بار و سه بار رفت، راهش نداد. خواست امتحانش کند ببیند چطوریست. گفت: باز هم می‌روم. روز چهارم خود آقا پابرهنه دم در آمد. گفت: آقا! تا دیروز اجازه نمی‌دادی بیایم؟! گفت: می‌خواستم ببینم این کتابی را که نوشته‌ای واقعاً اهلش هستی یا نه. خیلی متواضع بود امّا همین ملّای نراقی به واسطه داشتن خانه بزرگ در مکاشفه فرمودند که جان کندن من سخت بود. به تعبیری او را اینجا در جان کندن کمی اذیت کردند و دیگر تمام شد، مابقیش در عالم برزخش نور است و در قیامتش که معلوم است امّا بالاخره یک جایی اذیت شد. با اینکه با زحمت بوده و حلال.

وای به حال آن لقمه‌ای که بخواهد از طریق باند و رشوه و زیرمیزی و اسمش را بگذاریم شیرینی و ...، باشد. این لقمه بیچاره می‌کند. معلوم است انسان کور می‌شود. هم کور ظاهری که دیگر هیچ موقع حوادث را نمی‌بیند، هم کور دین می‌شود.

* توصیه اولیاء خدا در باب لقمه

لذا می‌خواهی بفهمی موقعی که غبار فتنه می‌شود - به خصوص وقتی زیاد می‌شود – چرا گاهی می‌بینی این آقا رفت آن طرفی؟ به خاطر لقمه است - این خیلی مهم است - چون لقمه شبهه‌ناک انسان را جزء مذبذبین می‌کند. مذبذبین یعنی کسانی که گاهی این‌ور هستند، گاهی آن‌ور و در غبار فتن مانده چه کار کند. بعضی مواقع می‌گوید: بالاخره بد هم نیست اگر فلان، تا دیروز اعلام حمایت می‌کرد امّا الان نه. تازه شبهه‌ناکش این است، اگر لقمه حرام باشد که دیگر هیچ!

لذا عرض کردم توصیه اولیاء خدا و عرفای عظیم‌الشّأن است که شما ضمن اینکه لقمه‌تان را دائم مواظبت می‌کنید و حق پروردگار عالم، خمس را هم از باب اینکه حق الله است، می‌دهید، باز هم مقداری‌اش را به عنوان رد مظالم بدهید که یک موقع شبهه‌ناک نباشد. با اینکه رعایت کردید و خمس هم دادید.

چون یک موقع من می‌دانم رعایت نکردم، رد مظالم می‌دهم. خودم هم می‌فهمم که کمیتم لنگ است. وجدانم هم می‌فهمد این معامله که کردم، این مناقصه‌ای که شرکت کردم، این پروژه‌ای که گرفتم، حق من نبود. حالا بالاخره به طریقه‌ای، در حزب و باند و گروهی‌ام یا کسی هستم، این را به من دادند، حق من نبود. یا رشوه دادم یا کاری کردم. حالا می‌گویم: یک خورده‌اش را هم رد مظالم می‌دهم. چه چیز را رد مظالم می‌دهی؟ آن که اصلاً اصلش حرام است. رد مظالم یعنی من نمی‌دانم شاید این وسط ناخودآگاه یک ظلمی هم کرده باشم.

لذا رد مظام بدهید. حرف‌های دیگران را هم گوش ندهید - خیلی رک می‌گویم، چون مال من نیست و من نوارم و حرف بزرگان را بیان می‌کنم - و حرف اولیاء و عرفا را گوش بدهید. نگویید می‌گویند: آقا این افراطی‌بازی‌ها چیست. خمس بده، انفاق هم که می‌کنی، حالا یک چیزی را هم رد مظالم بده. مگر در کار دقّت و مواظبت نمی‌کنی؟ مگر خدای ناکرده معامله‌ات مشکل دارد؟ نه. پس چه شبهه‌ناک است که رد مظالم بدهی؟! ول کن این حرف‌های چرندی را که یک عده می‌زنند، این‌ها افراطی هستند و دائم می‌خواهند مردم را در عسر و حرج بیاندازند. در این دوره زمانه طرف هشت‌شان، گرو نه‌شان است، طرف حق الله و خمس را که می‌گوید، بعد از این طرف هم می‌گوید: رد مظالم هم بپردازید. از این حرف‌ها هم می‌شنوید. می‌خواهم به شما قبل از اینکه کس دیگری بگوید، جلوتر خود من بگویم امّا حرف دیگران را گوش ندهید و حرف اولیاء خدا را گوش کنید و رد مظالم بپردازید. چون لقمه خیلی اثر دارد.

* عامل باز شدن چشم و گوش انسان

لذا اوّل چیزی که بیان شد، همین است «مَنْ تَنَزَّهَ عَنْ حُرُمَاتِ اللَّهِ سَارَعَ إِلَیْهِ عَفْوُ اللَّه‏». بعد هم دیگر معلوم است، وقتی این‌طور شد، باور کنید دیگر چشمتان را هم کنترل می‌کنید. باور کنید گوشتان را هم کنترل می‌کنید. باور کنید زبانتان را هم کنترل می‌کنید؛ چون دیگر چیزی در این جریان خون نرفته. جریان خون دارد این زبان را می‌چرخاند. پمپاژ قلب به مغز، به فکر با جریان خون است. اگر خون سالم، طاهر، پاک – البته خون ظاهرش نجس است - به مغز برسد، فکرم هم دیگر فکر خطا نمی‌شود. لقمه پاک که می‌خوری، چشمت باز می‌شود. با همین چشم می‌بینی چیزهایی که دیگران نمی‌بینند. تعجّب هم می‌کنی. نه با چشم دل، با همین چشم ظاهر و چشم بدن می‌بینی. با همین گوش آوای ملائک را می‌شنوی، نه گوش دل.

مگر نبود آیت‌الله العظمی آسیّد ابوالحسن اصفهانی که یک دفعه وارد حرم شد، فرمود: چه خوش است صوت قرآن ز تو دلربا شنیدن. صدای آقا را می‌شنید.

ولیّ خدایی همین‌طور که وارد جایی شدند یک دفعه ناخودآگاه گفتند: آخ جون! آخ جون! چقدر قشنگ. همراهش متوجّه نشد، گفت: آقا به چه می‌گویی: آخ جون؟! فرمود: هیچی ولش کن، همین طوری در خودم با خودم بودم. فهمید که مطلبی است، اصرار کرد. گفت: آوای ملک است؟ فرمود: حالا اگر هم باشد، به تو چه ربطی دارد؟! تو یک کاری کن که تو هم آوای ملک را بشنوی و تو هم بگویی: آخ جون.

لذا با همین گوش می‌شود شنید. چه زمانی؟ موقعی که لقمه را درست کنی. باعث همه حرام‌ها، همین لقمه است. اگر درستش کردیم، اوج می‌گیریم. لذا عرض می‌کنم: واقعاً ارزش دارد انسان فقیرانه زندگی کند، اما چیزهایی گیرش بیاید.

خدا گواه است درد است! باید چقدر انسان پست و لئیم باشد که فکر کند سری در سرها درآوردن مثلاً با پولدار شدن است. واقعا انسان احمق است فکر کند حالا چون پولدارم، مثلاً سری در سرها دربیاورم. تا قبل کسی من را نمی‌شناخت. این رذلی آدم است. این کوته‌فکری است. برای همین می‌دود که به هر نوع شده ثروت بدست بیاورد. یا می‌گوید: اگر قدرت داشته باشم، سری در سرها درمی‌آورم. لذا می‌خواهد به هر نوعی شده، قدرت به دست بیاورد. تف به این قدرت! ‌تف به این ثروت! اگر بخواهی سری در سرها دربیاوری، برو سری دربیار در سرهای اولیاء خدا. برو سری در بیا در سرهای آن‌هایی که با آقاجان بودند، یاران امام زمان بودند. آن سری در سرهاست، نه منصب و قدرت داشتن. خاک بر سر ما که تا کسی منصب و قدرت دارد می‌گوییم چنین است امّا اگر نداشته باشد، می‌گوییم: نه. گاهی می‌بینیم بعضی از آقایان که از منصب و قدرت که کنار رفتند، دیگر اصلاً کسی با آن‌ها کاری ندارد. معلوم است که آن طرف احمق است. یا بنده خدا افتاده دیگر کسی نمی‌رود سر بزند. چون از کار افتاد، دیگر تمام شد. یک جای دیگر باید بفهمیم اشتباه کجاست.


علی مظاهری کاپیتان تیم ملی بوکس ایران در نخستین دیدار خود با شکست حریف هندی به دور دوم تورنمنت بین‌المللی چین راه یافت.

خبرگزاری فارس: کاپیتان قدم اول را با پیروزی برداشت/ ملی‌پوشان امروز به مصاف حریفان خود می‌روند

  تورنمنت بین‌المللی چین با حضور 120 بوکسور از 16 کشور دنیا در حالی از روز گذشته(دوشنبه) آغاز شده است که تیم ملی بوکس ایران نیز با ترکیب 9 بوکسور در این مسابقات شرکت کرده‌ است.

این رقابت‌ها در غالب 17 تیم تا 28 تیرماه ادامه خواهد داشت و  چینی‌ها با دو تیم در این مسابقات شرکت کرده‌اند.

علی مظاهری کاپیتان تیم ملی ایران،‌ روز گذشته در نخستین دیدار خود به مصاف نماینده هندوستان رفت و با شکست حریف خود به دور دوم راه یافت. مظاهری امروز در وزن 91 کیلوگرم به مصاف بوکسور تیم ملی روسیه می‌رود.

اما دومین روز از این مسابقات در حالی امروز سه‌شنبه پیگیری خواهد شد که دانا اسماعیلی نماینده وزن 64 کیلوگرم باید به مصاف بوکسور تیم ملی اوکراین برود، امین‌قاسمی‌پور نماینده وزن 69 کیلوگرم باید مقابل بوکسور تیم ملی انگلیس قرار بگیرد، سجاد محرابی نماینده وزن 75 کیلوگرم نیز باید با بوکسور تایوان مبارزه کند. احسان روزبهانی تنها لژیونر کشورمان نیز باید با نماینده تیم ملی روسیه در وزن 81 کیلوگرم مبارزه کند.

مجید سپهوند آخرین نماینده کشورمان نیز در وزن 91+ کیلوگرم باید مقابل نماینده اوکراین مبارزه کند.


ارسال شده در سه شنبه بیست و چهارم تیر 1393 ساعت 4:33 توسط مهندس سعيد مهديزاده
افسران - 24 تیرماه ولادت امام خامنه ای مبارک باد.

۲۴تیرماه سالروز ولادت نایب امام زمان و ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) مبارک باد


علی مظاهری کاپیتان تیم ملی بوکس ایران در نخستین روز از تورنمنت بین‌المللی چین وارد رینگ خواهد شد.

خبرگزاری فارس: کاپیتان تیم ملی امروز وارد رینگ می‌شود/ 5 بوکسور فردا مبارزه خواهند کرد

تورنمنت بین‌المللی چین در حالی از امروز دوشنبه آغاز شده است که 120 بوکسور از 16 کشور دنیا در این رقابت‌ها حضور پیدا کرده‌اند. تیم ملی بوکس ایران نیز با ترکیب 9 بوکسور در این مسابقات شرکت کرده‌ است.( البته جاسم دلاوری امروز راهی مسابقات خواهد شد)

این رقابت‌ها در غالب 17 تیم تا 28 تیرماه ادامه خواهد داشت و  چینی‌ها با دو تیم در این مسابقات شرکت کرده‌اند.

علی مظاهری کاپیتان تیم ملی ایران نماینده وزن 91 کیلوگرم در نخستین روز از این رقابت‌ها وارد رینگ خواهد شد. مظاهری امروز به مصاف نماینده هندوستان می‌رود.

اما دومین روز از این مسابقات در حالی فردا پیگیری خواهد شد که تیم ملی کشورمان 5 نماینده در دومین روز از این مسابقات خواهد داشت.

دانا اسماعیلی نماینده وزن 64 کیلوگرم باید به مصاف بوکسور تیم ملی اوکراین برود، امین‌قاسمی‌پور نماینده وزن 69 کیلوگرم باید مقابل بوکسور تیم ملی انگلیس قرار بگیرد، سجاد محرابی نماینده وزن 75 کیلوگرم نیز باید با بوکسور تایوان مبارزه کند.

دومین روز از این مبارزات در حالی فردا پیگیری خواهد شد که احسان روزبهانی تنها لژیونر کشورمان باید با نماینده تیم ملی روسیه در وزن 81 کیلوگرم مبارزه کند.

مجید سپهوند آخرین نماینده کشورمان نیز در وزن 91+ کیلوگرم باید مقابل نماینده اوکراین مبارزه کند.

*ترکیب تیم ملی اعزامی به مسابقات به شرح زیر است:

وزن 60 کیلوگرم: فروتن گل آرا

وزن 64 کیلوگرم: دانا اسماعیل زاده

وزن 69 کیلوگرم: امین قاسمی پور

وزن 75 کیلوگرم: سجاد محرابی

وزن 81 کیلوگرم: احسان روزبهانی و محمد ستارپور

 وزن 91 کیلوگرم: علی مظاهری 

جاسم دلاوری و عبدالمجید سپهوند در وزن 91+کیلوگرم نفراتی هستند که با تصمیم کادر فنی به اردوی تیم ملی دعوت شدند.

اکبر احدی، محمد عاشری و مجتبی فرجی به عنوان سرمربی و مربی در این اردوها تیم را همراهی می‌کنند.


ارسال شده در دوشنبه بیست و سوم تیر 1393 ساعت 16:4 توسط مهندس سعيد مهديزاده
11-616.jpg

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نامه‌ای خطاب به علما، نخبگان سیاسی و فکری و رهبران مصلح، در خصوص اوضاع کنونی جهان اسلام خواستار وحدت گسترده مسلمانان شد.

 

، متن این نامه به شرح زیر است:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند متعال می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُمْ لِمَا یُحْیِیکُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ õ وَاتَّقُوا فِتْنَةً لا تُصِیبَنَّ الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْکُمْ خَاصَّةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ» (سوره انفال، آیات : 24و25) (ای کسانی که ایمان آورده‏‌اید چون خدا و پیامبر شما را به چیزی فرا خواندند که به شما حیات می‌بخشد آنان را اجابت کنید و بدانید که خدا میان آدمی و دلش حایل می‌گردد و هم در نزد او محشور خواهید شد و از فتنه‏‌ای که تنها به ستمکاران شما نمی‌رسد بترسید و بدانید که خدا سخت‏ کیفر است)

به علمای مخلص اسلام!

به رهبران و زعمای مصلح!

و به نخبگان سیاسی و فکری و عموم صاحبنظران و اصحاب اندیشه و نظر در سرزمین‌های اسلامی!

امروزه جهان اسلام شاهد دو رویداد بسیار خطرناکی است که سرنوشت اسلام و مسلمانان را رقم خواهد زد:

یکم: جنگ نسل کشی که یک بار دیگر دشمن صهیونیستی علیه هم‌کیشان ما در فلسطین و به ویژه در غزه قهرمان به راه انداخته و بی گناهان و کودک و زن و مرد را به خاک و خون می‌کشد و حرمت نخستین قبله مسلمانان را زیر پا می‌نهد و توطئه شوم یهودی‌سازی قدس شریف و مشروعیت بخشی به شهرک‌نشینی و شهرک سازی و گسترش نقشه و جغرافیای اشغال سرزمین فلسطین را به اجرا می‌گذارد.

 

دوم: توطئه صهیونیستی آمریکایی ضربه زدن به مقاومت اسلامی و چندپاره کردن ملل مسلمانی که این مقاومت را در بال و پر خود گرفته‌اند و نیز تقسیم و تجزیه کشورهایی که زیر بار پروژه سازش آمریکایی با رژیم صهیونیستی با هدف چیرگی کامل بر قلب جهان اسلام و تبدیل کشورهای حامی مقاومت به کشورهای کوچک و ضعیف و ناتوان در حمایت از مقاومت و درگیر فتنه‌ها و مفسده‌ها و جنگ‌های داخلی با بهره‌گیری از گروه‌های تکفیری و دار و دسته‌های تروریستی مورد پشتیبان صهیونیست‌های عرب این هم‌پیمانان ایالات متحده آمریکا و شرکای دولت نامشروع صهیونیستی نرفته‌اند.

 

این دو رویداد خطرناک، تشکیل دهنده دو لبه قیچی فتنه بزرگی هستند که سرزمین‌های اسلامی و مسلمانان گرفتار آن شده و خداوند متعال در قرآن کریم بدان اشاره کرده و پیامبر بزرگوار و گرانقدر ما

حضرت محمدبن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز در چندین حدیث صحیحی که عموم مسلمانان بر صحت اسناد آن اتفاق نظر دارند بر آنها انگشت گذارده و شدیداً ما را از آنها و پیامدهای شومشان برحذر داشته است.

رویارویی با این فتنه بزرگ، مهمترین وظیفه شرعی، عقلی و منطقی همگی ماست که اقداماتی به شرح زیر را ایجاب می‌کند:

یک: وحدت صف هرچه بیشتر در رویارویی با دشمن صهیونیستی و رژیم‌های استکباری هم پیمان با آن و کنارگذاردن اختلاف‌های سیاسی و فکری که مانع از پرداختن به مسئله نخست و اصلی امت اسلام یعنی فلسطین می‌گردد و نیز سوق و بسیج تمامی امکانات و کوشش‌ها در مسیر یاری رساندن به ملت فلسطین و آزادسازی سرزمین فلسطین و دفاع از حریم مسجدالاقصی قبله نخست مسلمانان.

 

دو: لزوم حمایت از مقاومت اسلامی و بسیج همه امکانات و تلاش‌ها به منظور تشکیل جبهه گسترده و همه جانبه مقاومت از این سو تا آن سوی جهان اسلام و برافراشتن پرچم دفاع از فلسطین و پیگیری رویارویی با جریان‌های تکفیری و دار و دسته‌های تروریستی که تنها هدفشان پاره پاره کردن صف مسلمانان و شعله ور ساختن آتش فتنه و جنگ‌های داخلی در سرزمین‌های اسلامی است.

با توجه به واقعیت فتنه‌هایی که سرزمین‌های اسلامی و به ویژه شام و عراق شاهد آن است و نیز با توجه به اینکه این جنگ‌ها، جنگ شیعه و سنی یا جنگ میان عرب و کُرد یا میان مسلمانان و مسیحیان نیست بلکه جنگ قدرت‌های استکباری علیه جبهه مقاومت راستین در برابر دشمن صهیونیستی و توطئه‌ای صهیونیستی آمریکایی است که هدف از آن مشغول کردن کشورها و خلق‌های منطقه با جنگ‌های داخلی و ایجاد فضا و فرصت برای صهیونیست‌ها به منظور اجرای نقشه‌های شوم و تحقق آرزوهای دیرین خود در سلطه بر منطقه و به خواری کشاندن خلق‌های منطقه و چندپاره کردن آنها هستند.

 

با توجه به این واقعیت‌هاست که ما در "مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی" و "کمیته مساعی حمیده" برخاسته از این مجمع، آمادگی خود را برای حمایت و پشتیبانی از هر طرح و برنامه‌ای که به وحدت مسلمانان و تحکیم صف ایشان در رویارویی با این دو خطر بزرگ یعنی: خطر صهیونیسم و خطر تروریسم تکفیری، اعلام می‌داریم و تمامی علمای امت و رهبران و بزرگان مخلص آن را فرامی‌خوانیم تا همه سعی و کوشش خود را در راه وحدت‌بخشی به امت اسلامی و متحد ساختن صفوف آن و ممانعت از پیاده شدن نقشه‌های دشمنان در آسیب رساندن به مصالح و منافع امت اسلامی و تهدید سرنوشت آن، به کار گیرند.

 

ما یک بار دیگر از تمامی مراجع اسلامی و رهبران و زعمای دینی در مصر و نجف و قم و حجاز و شمال آفریقا و دیگر مراکز علم و فتوا می‌خواهیم تا اقدام به صدور فتواهایی در تحریم جنگ مسلمانان با یکدیگر نمایند و همه کوشش خود را در راستای وحدت بخشیدن به صفوف اسلام و اسلامیان و دفع فتنه‌ها و مفسده‌هایی که مسلمانان را پراکنده و صف آنان را چندپاره می‌کنند و مانع از وحدت و یکپارچگی ایشان در رویارویی با دشمن نابکار صهیونیستی که خود از وارد آوردن هرگونه ضربه‌ای به اسلام و مسلمانان دریغ نمی‌ورزد می‌شود، به کار گیرند.

از خداوند متعال مسئلت داریم که در این ماه مبارک و عزیز، بر تمامی مسلمانان منّت نهاده و عزّت و وحدت و چیرگی بر دشمنانشان را ارزانیشان بدارد و سرزمین‌های اسلامی را از شر فتنه‌ها و مفسده‌جویی‌های مفسدان و هواپرستان در امان نگاه دارد. «انه سمیع مجیب».

 

(کمیته مساعی حمیده)

"مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی"

پانزدهم رمضان المبارک 1435 هجری قمری

بیست و دوم تیرماه 1393 هجری شمسی»


تیم ملی فوتبال آلمان با برتری مقابل آرژانتین در دیدار نهایی جام جهانی 2014 برزیل به مقام قهرمانی جام بیستم دست یافت.

 

 این دیدار بامداد روز دوشنبه در ورزشگاه ماراکانا شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد و ژرمن ها با گل دقیقه 113 ماریو گوتزه مقابل آلبی سلسته پیروز شدند و برای چهارمین بار قهرمان جام جهانی شدند.

در دقایق ابتدایی این دیدار شاگردان «یوآخیم لوو» در تیم آلمان بازی هجومی را در دستور کار خود قرار دادند و آرژانتینی ها چشم به ضدحملات داشتند که تلاش های دو تیم نتیجه ای نداشت.

در دقیقه 20 برای تیم آرژانتین بهترین موقعیت به دست آمد. در این لحظه «گونزالو هیگوایین» مهاجم آلبی سلسته از روی اشتباه مدافع آلمان صاحب موقعیت تک به تک با دروازه بان شد که این موقعیت مناسب گلزنی را با بی دقتی از دست داد.

در دقیقه 30 تیم آرژانتین توسط هیگوآین به گل رسید اما داور بازی با اعلام آفساید، این گل را مردود دانست.

در دقیقه 36 ضربه زیبا و بغل پای شورله که جایگزین کرامر شده بود در محوطه جریمه تیم آرژانتین توسط رومرو سنگربان آرژانتین دفع شد و داور بازی هم به دلیل حضور مسعوت اوزیل مقابل چشمان رومرو آفساید اعلام کرد.

در دقیقه 40، لیونل مسی با نفوذ در محوطه جریمه تیم آلمان موقعیت گلزنی به دست آورد اما بوآتنگ مدافع تیم آلمان مانع گلزنی فوق ستاره آرژانتین شد.

در دقیقه 44 ضربه سر هوملس به تیرک دروازه تیم آرژانتین خورد تا یکی از بهترین موقعیت های آلمان از دست برود و آرژانتینی ها با خوش شانسی دروازه خود را بسته ببینند.

در دقیقه آغازین نیمه دوم تیم آرژانتین با فرار لیونل مسی از بین مدافعان صاحب موقعیت تک به تک گلزنی با دروازه بان آلمان شد که ضربه مسی با بی دقتی به بیرون رفت.

در ادامه دو تیم بازی ضعیف تری نسبت به نیمه نخست به نمایش گذاشتند و در این بین حملات نصفه و نیمه ای روی دروازه یکدیگر خلق کردند که هیچیک نتیجه بخش نبود و بازی در پایان 90 دقیقه با تساوی بدون گل خاتمه یافت تا کار به وقت های اضافی کشیده شود.

درنیمه نخست وقت اضافه نیز دو تیم بازی محتاطانه ای به نمایش گذاشتند و به رغم برتری نسبی تیم آلمان گلی از خط دروازه ها عبور نکرد.

در نیمه دوم وفت اضافه نیز تیم آلمان نسبت به آرژانتین برتر بود تا اینکه در دقیقه 113 توسط ماریو گوتزه به گل رسید.

در این لحظه گوتزه توپ ارسالی به محوط جریمه آرژانتین به زیبایی کنترل کرد و با ضربه دقیق گل شادی بخش ژزمن ها را به ارمغان آورد.

در ثانیه های پایانی بازی تیم آرژانین صاحب یک ضربه ایستگاهی شد که لیونل مسی این ضربه را هدر داد و آلمانی ها قهرمان جام بیستم شدند.

قضاوت این مسابقه بر عهده نیکولا ریتزولی ایتالیایی بود.

«یوآخیم لوو» سرمربی تیم ملی آلمان برای این مسابقه از ترکیب مانوئل نویر، متس هوملس، جروم بواتنگ، هوودس، فیلیپ لام (کاپیتان)، کریستوف کرامر (از دقیقه 31 آندره شورله)، شواین اشتاینگر، تونی کروس، مسعوت اوزیل(از دقیقه 118 مرتاساکر)، توماس مولر و میرسلاو کلوزه (از دقیقه 88 ماریو گوتزه) استفاده کرد.

تا دقایقی پیش از آغاز این مسابقه سامی خدیرا در فهرست اصلی بازیکنان آلمان حضور داشت اما هنگام گرم کردن دچار مصدومیت شد و «کریستوف کرامر» به جای وی به میدان رفت.

کرامر نیز در دقیقه 31 بازی دچار مصدومیت شد و جای خود را «آندره شورله» داد.

«آلخاندرو سابه یا» سرمربی تیم آرژانتین نیز برای این مسابقه از رومرو، گارای، پابلو زابالتا، انزو پرز (از دقیقه 86 فرناندو گاگو)، گونزالو هیگواین (از دقیقه 77 رودریگو پالاسیو)، لیونل مسی (کاپیتان)، خاویر ماسکرانو، دیمیکلیس، روخو، بیگلیا و لاوتزی (از دقیقه 46 آگوئرو)استفاده کرد.

تیم ملی فوتبال آرژانتین پیش از این 4 بار در دیدار نهایی جام جهانی حضور یافته بود که دو بار در سال های 1978 و 1986 به مقام قهرمانی رسید و در سال های 1930 و 1990نایب قهرمان شد.

تیم ملی فوتبال آلمان پیش از این و با احتساب نتایج آلمان غربی سابق، 7 بار به دیدار نهایی جام جهانی صعود کرده که در 3 دوره در سال های 1954، 1974 و 1990 به مقام قهرمانی جام جهانی دست یافت و در سال های 1966، 1982، 1986 و 2002 نایب قهرمان شد.


ارسال شده در یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 ساعت 18:44 توسط مهندس سعيد مهديزاده

الف ) آسیب های فردی( روحی و روانی ، متأثر از فیلم‌های مبتذل و خشن)

1- روان پریشی:

مردی که همواره در ماهواره نامحرم را با آن بدن نیمه عریان و آرایش شده ببیند و نتواند به آرزوی خود برسد. به صورت عقده در خود ریخته و دچار بیماری روان پریشی خواهد شد.

عَنْ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ع أَنَّهُ کَانَ جَالِساً فِی أَصْحَابِهِ إِذْ مَرَّتْ بِهِمُ امْرَأَةٌ جَمِیلَةٌ فَرَمَقَهَا الْقَوْمُ بِأَبْصَارِهِمْ فَقَالَ ع إِنَّ عُیُونَ هَذِهِ الْفُحُولِ طَوَامِحُ وَ إِنَّ ذَلِکَ سَبَبُ هِبَابِهَا فَإِذَا نَظَرَ أَحَدُکُمْ إِلَی امْرَأَةٍ تُعْجِبُهُ فَلْیُلَامِسْ أَهْلَهُ فَإِنَّمَا هِیَ امْرَأَةٌ کَامْرَأَة

روایت شده از امام علی (علیه‌السلام) در میان یارانش نشسته بود که زنی زیبا از کنار آن‌ها عبور نمود و عده ای از آن‌ها به او خیره شدند پس امام (علیه‌السلام) فرمود: همانا دیدگان این بزرگان طمع کار است و این نگاه‌های خیره سبب ایجاد تصور ذهنی می‌شود بنابراین، هنگامی که یکی از شما به زنی نگاه کند که از او خوشش بیاید باید با همسر خود آمیزش کند، (و بداند) آن زن، زنی است همچو زن خودش. (وسائل الشیعه ج 20 ص 106)

أَبَا عَبْدِاللَّهِ علیه السلام یَقُولُ مَنْ تَعَلَّقَ قَلْبُهُ بِالدُّنْیَا تَعَلَّقَ قَلْبُهُ به ثلاثِ خِصَالٍ هَمٍّ لَا یَفْنَی وَ أَمَلٍ لَا یُدْرَکُ وَ رَجَاءٍ لَا یُنَالُ (کافی ج 2 ص 320) ؛

امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: هر کس قلبش به دنیا تعلق پیدا کند قلبش به سه خصلت تعلق پیدا کند. گرفتاری که تمام نمی‌شود، و آرزوی که درک نمی‌کند و امیدی که به آن نمی‌رسد.

وَ قَالَ ع مَنْ أَمَّلَ فَاجِراً کَانَ أَدْنَی عُقُوبَتِهِ الْحِرْمَانَ ؛ هر کس آرزوی گناه داشته باشد کمترین عقوبتش پشیمانی است. (بحارالانوار ج 75 ص 83)

2- حسرت و پشیمانی:

أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ سَمِعْتُهُ یَقُولُ النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ وَ کَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِیلَةً ؛ امام صادق(علیه‌السلام) فرمود: نگاه (حرام) تیری از تیرهای مسموم شیطان می‌باشد؛ و چه بسا نگاه حرامی که حسرت و پشیمانی (روانی) طولانی را به جای می‌گذارد. (کافی 5 ص 559)

3- خود ارضایی

دیدن صحنه های محرک و شهوت انگیز در فیلم‌های ماهواره مخصوصاً برای جوانانی که توان اطفاء شهوت از راه شرعی را ندارند، موجب روی آوردن به دفع شهوت از راه استمناء می‌گردد.

4- افسردگی شدید و گاه همراه با خودکشی

انحطاط و دور افتادگی از اصل خود با دیدن انواع و اقسام فیلم‌ها و به وجود آمدن احساس پوچی و بی هویتی و دور شدن از یاد خدا و هجوم تاریکی‌ها و بیماری‌های روانی انسان را به سمت خود کشی سوق می‌دهد.

ب) آسیب های اجتماعی

5. ایجاد روابط نا سالم

با به نمایش گذاشتن انواع فیلم‌های شهوت انگیز و روابط نا مشروع کم کم روابط نا سالم بین زن و مرد نا محرم عادی شده و منجر به فساد خانواده و اجتماع می‌گردد.

6. افزایش جرایم توسط نمایش تصاویر خشونت بار

سهل و آسان نشان دادن کشتار و قتل و هر گونه جنایت با سلاح سرد و گرم ترس بیننده را فرو می‌ریزد و موجبات بالا رفتن آمار جرم و جنایت در جامعه را پدید می‌آورد.

7. ترویج مد گرایی و ارائه مد های آرایشی و پوشش زننده:

امام صادق (علیه‌السلام) :اوحی الله عز و جلالی النبی من الانبیاء قل للمؤمنین: لا تلبسوا لبس اعدائیو لا تطمعوا طعام اعدائی ولا تسلکوا مسالک اعدایی، فتکونوا اعدائی کما هم اعدائی : خداوند بزرگ به پیامبری از پیامبرانش وحی نمود که به مؤمنین بگو: لباس دشمنان مرا نپوشید، غذای آنان را نخورید و از راه آنان نروید (آنان را الگوی خود قرار ندهید) که در این صورت از دشمنان من محسوب می‌شوید، همان طور که آنان دشمنان من هستند. (علل شرایع ج 2 ص 348)

8. ترویج عقاید و فرقه های نادرست و غیر اخلاقی مثل شیطان‌پرستی

9. از بین رفتن قبح روابط غیر اخلاقی در بین مردم

قال الله تبارک وتعالی : ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین آمنوا لهم عذاب الیم : برای کسانی که دوست دارند در باره مؤمنان تهمت زنا شایع شود ، در دنیاو آخرت عذابی دردآور مهیاست خدا می داند و شما نمی دانید . (نور آیه 19)

10. نابود کردن فرهنگ مردم جهان، اعم از سنت‌ها، آداب و رسوم .

11. تلاش بر ایجاد هیجانات، خوشی‌ها، تفریحات، سرگرمی‌های کاذب در بین مردم.

12. ایجاد فرهنگ مصرف و تبلیغ کالاهای غربی و دور نگه داشتن مردم از خودکفایی

13. سست شدن بنیان خانواده

(اختلاف بین خانواده بین همسران – مرزها و حریم خانواده را می‌شکنند – طلاق و جدایی را فراهم می‌کنند). قال الله تبارک تعالی: قوا انفسکم واهلیکم نارا : خود و خاندانتان را از (عذاب) آتش حفظ کنید. (تحریم آیه 6)

پایین آمدن سطح رضایتمندی همسران:

مرد و یا زنی که همواره صحنه های مستهجن به واسطه فیلم‌های ماهواره برای او عادی شده باشد دیگر به واسطه همسر راضی نمی‌گردد. و این اولین قدم فساد زن و مرد در خانواده می‌باشد.

عَنْ عَلِیٍّ ع فِی حَدِیثِ الْأَرْبَعِمِائَةِ قَالَ إِذَا رَأَی أَحَدُکُمُ امْرَأَةً تُعْجِبُهُ فَلْیَأْتِ أَهْلَهُ فَإِنَّ عِنْدَ أَهْلِهِ مِثْلَ مَا رَأَی فَلَا یَجْعَلَنَّ لِلشَّیْطَانِ عَلَی قَلْبِهِ سَبِیلًا لِیَصْرِفْ بَصَرَهُ عَنْهَا ؛

علی (علیه‌السلام) فرمود: هرگاه از زنی خوشتان آمد نزد همسر خود بروید (وبا او رابطه زناشویی برقرار کنید). زیرا همسر شما هم مثل اوست و برای شیطان در قلب خود راهی قرار ندهید، تا اینکه آن زن از خاطر شما برود.(10)

14. الگو گیری غلط :

قال رسول الله (صلی الله علیه وآله) : لا یتبه الزی بالزی حتی یشبه الخلق با لخلق، ومن شبه به قوم فهو منهم : شکل‌ها به یکدیگر همانند نمی‌گردد، جز آنکه خلق و خوها به هم نزدیک گردد، و هرکس خود را شبیه گروهی سازد، از آنان به شمار می‌رود . (ره توشه ص 303)

15. ایجاد فراموشی هدف:

علی(علیه‌السلام) :من کانت الدنیا اکبر همه طال شقاؤه و غمه : آن شخص که دنیا بزرگ‌ترین هدف وی باشد، همواره گرفتار بدبختی و اندوه خواهد شد. (میزان الحکمه ج 2 ص 909)

16. فراموشی معاد:

با توجه دادن به دنیای محض و لذت‌های زود گذر و فانی کردن مردم در اینکه اینست و جز این نیست مانع از توجه مردم به آخرت می‌شوند.

إِنَّ الَّذِینَ یَضِلُّونَ عَن سَبِیلِ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِید به ما نَسُواْ یَوْمَ الحْسَابِ

کسانی که از راه خدا گمراه شوند، عذاب شدیدی به خاطر فراموش کردن روز حساب دارند! (ص آیه 26)

17. تباهی خرد و اندیشه:

قال علی (علیه‌السلام) : قد خرقت الشهوات عقله : شهوت‌ها خرد اورا تباه کرده است. (نهج البلاغه خ 109 ص 160)

18. طغیان و سرکشی:

قال الله تبارک وتعالی: کلا ان الانسان لیطغی ان رآه استغنی : باز چرا انسان از کفر وطغیان باز نمی‌ایستد. با تماشای برنامه های مستهجن و محرک جنسی شهوت طغیان می‌کند و دست به کفر وعصیان وجرم می‌زند. (علق آیه 6)

19. ایجاد پشیمانی:

قال صادق (علیه السلام) : ان الحسرة و الندامه والویل کله لمن لم ینتفع به ما ابصر ومن لم یدر الامرالذی هو علیه مقیم، انفع هو له ام ضر؟ : حسرت و پشیمانی و نگون‌ساری برای کسی است که از آنچه بر آن بینایی دارد، بهره نگیرد ونداند کاری که می‌کند برای او سود دارد یا زیان. (بحار الانوار ج 2 ص 30)

پس از صرف بیهوده عمر در تماشای فیلم‌های لغو وتأثیر پذیری و خلق وخوی حیوانی پیدا کردن در پایان چیزی جز حسرت واندوه بر جای نمی‌ماند.

20. تزلزل اعتقادی:

در شبکه‌های مختلف حتی با نام دین به راحتی ایجاد شبهات مختلف کرده و با مغلطه و سفسطه افکنی بدون اینکه مناظره ای یا جواب‌دهنده‌ای باشد، به مبانی وریشه های یک دین حمله می‌کنند و عده ای از مردم که متأسفانه دارای معلومات کافی در آن بحث نیستند فریب شیادهایی را می‌خورند که با شیطان قرینند.

21. وارونه سازی و پایمالی فضیلت‌ها

در تحت لوای بیان تفسیر یا بیان دستورات الهی آن چنان ارزش‌ها و فضیلت‌های دینی را وارونه جلوه می‌دهند که هر بیننده‌ای فکر می‌کند فقط اوست که راست می‌گوید.

22. فراموش کردن یاد خداوند:

قال الله تبارک وتعالی : وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنکاً وَ نحَشُرُهُ یَوْمَ الْقِیَمَةِ أَعْمَی

و هر کس از یاد من روی گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت و روز قیامت، او را نابینا محشور می‌کنیم! (طه آیه 124 )

23.تمسخر و استهزاء آیات الهی:

قال الله تبارک وتعالی: ولئن سأ لتهم لیقولن انما کنا نخوض ونلعب قل اباالله و ایاته و رسوله کنتم تستهزؤن : واگر از آن‌ها بپرسند چرا سخریه و استهزاء می کنید پاسخ دهند که ما به مزاح ومطایبه سخن راندیم . ای رسول بگو به آن‌ها آیا با خدا وآیات خدا ورسول خدا تمسخر می‌کنید. (توبه آیه 65)

24. پخش شایعات:

خداوند متعال می‌فرمایید: وَ إِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُواْ بِه وَ لَوْ رَدُّوهُ إِلیَ الرَّسُولِ وَ إِلیَ أُوْلیِ الْأَمْرِ مِنهُْمْ لَعَلِمَهُ الَّذِینَ یَسْتَنبِطُونَهُ مِنهْم وَ لَوْ لَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَتُهُ لاَتَّبَعْتُمُ الشَّیْطَنَ إِلَّا قَلِیلًا

و چون از ناحیه کفار خبری از امن و یا خوف به این سست ایمان‌ها برسد آن را منتشر سازند، در حالی که اگر قبل از انتشار، آن را به اطلاع رسول و کارداران خویش رسانده، درستی و نادرستی آن را از آنان بخواهند، ایشان که قدرت استنباط دارند، حقیقت مطلب را فهمیده، به ایشان می‌گویند و اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود جز مواردی انگشت شمار هر لحظه شیطان را پیروی می‌کردید. (نساء آیه 83)

25. سخنان جذاب و نفاق انگیز در لوای دین:

وَ إِذَا رَأَیْتَهُمْ تُعْجِبُکَ أَجْسَامُهُم وَ إِن یَقُولُواْ تَسْمَعْ لِقَوْلهِم کَأَنهَّمْ خُشُبٌ مُّسَنَّدَة یحَسَبُونَ کل صَیْحَةٍ عَلَیهْم هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُم قَاتَلَهُمُ اللَّه أَنیَ یُؤْفَکُونَ

ای رسول تو چون (از برون) کالبد جسمانی آن منافقان را مشاهده کنی (به آراستگی ظاهر) تو را به شگفت آرند و اگر سخن گویند (بس چرب زبانند) به سخن هایشان گوش فرا خواهی داد (ولی از درون) گویی که چوبی خشک بر دیوارند (و هیچ ایمان و معرفت ندارند و چون در باطن نادرست و بد اندیشند) هر صدایی بشنوند بر زبان خویش پندارند. ای رسول (بدانکه) دشمنان (دین و ایمان) به حقیقت اینان هستند از ایشان بر حذر باش، خدایشان بکشد چقدر (به مکر و دروغ) از حق باز می‌گردند. (منافقون آیه 4)

26. فتنه انگیزی و سخنان اراجیف:

لَوْ خَرَجُواْ فِیکمُ مَّا زَادُوکُمْ إِلَّا خَبَالًا وَ لَأَوْضَعُواْ خِلَالَکُمْ یَبْغُونَکُمُ الْفِتْنَةَ وَ فِیکم سَمَّاعُونَ لهَُم وَ اللَّهُ عَلِیم بِالظَّلِمِینَ

اگر با شما بیرون شده بودند در کارتان جز فساد نمی‌افزودند و میان شما اراجیف انتشار داده ، فتنه‌جویی می‌کردند و (چون) در میان شما زود باوران (نیز) بودند (در نتیجه تحت تأثیر اراجیف آنان قرار می‌گرفتند) و خدا ستمکاران را خوب می‌شناسد. (توبه آیه 47)

27. ایجاد شک ودو دلی:

إِنَّمَا یَسْتَئذِنُکَ الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الاَخِرِ وَ ارْتَابَتْ قُلُوبُهُمْ فَهُمْ فیِ رَیْبِهِمْ یَترَدَّدُونَ

تنها کسانی که به خدا و روز جزا ایمان ندارند و دل هایشان به شک افتاده و در شک خویش سرگردانند از تو اجازه می‌خواهند. (توبه آیه 45)

28. تضعیف ایمان‌ها و دعوت به کفر:

وَدَّ کَثِیرٌ مِّنْ أَهْلِ الْکِتَابِ لَوْ یَرُدُّونَکُم مِّن بَعْدِ إِیمَانِکُمْ کُفَّارًا حَسَدًا مِّنْ عِندِ أَنفُسِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَین لَهُمُ الْحَق فَاعْفُواْ وَ اصْفَحُواْ حَتیَ یَأْتی اللَّهُ بِأَمْرِه إِنَّ اللَّهَ عَلیَ کُل شیَ‌ْءٍ قَدِیرٌ

بسیاری از اهل کتاب دوست می‌دارند و آرزو می‌کنند ای کاش می‌توانستند شما را بعد از آنکه ایمان آوردید به کفر برگردانند و این آرزو را از در حسد در دل می‌پرورند بعد از آنکه حق برای خود آنان نیز روشن گشته، پس فعلاً آنان را عفو کنید و نادیده بگیرید تا خدا امر خود را بفرستد که او بر هر چیز قادر است. (بقره 109)

29. ایجاد دهکده جهانی جهت اینکه همه را مطیع هوی و هوس خود کنند:

وَ لَن تَرْضیَ عَنکَ الْیهَودُ وَ لَا النَّصَارَی حَتیَ تَتَّبِعَ مِلَّتهَم قُلْ إِنَّ هُدَی اللَّهِ هُوَ الهُْدَی وَ لَئن اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُم بَعْدَ الَّذِی جَاءَکَ مِنَ الْعِلْم مَا لَکَ مِنَ اللَّهِ مِن وَلی وَ لَا نَصِیرٍ

یهود و نصاری هرگز از تو راضی نمی‌شوند مگر وقتی که از کیش آنان پیروی کنی بگو تنها هدایت، هدایت خدا است و اگر هوی و هوس های آنان را پیروی کنی بعد از آن علمی که روزیت شد، آن وقت از ناحیه خدا نه سرپرستی خواهی داشت و نه یاوری. (بقره 120)

30. در حال کید وفریب:

إِن تمَسَسْکُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَ إِن تُصِبْکُمْ سَیِّئَةٌ یَفْرَحُواْ بِهَا وَ إِن تَصْبرِواْ وَ تَتَّقُواْ لَا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْا إِنَّ اللَّهَ به ما یَعْمَلُونَ محُیط. : اگر خیری به شما برسد آن‌ها ناراحت می‌شوند و اگر مصیبتی برسد خوشحال می‌گردند و شما اگر صبر کنید و از خدا بترسید، کید آن‌ها هیچ ضرری به شما نمی‌زند که خدا به آنچه می‌کنید، احاطه دارد. (آل عمران آیه 120)

نتیجه:

هر چند ماهواره شبکه های علمی و مورد استفاده دارد اما نباید غافل بود که اکثر شبکه های ماهواره ای اهدافی جز تسخیر و تخریب و تباهی انسان‌ها و به انحطاط و انحراف کشاندن آن‌ها و فرهنگها و آداب و رسوم‌ها و تبدیل به دهکده جهانی عاری از معنویت ندارد.

منبع : بسیج دانشجویی دانشگاه ازاد اسلامی واحد خلخال


ارسال شده در یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 ساعت 18:40 توسط مهندس سعيد مهديزاده
افسران - پوستر / فاجعه جهانی ۲۰۱۴ World Disaster


ارسال شده در یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 ساعت 18:35 توسط مهندس سعيد مهديزاده
افسران - مناجات شهید چمران


ارسال شده در یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 ساعت 18:29 توسط مهندس سعيد مهديزاده
افسران - خون دل خوردن . . .


رئیس‌جمهور گفت:‌ امروز در فلسطین اشغالی بخاطر کشته‌شدن فردی یهودی که گاهی طراحی خود‌شان هم است ، ملتی به خاک و خون کشیده می‌شود و این همان عرف جاهلی قبل از اسلام است و جالب اینکه سراسر جهان در برابر این جنایت‌ها سکوت می‌کند.

به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی یراست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی شنبه شب در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم و در آیین تجلیل از خادمان قرآن مجید، اظهار داشت: امروز در فلسطین اشغالی بخاطر کشته‌شدن فردی یهودی که گاهی طراحی خود‌شان هم است ، ملتی به خاک و خون کشیده می‌شود و این همان عرف جاهلی قبل از اسلام است و جالب اینکه سراسر جهان در برابر این جنایت‌ها سکوت می‌کند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: اسلام ترازویی در برابر انسان‌ها قرار داد و به همه انسان‌ها تبیین کرد که «إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم».

روحانی اظهار داشت: ممکن است در فهم و تفسیر آیه‌ای از قرآن کریم نظرات یکسانی نباشد اما خوشبختانه در اصل قرآن هیچ اختلافی وجود ندارد و قرآن بزرگترین عامل برای وحدت مسلمانان است و سیره پیامبر(ص) و اهل بیت و عصمت طهارت(ع) که آنها هم قرآن ناطق‌اند، بهترین مبین و مفسر قرآن هستند.

روحانی با تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع)، با بیان اینکه اخلاق، سلوک، شجاعت و شهامتی که قرآن می‌گوید در زندگی امام حسن مجتبی(ع) مشاهده می‌شود، گفت: همه می‌دانند که هیچ شهامت و شجاعتی بالاتر از شجاعت صلح نیست. شب بدر بر پیامبر(ص) به مراتب آسان‌تر از روز صلح حدیبیه بود آنچنان که عده ای تازه به دوران رسیده نا آشنا به اعمال اسلام، نگاهی غضب آلوده بر چهره رحیم پیامبر(ص) می‌انداختند و فکر می‌کردند که پیامبر(ص) تسلیم قدرت مکه شده است و نمی فهمیدند که صلح پیامبر(ص) راه را برای گسترش فهم قرآنی و فرهنگ اسلام و راه نجات مسلمان‌ها و تبیین احکام اسلام فراهم ساخته است.

رئیس‌‌جمهور اضافه کرد: در صلح امام مجتبی(ع) ، وحدت دنیای اسلام و استقرار اسلام را در سال‌های بعد فهمیدند اما روز صلح و سلم و مصالحه برای منافع دنیای اسلام چقدر سخت و مشکل است، آن روزی که کسی که به ظاهر خود را یار امام مجتبی(ع) می‌داند روبه‌روی امام قرار می گیرد و آن امام همام را مورد عتاب قرار می‌دهد.

روحانی خاطر نشان کرد: قرآن، راه نجات همه مسلمان‌هاست و سیره اهل بیت عصمت و طهارت و امام مجتبی(ع) و پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) راه سعادت و نجات برای همه ما است و خداوند بزرگ بر ما منت قرار داده و آنچه موجب هدایت ما می‌شود ر ا آنچنان تنزیل می‌دهد که ما بتوانیم بفهمیم و درک کنیم و به قدر انسانیت‌مان دست یابیم که انا انزلنا فی لیله القدر و انسان روزی قدر خود را می‌داند که در کنار قرآن مجید قرار گیرد.

رئیس‌جمهور با قدردانی از همه خادمان قرآن که برای هدایت جامعه گام برمی‌دارند، اظهار داشت: افتخار می‌کنیم در دورانی زندگی می‌کنیم که امروز در قم، افتخار بسیاری از مراجع بزرگ ما این است که تفسیر قرآن مجید می‌کنند و این نعمت بزرگی برای همه است که مراجع عظام درس تفسیر قرآن را در کنار فقه، اصول و فلسفه و کلام قرار دادند.

روحانی خاطر نشان کرد: تفسیر قرآن امام راحل بسیار زیبا و دلنشین بود و چه بگویم که عده‌ای نگذاشتند آن تفسیر ادامه یابد و این هم از مظلومیت‌های امام راحل ما بود، زمانی به یاد دارم که به محضرشان شرف‌یاب شدیم و درخواست کردیم که تفسیرشان را ادامه دهند و آن را ضبط کرده و بماند برای بعد از حیات ایشان، اما نمی‌گویم که ایشان در پاسخ چه گفتند، ولی نشان آن است که در هر زمانی، زیستن برای مصلحت جامعه بسیار سخت است و چه نکات ریزی که باید مورد مراعات قرار گیرد.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: یکی از آثار بزرگ انقلاب اسلامی، انس بیشتر جوانان و زنان و مردان جامعه با قرآن مجید بود و امروز هم با هدایت و تشویق‌های رهبر معظم انقلاب این راه برای همه خادمان قرآن هموار شده است و این دولت افتخار بزرگ خود می‌داند که خادمی برای خادمان قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت باشد.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اهمیت ضرورت فهم مفاهیم قرآن را مورد تأکید قرار داد و گفت:‌ در کنار همه فعالیت‌های قرآنی آنچه هدف اصلی همه ماست، انس و آشنایی قلوب انسان‌ها با حقایق قرآن است، گرچه نشاط و لذت چشم و گوش با قرآن مجید است اما هدف نهایی اجرای مفاهیم قرآن در سراسر زندگی بشر است و انس عملی با قرآن فخر و افتخار همه ما بشمار می‌رود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: قرآن از روز نزول تا قیامت همواره هادی است و این ما هستیم که در هر زمانی باید بتوانیم سوالات و مطالبات جامعه را به محضر قرآن مجید تقدیم کنیم و پاسخ سوالاتمان را از متن و عمق قرآن و به خوبی دریافت کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه قرآن برای همه انسان‌ها مساوات را به ارمغان آورد، خاطر نشان کرد: قبل از اسلام خدای گروه ها و قبایل متفاوت بود و قبیله برتر دارای بتی برتر بود و این اسلام و قرآن بود که برای همه انسان ها و همه بشریت خدای احد و واحد را معرفی کرد که هیچ امتیازی بر هیچ گروه و قبیله ای نسبت به آفریدگار خدای احد و واحد وجود ندارد و این خدا بود که همه فقیر و غنی را در یک صف نشاند.


ارسال شده در یکشنبه بیست و دوم تیر 1393 ساعت 13:30 توسط مهندس سعيد مهديزاده


 

در شب میلاد حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام، جمعی از اهالی شعر و ادب با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار و گفت‌وگو کردند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه‌ای، در شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه‌السلام جمعی از استادان زبان و ادب فارسی و شعرای پیشکسوت و جوان کشور و جمعی از شعرای پارسی گوی افغانستان، تاجیکستان، پاکستان و هندوستان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار با تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع) و توصیه به بهره‌گیری از نسیم معنوی و قدسی شب‌های قدر، کارکرد اولیه و طبیعی شعر را پاسخگویی به افکار، احساسات و دلتنگی های شاعر خواندند و افزودند: البته کارکرد اصلی شعر، عبارت است از: حضور و اثرگذاری بر خلوت ذهن و دل انسانها و تغذیه فکری مخاطبان.

ایشان با اشاره به تلاش شیاطین برای ورود به این خلوت فکری با هدف تزریق ارزشهای شیطانی، خاطرنشان کردند: شاعر وظیفه دارد همانند شعرای بزرگ تاریخ فارسی، با ورود هنرمندانه به این محدوده، خلوت مخاطبان خود را با معنویات و با دمیدن روحیه امید، نشاط و تحرک و پیشرفت غنی سازد و این عناصر را که سازنده هویت حقیقی ملت هستند، تقویت کند.

رهبر انقلاب اسلامی، اصلاح «ناهنجاریهای اجتماعی» را در گروی اصلاح درونی انسانها و انگیزه‌مندی و امیدواری و نشاط آنها خواندند و درخصوص کارکرد اجتماعی شعر افزودند: «مشخصه های فرهنگی» و «مزیتهای فرهنگی»، هویت فرهنگی یک ملت را تشکیل می دهند و شعر نیز باید پاسدار همین هویت ملی باشد و آن را غنی و پاکیزه کند.

حضرت آیت الله خامنه ای در بیان اهمیت «هویت فرهنگی»، خاطرنشان کردند: هویت فرهنگی همان «عقلانیت معنوی» و «خرد جمعی» است که اصل و منشأ حیات و امتیازات یک ملت است و انقلاب اسلامی و امام بزرگوار ما نیز ساخته و پرداخته همین هویت فرهنگیِ برخاسته از حکمت و اندیشه های والا هستند.

ایشان، وجود انگیزه‌ی مهم «پاسداری از هویت فرهنگی» را زمینه ساز احساس وظیفه برای مقابله با تهاجم آشکار دشمن به هویت ملی خواندند و گفتند: اشکال برخی این است که اصل تهاجم گسترده‌ی جبهه سوگند خورده علیه هویت اسلامی و هویت فرهنگی را با وجود نشانه های آشکار آن نمی بینند، اما شاعر با روح هنری و نگاه تیزبین و دغدغه مند خود، به دفاع از این هویت برمی خیزد.

رهبر انقلاب در ادامه با یادآوری واقعیت های تلخ دنیای امروز نظیر دست اندازی قدرتها به «استقلال، ثروت، دین، معنویت، ناموس و اخلاق ملتها» و دگرگون کردن حقایق با سلطه تبلیغاتی، به حوادث دردناک غزه اشاره و خاطرنشان کردند: گاهی برای کشته شدن یک حیوان در گوشه ای از دنیا، چنان جنجال تبلیغاتی براه می اندازند، اما تهاجم اخیر به غزه و کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن که اغلب آنان نیز کودکان معصوم و مظلوم هستند، نه تنها برایشان اهمیتی ندارد بلکه امریکا و انگیس رسماً از این حملات حمایت می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: واقعیت امروز دنیا، حمایت بی واهمه سلطه گران از هر بدی و پلشتی و فساد و نجاستی است که در خدمت منافعشان باشد و در مقابل، با هر پاکی و قداستی است که با منافعشان سازگاری نداشته باشد، بطور وحشیانه برخورد و معارضه می‌کنند.

ایشان پس از تشریح این واقعیات تلخ، این سؤال را مطرح کردند: شاعرِ برخوردار از «شعور و درک و فهم و قدرت بیان»، چه تکلیفی در قبال این واقعیات و شرایط دارد؟

رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به این سؤال گفتند: شاعر باید با برخورداری از این امتیازات که در واقع نعمت و حجت الهی است، به یاریِ جبهه مظلوم برآید و حق و حقیقت را با شعر خود نشان دهد.

رهبر انقلاب در پایان با اظهار خرسندی از پیشرفتهای کاروان شعر کشور بخصوص شعر شاعران جوان و شعر انقلاب اسلامی، افزودند: شرط اصلی ماندگاری و اثرگذاری شعر، علاوه بر مفهوم و مضمون خوب، برخورداری از ترکیب و شاکله هنری قوی است.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، تعدادی از شاعران جوان و پیشکسوت به ارائه اشعار خود پرداختند.


رئیس فدراسیون بوکس گفت: با ناصر طالبی صحبت‌ کرده‌ایم و قرار است که او به عنوان دبیر فدراسیون فعالیت کند و به هیچ عنوان مخالفتی از سوی او مطرح نشده است.

خبرگزاری فارس: ناطق نوری: طالبی برای دبیری فدراسیون بوکس مخالف نیست/ او منتظر انتخابات فدراسیون اسکی است

رئیس فدراسیون بوکس ماه گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که طی یک ماه اخیر اعضای هیأت‌ رئیسه،‌ اعضای کادر اجرایی، اداری، دبیر فدراسیون، خزانه دار و حسابدار، کمیته داوران و کمیته مربیان را معرفی خواهد کرد.

احمد ناطق نوری  گفت: ما امروز تکلیف تمام نفراتی را که قرار بود اسامی آنها اعلام شود را مشخص کرده‌ایم و قطعا نام تمام آنها فردا در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تکلیف دبیر فدراسیون نیز مشخص می‌شود یا خیر، گفت: هنوز تکلیف دبیر فدراسیون مشخص نشده است، اما با گزینه مورد نظر صحبت‌هایی نهایی را انجام داده‌ایم و همه چیز به خوبی پیش رفته است.

رئیس فدراسیون بوکس در پاسخ به این سؤال که ناصر طالبی گویا گزینه شما برای دبیری فدراسیون است، اما او با این موضوع موافق نیست، گفت: بله ما با ناصر طالبی صحبت‌ کرده‌ایم و قرار است که او به عنوان دبیر فدراسیون فعالیت کند و به هیچ عنوان مخالفتی از سوی او مطرح نشده است.

وی در پاسخ به این سؤال که گویا طالبی با این مسئولیتی که شما به او پیشنهاد داده‌اید موافقت نکرده است، گفت: چنین چیزی صحت ندارد. قرار است در فدراسیون اسکی انتخابات برگزار شود و او منتظر است برگزاری انتخابات است.

به گزارش فارس، پیش از این مسئولان فدراسیون روح‌الله حسینی را به عنوان نایب ‌رئیس و حسین نهرودی را به عنوان مدیر فنی تیم‌‌های ملی انتخاب کرده‌اند.


مربی تیم ملی بوکس امید گفت: همه نفرات برای حضور در اردوی تیم ملی امید حاضر هستند، اما نداشتن خوابگاه و مشکلات مالی فدراسیون دلیل اصلی تشکیل نشدن تیم ملی امید است.

خبرگزاری فارس: استکی: فدراسیون بوکس مشکل مالی و کمبود خوابگاه دارد/ همه چیز برای تشکیل تیم ملی امید مهیا است
 

علیرضا استکی گفت: همه نفرات برای حضور در اردوی تیم ملی امید حاضر هستند، اما نداشتن خوابگاه و مشکلات مالی فدراسیون دلیل اصلی تشکیل نشدن تیم ملی امید است. به هر حال تا بازی‌های آسیایی اینچئون زمان کمی باقی مانده و مسئولان فدراسیون تمام تمرکز خود را روی آماده‌ سازی تیم ملی گذاشته‌اند. اعزام مکرر تیم ملی به مسابقات برون مرزی باعث شده تا تشکیل این تیم با تاخیر روبرو شود.

مربی تیم ملی بوکس امید گفت: نظر ما این است که با راه اندازی تیم ملی امید پشتوانه سازی خوبی برای بزرگسالان می‌شود و در دراز مدت ما ثمره این کار را خواهیم دید. البته ما مسابقات قهرمانی کشور را طی ماه‌های آینده پیش رو داریم که با برگزاری مسابقات در رده‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برترین ها را به اردوی تیم ملی دعوت خواهیم کرد.

استکی در پایان خاطر نشان کرد: احتمالا تا پایان ماه مبارک رمضان اردوی تیم ملی امید تشکیل خواهد شد و 30 نفر با تصمیم کادر فنی به اردوها دعوت می‌شوند که در هر دوره از انتخابی ها ما ریزش خواهیم داشت.‌


ارسال شده در شنبه بیست و یکم تیر 1393 ساعت 20:30 توسط مهندس سعيد مهديزاده

نصرالله سجادی معاون ورزش قهرمانی حرفه‌ای از اردوی تیم ملی بوکس بازدید کرد.

خبرگزاری فارس: سجادی از اردوی تیم ملی بوکس بازدید کرد

  تورنمنت بین‌المللی چین در حالی 22 تیرماه به میزبانی شهر پوهانگ پیگیری خواهد شد که تیم ملی بوکس ایران با ترکیب 8 ملی‌پوش امشب (شنبه) ساعت 11:30 دقیقه راهی محل برگزاری مسابقات خواهند شد.

این رقابت‌ها تا 29 تیر ماه در شهر پوهانگ پیگیری خواهد شد.

ملی‌پوشان در حالی امروز آخرین تمرینات خود را پیگیری می‌کردند که نصراله سجادی معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای از اردوهای تیم ملی بازدید کرد و برای ملی‌پوشان آرزوی موفقیت کرد.

سجادی در صحبت‌های خود مدعی شد که بازی‌های آسیایی اینچئون که طی چند ماه آینده قرار است به میزبانی کره جنوبی برگزار شود قطعاً سخت‌تر از تورنمنت بین‌المللی چین خواهد بود به همین دلیل ملی‌پوشان باید در این رقابت‌ها خود را برای حضور در بازی‌های آسیایی محک بزنند.

احمد ناطق نوری رئیس فدراسیون بوکس نیز در تمرینات امروز کنار ملی‌پوشان حضور داشت و او نیز برای بوکسور‌ها آرزوی موفقیت کرد.


دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت:در این شرایط جدید متأسفانه چراغ سبز نشان دادند و با کلمه اعتدال، فتنه‌گران را امیدوار کردند و راه عناصر مطرود و عناصری سابقه‌دار که بعضی‌هایشان زندان رفته و در فتنه حضور داشتند به دانشگاه و جاهای دیگر باز شد.
"آیت الله احمد جنتی" امام جمعه موقت تهران، ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) در خطبه‌های دوم امروز - 20 تیرماه -  نمازجمعه تهران، گفت:کوثری که خداوند به حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) عنایت کرد ، چشم دشمنان کور شد.

وی با اشاره به مظلومیت‌های ویژه کسی که پس از امام علی(ع) عهده دار ولایت امر مسلمین شد و منصوب پیغمبر و منصوب خدا بود افزود: حضرت امام حسن مجتبی(ع) به صورت بسیار بدی خانه نشین شد یعنی دشمنان شیطان صفت که درس شیطانی را زیاد خوانده بودند و می‌دانستند چه طور بندگان صالح خدا را از صحنه به در کنند با پول دادن و خرید افراد و نفوذ در سپاه امام مجتبی، کاری کردند که به هر حال حضرت مطمئن شد در این سمت نمی‌تواند کاری کند و ناچار شد قراردادی را امضا کرد و عملاً کنار رفت.


امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: گرچه امامت حضرت محفوظ بوده و شیعیان به ایشان مراجعات داشتن، بعد خانه نشین شد. بعضی از این دوستان و شیعیان پدرش می‌آمدند اعتراض می‌کردند و دل حضرت را می‌شکستند. بعد با مسمومیتی که از همسر خودش در وجودش پیدا شد که این هم باز تاسف بیشتری داشت، به شهادت رسیدند.

وی تصریح کرد: درباره قبر مطهر حضرت نیز شیعیانش آرزو دارند در آن‌جا به زیارت بروند و حمد و سوره بخوانند اما دشمنان همان راه بنی‌امیه را ادامه می‌دهند.

آیت‌الله جنتی درباره وفات حضرت خدیجه (س) گفت:  این بانوی عزیز و شریف پس از حضرت زهرا (س) شریف‌ترین بانوی اسلام است.

وی افزود:  حضرت خدیجه(س) و حضرت زینب(س) در یک مرحله دیگر کاری کردند که واقعاً انسان از خودش خجالت بکشد که این‌قدر عقب هستیم.

دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: یک زن ثروتمند دارای وضعیت مالی مناسب بااینکه خواستگارهای زیادی دارد خودش می‌رود سراغ حضرت رسول(ص) و بعد که سر مهریه صحبت می‌شود می‌گوید مهریه‌ام را خودم می‌دهم و به عهده خودم است.
آیت‌الله جنتی تصریح کرد: حضرت خدیجه (س) می‌گوید زوجتک یا محمد به نفسی می‌دانید صیغه عقد ایجابش با زن است نه مرد. گفت زوجتک، من خودم را به عقد تو درآوردم و مهرم برعهده خودم است. ای ابوطالب تو ولیمه راه بینداز.
وی افزود: دشمنان این‌قدر ملامت و اذیت کردند و آن فرهنگ غلط جاهلیت بود.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: در شب معراج حدیثی است که حضرت رسول (ص)‌ به جبرئیل فرمودند تو به من حاجتی داری چیزی از من می‌خواهی؟ گفت من آن چه که از شما می‌خواهم این است که سلام خدا را به خدیجه برسان و حضرت وقتی از معراج برگشتند این سلام را به حضرت خدیجه رساندند حضرت خدیجه هم فرمود که سلام من برخدا و سلام بر جبرئیل؛ حضرت خدیجه(س) چنین مقامی دارد.
 
آیت‌الله جنتی با اشاره به رحلت آیت‌الله محمدی گیلانی گفت: این مرد عظیم، شریف و مردمی که 11 سال در شورای نگهبان با ما همکاری داشت و 4 سال دبیر شورا بود، ما فقط از او خوبی دیدیم.

وی تصریح کرد: ایشان مردی متین، باوقار، با معنویت و با خلوص بود و موقعی که در دستگاه قضایی وارد شد، مسئولیت سنگین را برعهده گرفت و افراد رژیم طاغوت را یکی یکی محاکمه و محکوم کرد. خداوند روحش را با حضرت علی (ع) محشور فرماید. رحلت این بزرگوار را به قوه قضاییه و بیت شریف خودشان تسلیت عرض می‌کنم.
 
امام جمعه موقت تهران با اشاره به آیت‌الله مهدوی کنی گفت: بیماری‌ ایشان هنوز ادامه دارد و امیدوارم با دعاهای شما و دوستان در این ایام به‌خصوص شب‌های قدر حال ایشان بهتر شود و دوباره بتوانیم در خدمت ایشان باشیم.

حجاب نقش اثرگذاری در جامعه دارد

وی با اشاره به روز عفاف و حجاب اظهار داشت: به جهت خاطره حمله مأمورین شاه به مسجد گوهرشاد که مردم در اعتراض به کشف حجاب جمع شدند و فریاد زدند و مأمورین ریختند به جان مردم و کشتند و هتک قداست بارگاه حضرت رضا(ع) کردند و عده‌ای کشته شدند و عده‌ای آواره شدند.

آیت‌الله جنتی تصریح کرد: به جرم این که می‌گفتند ما می‌خواهیم حجاب داشته باشیم این اتفاق افتاد.

دبیر شورای نگهبان گفت: حجاب نقش اثرگذاری در جامعه دارد، تنها مسئله شرعی نیست، نسل را حفظ می‌کند، جلوی حرام‌زادگی را می‌گیرد، روابط نامشروع را جلوگیری می‌کند، پاک‌دامنی را حفظ می‌کند، مسئله ساده‌ای نیست.
وی افزود: حق به جانب آن‌هایی بود که به شهادت رسیدند و رفتند از حجاب دفاع کردند.

باید ستاد مقتدری برای بررسی حجاب تشکیل شود

آیت‌الله جنتی اظهار داشت: متأسفانه امروز درباره مسئله حجاب مشکل داریم، نمی‌دانم باید چه کار کرد. باید یک ستاد مقتدر برای بررسی مسئله حجاب به وجود آید و افرادی با اختیارات کامل و با امکانات کامل بنشینند راجع به این مسئله مهم چاره‌جویی کنند.
 
وی تصریح کرد: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سال‌های سال خاک می‌خورد، هر چی گفتیم کسی گوش نداد، فقط حرفش زده می‌شود ولی 10، 20 دستگاه را برای این کار مسئول کردند. باید چاره‌جویی کرد باید عقلا راه‌حل پیدا کنند ولی بالاخره کارهایی می‌شود.

آیت‌الله‌ جنتی گفت: من گفته‌ام بازهم می‌گویم کارهای شدنی داریم، من مسئولین اجرایی را مقصر می‌دانم. اعلام می‌کنم این‌ها مقصر هستند. دلیلش این است که در دستگاه خودشان می‌توانند حجاب را رعایت کنند.

وی افزود: یک کارمند را می‌توانند به او بگویند که با حجاب بیا تو مدرسه و اداره و بیمارستان و دانشگاه  این کار می‌شود یا نه؟ چرا نمی‌کنند؟ فقط مسأله خیابان نیست. در خیابان نیروی انتظامی کار می‌کند. حداکثر تشکر را هم از آن‌ها می‌کنم ولی همیشه نباید بار را بر گردن آن‌ها انداخت.
 
با کلمه اعتدال فتنه‌گران را امیدوار شدند

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: مسئله دیگر مسئله فتنه است. در این شرایط جدید متأسفانه چراغ سبز نشان دادند و با کلمه اعتدال، امثال این‌ها را امیدوار کردند. عناصر مطرود و عناصری سابقه‌دار که بعضی‌هایشان زندان رفته و در فتنه حضور داشتند، مردم این‌ها را می‌شناختند، در دانشگاه و جاهای دیگر یکی‌یکی راهشان باز شد.

وی تصریح کرد: این افراد امیدوار شدند که بیایند و در جاهای دیگر پست‌ها را اشغال کنند از جمله دانشگاه‌ها، بعد اگر یک عده را تربیت کردند هیچ کس دیگر نمی‌تواند برخورد کند.

آیت‌الله جنتی گفت: این مسئله جدی است. من کارهایی که این‌ها دارند می‌کنند یکی یکی می‌گویم. انتصاب افرادی که در غائله کوی دانشگاه 78 و 88 نقش داشتند، تلاش برای بازگرداندن محکومان و افراد مؤثر در فتنه 88، برکناری عناصر مؤمن در دانشگاه علی‌رغم فرمایش ولی امر مسلمین، انتصاب افراد مسئله‌دار، ادامه سرپرستی رؤسای دانشگاه‌هایی که در شورای انقلاب فرهنگی رأی نیاوردند، یعنی این‌ها را قبول نداشته، این چه دهن‌کجی به مجلس و شورای انقلاب فرهنگی است؟

وی افزود: افرادی این‌گونه یکی‌یکی سر کار می‌آیند و پست‌ها را اشغال می‌کنند و بعد یک حرف‌هایی می‌زنند. نمی‌دانم مجلس چه برخوردی کرد؟ این باید عمل شود. امیدواریم که این‌جور باشد ولی بنده شخصاً معتقدم آن کسی که اول کار، خودش را نشان داد هویت خود را مشخص کرده است.

امیدوارم به وعده محاکمه یکی از سران فتنه که پرونده‌اش سه سال به علت فشار زیاد عقب افتاده است، عمل کنند
 
آیت‌الله جنتی با تشکر از قوه قضاییه و آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار داشت: ایشان در مقابله با عناصر فتنه قاطعیت خوبی نشان دادند.

وی تصریح کرد: یکی از سران فتنه که سه سال پرونده‌اش پر شده و غنی‌ترین پرونده را دارد و از هر جهت آماده دادگاه است، با فشارهای زیاد عقب انداختند، من نمی‌دانم آیا بعضی‌ها خونشان رنگین‌تر از دیگران است؟ مگر وقتی کسی جرم کرد نباید دستگاه قضایی با وی برخورد کند؟ همه در برابر قانون تسلیم باشند. چرا تبعیض قائل شوند؟ چرا فشارها مانع اجرای عدالت می‌شود؟ این برای ما قابل‌قبول نیست.
 
امام جمعه موقت تهران گفت: امیدوارم که ان‌شاءالله طبق وعده‌ای که داده شده در همین آینده نزدیک، به این محاکمه عمل شود و این اعتراضات برچیده شود و دستگاه عدالت قضایی، خودش را تبرئه کند.

وی افزود: مسئله دیگر، مطلبی است که مقام معظم رهبری فرمودند، جمله به جملش قابل بحث است.

آیت‌الله جنتی اظهار داشت: ایشان فرمودند شعار اعتدال خوب است، افراط محکوم است، اسلام مظهر اعتدال است، اما اعتدال یعنی مبارزه شدید با کفار، برخی  خیال می‌کنند اعتدال یعنی این‌که برخورد با دشمن و عناصر شناخته‌شده نکنیم، اما این افراط است.

دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: اعتدال یعنی مهربانی با یکدیگر، یعنی امر به معروف و نهی از منکر، مراقب باشید که برخی در صحنه سیاسی کشور جریان‌های مؤمن را کنار نزنند.

وی گفت: چرا این بچه‌هایی که این همه شهید دادند در هشت سال دفاع مقدس، هنوز جانبازان و قطع نخاعی‌هایشان هستند، هنوز شهدایشان و اجسادشان را نیاورده‌اند، چرا این‌ها باید کنار زده شوند و دیگران بیایند؟

آیت‌الله جنتی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که جریان‌ مؤمن را کنار نزنند زیرا این جریان است که در قبال خطر سینه سپر می‌کند.

دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: توصیه می‌کنم این جمله‌ها را همه جا تابلو کنند، همه بدانند راه چیست و هرکسی که غیر از این راه را می‌رود بشناسند.

وی تصریح کرد: 26 تیر ماه سالگرد تأسیس شورای نگهبان است، در این فرصت آخر خطبه امکان این که بتوانم راجع به شورای نگهبان صحبت کنم ندارم، هفته آینده سخنران قبل خطبه مطالبی را عنوان کنند من فقط می‌خواهم به‌صورت کوتاه عرض کنم.

آیت‌الله جنتی گفت: شورای نگهبان آن ویژگی که از اول داشته قاطعیت و عدم سفارش پذیری و عدم نفوذپذیری بوده یعنی آنجایی که تشخیص می‌دهد قانون را اجرا می‌کرده است.

وی افزود: شورای نگهبان طبق قانون عمل می‌کند و با سفارش کسی را تأیید نمی‌کند، این ویژگی است. وابسته به هیچ جا ندارد، استقلال کامل دارد و کاملاًً رعایت قانون را می‌کند.

دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: من نمی‌خواهم بگویم ما هیچ خطایی نکرده‌ایم، حتماً مواردی بوده، درباره بعضی از آن‌ها عذرخواهی کردیم ولی روال و قرار بر این است آقایان فقها راجع به مسائل فقهی بررسی کامل می‌کنند، جمع اعضا راجع به مسائل مختلف انتخاباتی و غیرانتخاباتی اظهارنظر می‌کنند و به حمدالله مواضع بسیار روشن شورای نگهبان قابل دفاع است.

خداوند مثلث شوم آمریکا، انگلیس و اسراییل را لعنت کند

آیت‌الله جنتی تصریح کرد: فلسطین امروز در آتش می‌سوزد، خدا لعنت کند آمریکا، انگلیس و اسرائیل این مثلث شوم را که از وضعیت موجود در عراق این تروریست‌ها در وضعیت رقت‌آور، سوء استفاده می‌کنند و به صورت زمینی و هوایی غزه را بمباران می‌کنند و جوان‌های روزه‌دار را به خاک و خون می‌کشند.

وی گفت: امیدوارم دشمنان عاقبتشان به خیر نباشد و جان سالم به درد نبرند، البته ایستادگی در برابر آن‌ها  عواقب دارد.

آیت‌الله جنتی افزود: امام حسین(ع) شهید شدند و این سلسله شهدا و سلسله زندانیانی که زندان رفتند و زجر کشیدند در مقابل دشمنان ایستادند، اما عاقبت با شماست آینده از آن فلسطین و عراق است.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: در عراق و سوریه، تروریست‌های دیوانه و وحشی به جان مردم افتاده‌اند و ناموس مردم را هتک می‌کنند، کاری که در بسیاری از شرارت‌های قبلی سابقه نداشته، اموال را غارت می‌کنند، بچه را جلوی پدر و مادرش می‌کشند این شرارت‌ها بی‌سابقه است.
 
وی تصریح کرد: از این تروریست‌ها واقعاً بدتر در تاریخ نداشته‌ایم، این آمریکایی که به بهانه مبارزه با تروریسم به عراق وارد شد، همین‌طور تماشا می‌کند و مجامع جهانی خفه شده‌اند. چرا اعتراض نمی‌کنید؟ بچه‌ها و زن‌ها چه گناهی کرده‌اند؟

دبیر شورای نگهبان گفت: عراق و فلسطین وضعشان بسیار اسف‌بار است ولی آینده برای آن‌هاست، در عراق آثار شکست اشرار زیاد می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: گزارشی که ما داریم به حمدالله پیشرفت‌های خوبی نصیب شده و از آیت‌الله سیستانی تشکر می‌کنم که آن فتوای مردانه را دادند و نیروهای مردمی را در مقابل تروریست‌ها بسیج کردند و اثر خود را گذاشتند و امیدمان به نیروهای مردمی است و البته ارتش هم بازسازی می‌شود.

" آیت الله جنتی" همچنین در خطبه‌های اول امروز نماز جمعه تهران در رابطه با نتایج تسلط شیطان بر انسان گفت: یکی از بدترین نتایج گناه تسلط شیطان بر انسان است که وجود انسان در اختیار و غبضه شیطان قرار می‌گیرد که این ولایت شیطان بر انسان است.
 
وی تصریح کرد: دو نوع ولایت در قرآن آمده است، ولایت خدا و اولیایش و ولایت شیطان و حزبش، آن کسی که تحت ولایت خداست، خداوند متعال حمایت و راهنمایی‌اش می‌کند و بالعکس آن کس که در تحت ولایت شیطان است که به راه‌های نادرست کشیده می‌شود.

امام جمعه موقت تهران افزود: در قرآن مجید حدود 86 مورد درباره شیطان صحبت شده که عمده آن تشریح دشمنی شیطان با انسان است و اشاره به این دارد که با او با دشمنی برخورد کنید و او را به دوستی نگیرید.
 
آیت الله جنتی با اشاره به اینکه، یکی از اشتباهات انسان این است که که با دوستش دشمنی کند و با دشمنش دوستی کند، گفت: در مسائل سیاسی ما همین طور است که کسانی که با دشمنان نظام مثل آمریکا، رژیم جعلی صهیونیستی و انگلیس دوستی می‌کنند این‌ها واقعا با مردم خودشان دشمنی می‌کنند.  
 
وی در رابطه با آسیب‌های دوستی با شیطان گفت: بلاهای فراوانی دوستی با شیطان بر سر آدمی می‌آورد یکی از کارهایش این است که آدم را از فقر می‌ترساند و انسان را وادار می‌کند حالت بخل و حرص بورزد که این روحیه‌ی شیطانی است.
 
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: خداوند متعال می‌فرمایند، انفاق کنید تا شما را بیامرزم هر چی که در راه من انفاق کنید من هم در دنیا و آخرت جبران می‌کنم که این وعده خدا بر ماست.

وی بیان داشت: یکی از نقشه‌ها و توطئه‌های شیطان این است که انسان را مغرور می‌کند تا در تشخیص انسان اثر بگذارد آن وقت خوب و بد را از هم تشخیص نمی‌دهد.
 
آیت الله جنتی ادامه داد: نمی‌دانم این اشراری که به جان مردم افتادند این تروریست‌هایی که مدعی اسلام هستند و این چنین هتک حیثیت می‌کنند بعضی‌هایشان  به خیال خودشان احتمال می‌دهند که احساس گناه و جنایت نمی‌کنند و کار خوبی به ادعای اسلام و به نام اسلام انجام می‌دهند که کار انسان به این جا می‌رسد ما باید حواسمان را جمع کنیم تا اینگونه زشتی‌ها در نظرمان زیبا نشود.  
 
وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن گفت: در سرزمین مکه آن زمان که اسلام طلوع کرد ثروت و سرمایه در دست مشرکین و بت‌پرست‌ها بود و بعد اسلام دستور داد که این‌ها دیگر حق ندارد به مسجد الحجرام وارد شوند بعضی‌ها این طور فکر می‌کردند که کار ما مشکل است و تمام ثروت و بازار ما دست غرب و آمریکا است و درآمدی نداریم و از طریق روی آوردن به غرب درآمد کسب می‌کنیم.

اکنون بعضی از کشورها به دلیل طمع و کمک آمریکا مردمشان را با دلار آمریکایی معامله می‌کنند

آیت الله جنتی افزود: اکنون خیلی از کشورها به دلیل این که طمع به آمریکا دارند تسلیم این کشور می‌شوند و به دلیل کمک آمریکا ملت را به این کشور می‌فروشند و مردم را با دلار آمریکایی معامله می‌کنند این کارها ضد الهی و خدایی است.

وی در پایان در رابطه با مشکلات اقتصادی برای ازدواج جوانان با اشاره به آیات قران و احادیث خاطرنشان کرد: این پسرها و دخترها را زن و شوهر بدهید نترسید اگر به فکر فقر هستید خدا از فضل خودش بی‌نیازتان می‌کند همان‌گونه که امام صادق می‌فرماید: آن کسی که از ترس فقر و مسائل مالی ازدواج نمی‌کند بدگمانی و سؤظن به خدا دارد که این‌ها موارد شیطانی است که انسان را از راه رسیدن به خدا منحرف می‌کند.


ارسال شده در چهارشنبه هجدهم تیر 1393 ساعت 17:30 توسط مهندس سعيد مهديزاده

سرمربی تیم ملی بوکس گفت: تصمیم گرفتیم برای حضور در تورنمنت بین‌ المللی چین تیم ملی با ترکیب 9 بوکسور راهی مسابقات شود.

خبرگزاری فارس: احدی: تورنمنت چین رویداد مهمی برایمان است

اکبر احدی در مورد اعزام تیم ملی بوکس به تورنمنت بین المللی چین اظهار داشت: پس از بازگشت تیم ملی بوکس از اردوی مشترک ترکیه ما تصمیم گرفتیم پس از یک استراحت 4 روزه که به ملی پوشان داده بودیم دوباره تمرینات را آغاز کنیم. خدا را شکر که اردوی های خوبی را آغاز کرده‌ایم و تمرینات در حال حاضر نیز پیگیری می‌شود.

وی در ادامه گفت: یک‌شنبه 22 تیرماه به همراه 9 ملی پوش راهی چین خواهیم شد تا در تورنمنتی که به میزبانی آنها برگزار می‌شود شرکت کنیم. خوشبختانه ترکیب تیم ملی بوکس ایران برای حضور در مسابقات بین المللی چین را مشخص کردیم تا تمرینات اختصاصی تیم ملی پیگیری شود.

سرمربی تیم ملی بوکس در ادامه خاطرنشان کرد: برای حضور در یک رویداد مهم آماده می‌شویم و این مسابقات از 25 تیرماه به مدت پنج روز به میزبانی چین برگزار خواهد شد. 

به گزارش فارس، تیم ملی بوکس ایران نیز که خود را برای حضور در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون آماده می‌کند، با 9 بوکسور در مسابقات بین المللی چین شرکت خواهد کرد و با تصمیم کادر فنی تیم ایران در اوزان 49، 52 و 56 کیلوگرم نماینده ای راهی چین نخواهد کرد. تیم کشورمان ساعت 17 روز یکشنبه هفته آینده( 22 تیرماه ) راهی چین می شود.

اسامی نفرات اعزامی به تورنمنت چین به شرح زیر است:

وزن 60 کیلوگرم: فروتن گل آرا

وزن 64 کیلوگرم: دانا اسماعیل زاده

وزن 69 کیلوگرم: امین قاسمی پور

وزن 75 کیلوگرم: سجاد محرابی

وزن 81 کیلوگرم: احسان روزبهانی و محمدستارپور

وزن 91 کیلوگرم: علی مظاهری

وزن به اضافه 91 کیلوگرم: مجید سپهوندی و جاسم دلاوری

مربیان: اکبر احدی، مجتبی فرجی و محمد عاشری


رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد که در حال حاضر پیشنهادهای متعددی در رابطه با سایت غنی سازی «فردو» مطرح است ولی این مرکز باید به عنوان مرکز تحقیق و توسعه و پشتیبان سایت نطنز قرار گیرد.
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امشب (سه‌شنبه) در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در خصوص بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری درباره برنامه هسته‌ای ایران این اظهارات را تاریخی خواند و گفت: ایشان خطوط را برای ما روشن کردند. صحبتی که ایشان فرمودند نقطه عطفی داشت و آن استفاده از واژه «سو» معیار اندازه‌گیری قدرت و توان ماشین‌های سانتریفیوژ بود.

 
وی در خصوص اظهارات مقام معظم رهبری درباره نیاز ما به 190 هزار سو غنی سازی گفت: ما به آنها اعلام کرده‌ایم که نیاز عملی ما تامین سوخت نیروگاه بوشهر، راکتور اراک و راکتور تحقیقاتی تهران است. اگر آنها بخواهند ان قلتی بگذارند باید استدلالی بیاورند.

صالحی همچنین گفت که زنجیره ۱۶۴ تایی سانتریفیوژ نسل سوم IR6 که ۱۰ سو است هنوز راه‌اندازی نشده است و الان زنجیره میانی آن که ۱۰ ماشین است بر پاست و به سمت ۱۶۴ تایی حرکت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما در زمینه غنی سازی، پلکانی است. ما می‌گوییم 190 هزار سو می‌خواهیم و تامین این نیاز بستگی به نوع ماشینی دارد که استفاده می‌کنیم. ما برای چند سال همین تعداد ماشین‌هایی که نصب شده گاز دهی کرده و استفاده کنیم و زمانی توانستیم نواقص ماشین‌های نسل جدید را رفع کرده و به مرحله تولید انبوه برسانیم، یکی دو سال قبل از هشت سال بتوانیم ماشین‌های جدید را نصب کنیم که به ۱۹۰ هزار سو برسیم.

صالحی اضافه کرد: ما همانطور که در آب سنگین اراک انعطاف از خودمان نشان دادیم در بحث غنی سازی هم این انعطاف را از خود نشان دادیم که به صورت پلکانی کار را به جلو ببریم و این فاصله چند ساله را زمان اعتمادسازی بگذاریم که به همان مقداری که داریم بسنده کنیم و به جلو برویم.

وی در ادامه اظهاراتش گفت: ما حدود ۲۰ هزار ماشین نصب شده داریم که این را برای چند سال همین عدد را نگهداریم، ولی در زمینه تحقیق و توسعه روی ماشین‌هایمان کار می‌کنیم. ما دو زنجیره شاهد IR2M و IR4 را  و یک زنجیره میانی IR6 را داریم که این زنجیره‌ها در مرکز تحقیقات ما بیش از یک سال است دارند کار می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: همه اینها زیر نظر آژانس است و نسل جدید سانتریفیوژ چند سال زمان خواهد برد که به تولید انبوه برسیم.
 
صالحی در پاسخ به سؤالی در خصوص سایت غنی سازی فردو عنوان کرد: فردو یک مرکز تحقیقاتی و مکمل نطنز است و به خاطر تهدیداتی که کردند ملت ایران ملت هوشیار و هوشمندی است لذا سایت فردو را ساختیم که مصون از حملات هوایی است و از کل فناوری غنی سازی کشورمان صیانت می‌کند.
 
وی افزود: در این سایت قریب به 2 هزار و چند صد ماشین سانتریفیوژ نصب شده داریم و در حال حاضر اورانیوم 5 درصد تولید می‌کنیم.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه پیشنهاد آنها تعطیلی این سایت بود، خاطرنشان کرد: پیشنهادهایی برای آینده فردو است که هم مرکز تحقیق و توسعه باشد و ایزوتوپ‌های پایدار تولید کند. الان پیشنهادهای متعددی در رابطه با فردو است ولی مطلبی که رهبری فرمودند این مرکز باید به عنوان مرکز تحقیق و توسعه و پشتیبان نطنز مدنظر قرار گیرد.
 
وی درباره همکاری ایران و آژانس گفت: این همکاری در وضعیت خوبی است و اگر بتوانیم دیوار بی اعتمادی را برطرف و آژانس با انصاف و بدون سمت گیری قضاوت کند می‌توانیم به نتایج مورد نظر برسیم. ما مشکل جدی نداریم و پنج مورد دیگر باقی مانده که با آژانس بررسی کنیم.
 
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ما به خود اطمینان داریم، یادآور شد: اگر ضرورت ایجاب کند که نرمشی نشان دهیم حاضریم انجام دهیم. بازدید آنها از آب سنگین اراک و ... در پروتکل پادمانی ما نیست ولی از باب اینکه فضای شفاف و مقبول و منعطفی باشد چنین کردیم. ما مشکلی نداریم اما این بدان معنا نیست که هر تقاضایی کنند ما پاسخ دهیم این گونه نیست. تقاضای آژانس باید در چارچوب ماموریت‌های آنها باشد.
 
وی تصریح کرد: کلاهک‌های موشکی ربطی به آژانس ندارد.
 
صالحی اضافه کرد: این گونه نیست که ما جلو جلو حرکت کنیم و بگوییم هر جا می‌خواهید بازدید کنید. اگر ایران انعطافی نشان می‌دهد در چارچوب مشخص و معینی است و از این چارچوب خارج نمی‌شود. این گونه نیست که بدون حساب و کتاب این بازرسی‌ها انجام شود.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره گریز هسته‌ای Breakout نیز عنوان گفت: گریز هسته‌ای عبارت ساختگی است که برای بهانه جویی ساخته‌اند مثلا در مورد آب سنگین این عبارت را به کار بردند که من چندین ماه قبل اعلام کردم که اگر آب سنگین برای شما مایه نگرانی است حاضریم بازطراحی کنیم که میزان پلوتونیوم را کاهش دهیم. بعد از اینکه استقبال اولیه‌ای شد طرف مقابل واژه جدیدی را مطرح کرد تحت عنوان سوء استفاده.
 
صالحی ادامه داد: کاری که ایران کرده به خصوص در ارتباط با موضوعات دوجانبه با آمریکا، اتمام حجت بود. در این فاصله زمانی اتمام حجت کردیم که ایران کشوری هوشمند و هوشیار و به دنبال دیپلماسی عقلانی در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت است.
 
وی خاطرنشان کرد: ما گفتیم حاضریم ماشین‌های سانتریفیوژ کنونی را برای چند سال حفظ کنیم و پس از هشت سال آینده میزان ماشین‌ها را اضافه کنیم. ما توافق کردیم حدود ۱۵ مسئله را با آژانس به گفت‌ و شنود بگذاریم و سوالات آنها را پاسخ دهیم. رفتار ایران عقلانی و مبتنی بر حکمت و منطق بوده است و آنها از این فرصت طلایی استفاده کنند، ما چیزی را از دست نمی‌دهیم.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ما غنی سازی ۲۰ درصد را تعلیق کردیم که به جای ۲۰ درصد ۵ درصد تولید می‌کنیم که اگر توافق نشد به ۲۰ درصد باز می‌گردیم.
 
صالحی در خصوص ظرفیت علمی جمهوری اسلامی ایران در عرصه هسته‌ای، گفت: فعالیت هسته‌ای ما عامل محرکی برای صنعت و خوداتکایی و خودباوری ما شد و بعد از آن صنایع موشکی و ماهواره‌ای و علوم سلولی جان گرفت. بحث تحقیق و توسعه بحثی است که هیچ قیدی روی آن نمی‌پذیریم کما اینکه در توافقنامه ژنو هیچ قیدی روی تحقیق و توسعه نیست مگر آنجایی که به مواد هسته ای سر و کار پیدا می‌کند باید زیر نظر آژانس باشد که ما قبول کرده‌ایم.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: الان تحقیق و توسعه ما دارد به بار می‌نشیند. الان این نوید را می‌دهیم که سازمان انرژی اتمی به سمت خوداتکایی در بعد مالی و فناوری می‌رود. یکی دو ماه پیش سامانه پرتودهی با گاما در بناب را افتتاح کردیم و چندین استان در نوبت هستند که چنین سامانه‌ای برای آنها ایجاد شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص چشم انداز آینده صنعت هسته‌ای نیز گفت: من چشم انداز را بسیار روشن می‌بینم. ما از اکتشاف، طراحی راکتورهای تحقیقاتی و ... پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم. ما زبده‌ترین کارشناسان را برای اداره یک نیروگاه هسته‌ای (نیروگاه بوشهر) داریم. در بعد اکتشاف و استخراج بسیار امیدوار کننده است. با اکتشاف‌های اخیری که انجام شده امیدهای فراوانی برای ما ایجاد شده برای تامین این ماده اولیه در داخل کشور. ما در شرف انعقاد یک قرارداد با روس‌ها برای ایجاد دو نیروگاه هسته‌ای هستیم و در تلاشیم در یک افق ۱۰ الی ۱۵ ساله ۵ نیروگاه را در کشور ایجاد کنیم.

صالحی در خصوص اینکه چه زمانی شاهد عملیات اجرایی دومین نیروگاه هسته ای خواهیم بود؟ گفت: امیدواریم دولت به زودی مصوبه بدهد که شاهد انعقاد قرارداد برای دو نیروگاه باشیم. دو نیروگاه را همزمان شروع نمی‌کنیم. امیدواریم اولین نیروگاه را در سال جاری در بوشهر کلنگ زنی کنیم و نیروگاه  دو سال بعد کلنگ آن به زمین زده خواهد شد.


رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: امروز ظرفیت بسیج قوی تر از گذشته برای اهداف کشور عرضه شده است و هنر دولت ها استفاده از ظرفیت عظیم بسیج است.

خبرگزاری فارس: فعالیت 40هزار پایگاه بسیج در محلات/هنر دولت‌ها استفاده از ظرفیت عظیم بسیج است

 

سردار محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در نشستی با رییس ومعاونان سازمان بهزیستی کل کشور که در سالن جلسات ساختمان مرکزی بهزیستی برگزار شد، گفت: در ارائه و معرفی الگوی موفق جامعه اسلامی به همه مردم جهان، بهزیستی کار بسیار ارزشمندی است. برای ایجاد چنین جامعه ای همه ظرفیت ها و راهکارها در اسلام وجود دارد و نارسایی ها از انسانهاست.

نقدی بررسی علمی و دقیق از فعالیت های بهزیستی در جامعه را مهم برشمرد و تاکید کرد: اگر خروجی های بهزیستی بصورت دقیق و علمی احصا و در اختیار سایر بخش های نظام قرار بگیرد بی شک تاثیرات زیادی بر بهبود مدیریت در همه جنبه های کشور خواهد داشت.

وی سازمان بهزیستی را محیطی مناسب برای همکاری با بسیج عنوان و تصریح کرد: بسیج نیروی علاقمند و داوطلب برای پیشرفت کشور است. امروز چهل هزار پایگاه بسیج در محلات و بیست هزار پایگاه اقشار تخصصی در سراسر کشور برای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به تغییر رویکرد و افزایش فعالیت های بسیج طبق نظر مقام معظم ولایت با تشکیل سازمان بسیج ادامه داد: پس از اعلام الگوی اقتصاد مقاومتی از سوی امام خامنه ای، بسیج فعالیت در عرصه های مولد در اقتصاد مقاومتی را برای اشتغال مولد پیگیری کرد و از سال 91 تا کنون بیش از 24 هزار کارگاه تولیدی راه اندازی شده است که حاصل آن اشتغال حدود 50 هزار نفر می باشد و مهمتر اینکه بسیاری از افراد در جامعه نیز با الگو برداری از این روش، خودشان مشغول بکار شده اند.

وی نمونه‌هایی از استفاده مدبرانه دولت های گذشته از ظرفیت‌های بسیج برای اهداف کشور را برشمرد و افزود: حضور بسیج در دفاع مقدس، بسیج سازندگی، واکسیناسیون فلج اطفال و... باعث موفقیت های چشمگیر شد و امروز ظرفیت بسیج قوی تر از گذشته برای اهداف کشور عرضه شده است و هنر دولت ها استفاده از ظرفیت عظیم بسیج است.

جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: امروز واحدهای بسیج در وزارتخانه ها و سایر نهادها تخصصی شده‌اند و با حضور اقشار تخصصی بسیج در عرصه هایی همچون پزشکی، آموزش و پرورش و... همکاری های بزرگی صورت گرفته است که این گونه فعالیت ها و همکاری ها در بهزیستی نیز می تواند به خوبی اجرا شود.

وی تاکید امام خامنه‌ای را بر مشارکت مردم برای حل مشکلات کشور مانند دفاع مقدس یادآور شده و بیان کرد: بسیج بهترین بستر مشارکت مردمی برای حل مشکلات کشور است چراکه بسیج در تمامی محلات و روستاهای کشور با استفاده از افراد بومی و با بهره گیری از دانش روز حضور دارد.

نقدی هزاران حوزه و پایگاه بسیج خواهران در کشور را برای مشارکت در پیشگیری و آموزش و ارشاد خانواده و زنان بسیار مناسب دانست و تاکید کرد: مهد کودک ها تربیت نسل آینده را پی ریزی می کنند که با همکاری بسیج و بهزیستی الگوی مناسب تربیتی و آموزشی ارائه شده و مهدهای قرآنی نیز می تواند در هفتاد هزار مسجد در سرار کشور گسترش یابد.

وی با بیان اینکه در عرصه فرهنگی می توان کارهای مشترک بزرگی را بین دو سازمان تعریف کرد، گفت: میدان های وسیع فعالیت بین دو سازمان با تشکیل کارگروه مشترک تعریف خواهد شد و بسیج سازمان بهزیستی نیز پلی برای این ارتباط و فعالیت است.

در ابتدای این نشست همایون هاشمی رییس سازمان بهزیستی کشور ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این سازمان گفت: بسیج در تمامی ارکان فعالیت های بهزیستی می تواند حضور داشته باشد و با سیاست های جدید نیز فصل های مشترکی می تواند تعریف و با تشکیل کارگروه مشترک بررسی و عملیاتی گردد.

وی حضور بسیج در مقابله با آسیب های اجتماعی را مهم و موثر خوانده و اظهار داشت: بسیج می تواند در مسائل اجتماعی کشور حضور جدی تری داشته و با سازمان هایی مانند بهزیستی برای منافع ملی همکاری کند.

همچنین سردار نقدی و هیئت همراه از برخی قسمت های سازمان بهزیستی کشور بازدید و با فعالیت های آنان در زمینه بازار محصولات تولیدی مددجویان، تهیه جهیزیه و مراجعات مردمی بهزیستی آشنا شدند.


ارسال شده در چهارشنبه هجدهم تیر 1393 ساعت 2:8 توسط مهندس سعيد مهديزاده

آیت‌الله محمدی گیلانی که از چندی پیش در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود دار فانی را وداع گفت.

خبرگزاری فارس: آیت‌الله محمدی گیلانی دارفانی را وداع گفت

آیت‌الله محمد محمدی گیلانی که از 30 اردیبهشت ماه سال جاری به دلیل مشکل ریوی در بخش «آی.‌سی.یو» یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود ساعاتی پیش دار فانی را وداع گفت.

گفتنی است آیت‌الله محمد محمدی گیلانی در سال 1307 در روستای دعوی سرا از توابع شهرستان رودسر در استان گیلان به دنیا آمد و در سال 1323 همزمان با تاسیس حوزه علمیه رودسر توسط سید محمد هادی روحانی به حوزه علمیه رودسر رفت و جامع المقدمات را فرا گرفت. در سال 1325 به حوزه علمیه قم رفت و به تکمیل دروس ادبیات و فراگیری دروس دوره سطح پرداخت.

با پایان یافتن دوره سطح، به درس خارج آیت‌الله بروجردی راه یافت و در مدت 12سال کتاب صلوه را به اتمام رساند، به موازات آن در درس اصول امام خمینی (ره) نیز حضور پیدا کرد.

آیت‌الله بروجردی، علامه سید محمدحسین طباطبایی و حضرت امام خمینی(ره) از استادان آیت الله محمدی گیلانی بودند و کتاب های قضا و قضاوت در اسلام، امامت و خلافت در کتاب و سنت، قرآن و سنن الهی در اجتماع بشر و ترجمه کتاب شفا ابوعلی سینا از آثار این استاد برجسته حوزه علمیه است.

وی از مبارزان انقلاب اسلامی و از یاران نزدیک امام خمینی(ره) بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ریاست دادگاه انقلاب، دیوان عالی کشور، نماینده مردم تهران در سه دوره مجلس خبرگان رهبری، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیری و عضویت در فقهای شورای نگهبان را بر عهده داشته است.

همچنین در سال 1388 به پاس سال‌ها تلاش و مجاهدت ایشان در عرصه‌های مختلف قضا نشان درجه یک عدالت از سوی رئیس دولت دهم به وی اهدا شد.


ارسال شده در چهارشنبه هجدهم تیر 1393 ساعت 2:2 توسط مهندس سعيد مهديزاده

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: اسلام تا ابد بدهکار حضرت خدیجه کبری(س) است، ما به عنوان یک مسلمان باید ابراز تشکر کنیم از حضرت خدیجه(س)، در این روزگار ما کم گذاشتیم و فضائل ایشان را نگفتیم.

شهاب مرادی

مراسم سوگواری «عزای ام‌المؤمنین» همزمان با سالروز وفات حضرت خدیجه(س) عصر امروز با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین شهاب مرادی و مداحی محمود کریمی در مسجد امام صادق (ع) برگزار شد.

حجت‌السلام مرادی در ابتدای این مراسم گفت: در تربیت این یک اصل است که هرکسی باید مراقب خودش باشد، مراقب نفسش، شخصیتش، رقبت‌ها، کشش‌ها و... باشد، انسان را دانسته‌ها، باورها و عادت‌ها که بر مدار خُلق انسان می‌چرخد می‌سازد. این نیست و رفتار و خُلق قیامت ما را لحظه به لحظه رقم می‌زند. اگر کریم باشیم قیامت کار سخت نیست، اگر بزرگوار باشیم دچار مشکل نیستیم انشاالله،‌ اما اگر در شخصیت، نگاهمان، منشمان، کنش و واکنشمان پستی ورودی پیدا کند ما از حلقه بزرگواران فاصله می‌گیریم و انسان حقیر و پس کارش هم در دنیا سخت است و هم در آخرت بسیار سخت‌تر است.

وی با بیان اینکه رحمت خداوند در دنیا، رحمت رحمانیه است، اظهار داشت: یعنی هم خواص را شامل می‌شود و هم عام، یعنی آن کسی که نماز نمی‌خواند یا بی‌رحم است نیز شامل باران و آفتاب خداوند می‌شوند و تمام نعمت‌ها در اختیارشان است. قرآن نازل می‌شود برای تمام مردم، نه اینکه نامه سر به مهری باشد که خداوند به پیامبر داده باشد که مبادا به گوش ابوجهل یا بیابان گرد برسد، بلکه «هدی الناس». کتابی برای هدایت همه مردم، چه بخواهند به راه بیایند، چه بخواهند به راه نیایند. پس در دنیا رحمت خداوند بر همه جاری است، اما اگر پستی به سراغ انسان بیاید آن دنیا کار سخت می‌شود. باید مراقب باشیم که رفتارهایی که انسان‌های پست دارند را انجام ندهیم، مانند انتقام گرفتن که حق هر انسانی است، اما سرعت در انتقام و اسرار بر آن کار انسان پست است و انسان لعیم این کار را انجام می‌دهد.

حجت‌الاسلام مرادی تصریح کرد: انسان کریم دوست دارد به جای اینکه از دیگران سور بگیرد، دوست دارد سور بدهد. همین تکه تکه‌ها است که شخصیت ما را شکل می‌دهد. این مطالب را به عنوان وقدمه گفتم تا به یک صفت اشاره کنم، آن صفت این است که یکی از نشانه‌های پستی این است که انسان از دیگران تشکر نکند. حواسش نیست که پست شده و نرمی را از دست داده است.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: وقتی می‌خواهیم بگوییم الله اکبر باید ببینیم در این الله اکبر گفتن باید ببینیم بدهکار چه کسی هستیم یا در سلام آخر، باید به یاد بیاوریم که چه کسی باعث شد من نماز خواندن یاد بگیرم، انسان های بزرگ دائما به یاد کسانی هستند که حقی گردنشان دارند،‌ هر شب برای مادرشان قرآن می‌خوانند و برای پدرشان طلب مغفرت می‌کنند.

وی با بیان اینکه اسلام تا ابد بدهکار حضرت خدیجه کبری(س) است، اظهار داشت: ما به عنوان یک مسلمان باید ابراز تشکر کنیم از حضرت خدیجه(س)، در این روزگار ما کم گذاشتیم و فضائل ایشان را نگفتیم، نگفتیم که پیغمبر طبیبی بود که غم‌خوار، پرستار و طبیبش خدیجه کبری(س) است. او که پناه همه  امت بود و تا زنده بود می‌گفت که خدیجه(س) پناهم بود. ما این‌ها را نگفتیم. اسلام بدهکار حضرت خدیجه کبری(س) است. پیغمبر(ص) زمانی که مبعوث شدند و گفتند فرستاده خداوند هستند، تکذیبش کردند، حضرت خدیجه(س)، ملکه عرب، زنی که خیلی آبرو داشت در میان عرب‌ها، دوشیزه‌ای بود که تمام مردان و بزرگان عرب دوست داشتند که وقتی به خواستگاریش می‌روند جواب مثبت بگیرند، در حالی که خیلی ها را به خواستگاری راه نداد.

حجت‌الاسلام مرادی تصریح کرد: وقتی به قول زنان قریش با یتیم عبدالله ازدواج کرد همه براشفتند که چرا تو با این ثروت و جایگاهت با چنین فردی ازدواج کردی، می‌خواستی مردان عرب را خوار و ذلیل کنی؟ وحی نازل شد که یا رسول الله خدا قرار است به تو هدیه‌ای بدهد، قرار است به تو فرزندی بدهد، کوثری بدهد، لازم است که شما چهل شب خدیجه(س) را نبینی، خانه پیامبر خانه حضرت خدیجه(س) بود، همان خانه‌ای که چند سال قبل وحشی‌ها خرابش کردند، همان‌هایی که 90 سال پیش مزار حضرت خدیجه کبری(س) را ویران کردند، همان‌هایی که بقیع را ویران کردند که امروز زائر ما وقتی به مدینه می‌رود فکر می‌کند از همان زمان مزار ائمه اطهار همین گونه بوده است، در حالی که 90 سال پیش مردم دست در شبکه های ضریحی می‌انداختند که اصفهانی ها ساخته بودند. غارت و ویران کردند، انشاالله می‌سازیمش، واقعا ایوان حسن(ع) عجب صفایی دارد، انشاالله دوباره می‌سازیم.

وی افزود: پیامبر(ص) احتمالا به عمار می‌گویند که برود به حضرت خدیجه(س) سلام برساند و بگوید که نگران نباشد و یک موقع دلش نگیرد که پیامبر(س) به آسانی از او جدا شده است، بلکه وحی نازل شده و بزودی می‌آید، پیامبر(ص) می‌گویند:«این را بدان خدیجه(س)، خداوند عزوجل به کرام ملائکه‌اش هر روز پشت سر هم به وجود تو مباهات می‌کند.» چه سری است که پیغمبر(ص) که به امر خدا قرار است چند روز پیش همسرش نرود اینگونه ناز می‌کشد، شما باید درس بگیرد از این جنس مهربانی، بدترین توهینی که عرب به حضرت محمد(ص) می‌کند این است که ایشان شعر می‌گویند و شاعرانگی در شأن او نیست.

حجت‌الاسلام مرادی با اشاره به بازگشت پیامبر اکرم(ص) از معراج، گفت: رسول خدا(ص) از جبرئیل می‌پرسد کاری بر روی زمین نداری؟، جبرئیل می‌گوید تنها در زمین یک حاجت دارم و آن اینکه سلام خداوند و من را به خدیجه کبری(س) برسان. خدیجه کبری(س) زنی است که تنها سه خانم هم طراز ایشان هستند، آسیه، مریم و فاطمه(س)، خیلی حضرت خدیجه (س) گمنام است و خیلی آبرو دارد و حاجت می‌دهد. عشق خداوند به یک فرد قائده دارد.

وی در پایان گفت: یک چیزی به ذهنم رسید که به شما بگویم تا شاید اینقدر بگوییم تا بشود، آقا بر روی شمشیر، تفنگ و سلاح‌هایی که می‌سازند بنویسند «علی بن ابی‌طالب» یا «لافتی الا علی، لا سیف الا ذوالفقار» اما روی سکه‌ای که ضرب می‌کنند باید بنویسند خدیجه کبری(س)، چراکه این پول مسلمین اصلش برا ایشان است، یک بار هم در بانک مرکزی این را گفتم که چکار کنیم که خدیجه کبری(س) آستان و حرم ندارد که برای شما نامه بزند تا برایشان سکه ضرب کنید، چون خدا را شکر بسیاری از امامزادگان آستان‌هایی دارند که تقاضا می‌کنند و به نام مبارک آن امامزاده سکه ضرب می‌کنند. اما هیچ نامی از خدیجه کبری (س) نیست.


ارسال شده در سه شنبه هفدهم تیر 1393 ساعت 23:42 توسط مهندس سعيد مهديزاده

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، عصر امروز (دوشنبه) در دیدار مسئولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشگری، ضمن بیان نکاتی بسیار مهم در زمینه مسائل داخلی و خارجی، تلاش پیچیده و چند جانبه برای ایجاد اختلال در محاسبات مسئولان و دستگاه‌های جمهوری اسلامی را مهم‌ترین هدف کنونی استکبار بویژه آمریکا خواندند و با اشاره به اوضاع حساس منطقه و جهان و قرار گرفتن در یک پیچ حقیقی تاریخی تأکید کردند: جمهوری اسلامی بر مبنای عناصر اصلی محاسبات عقلانی خود یعنی «اعتماد به پروردگار و سنن آفرینش» و «شناخت دشمن و بی‌اعتمادی به او»، راه پرافتخار خود را با تکیه بر مردم، بهره‌گیری از تجربه‌ها و تلاش و مجاهدت پیگیر برای تحقق آرمان‌های ملت ادامه می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ماه مبارک رمضان را عرصه تقابل «شیطان و رفتارهای شیطانی» با «تقوا و عبودیت و رفتارهای رحمانی» دانستند و گفتند: در این صحنه‌ی تقابل، شیطان دارای یک هدف مهم و تقوا نیز دارای یک کارکرد بسیار مهم است. شیطان به دنبال ایجاد اختلال در دستگاه محاسباتی انسان‌ها و کشاندن آنها به خطای محاسباتی و اقدام بر اساس این خطا است در حالیکه تقوا، زمینه‌ساز آگاهی و دانایی انسان و تمایز بخش حق و باطل است.
ایشان تهدید و تطمیع را دو وسیله اصلی شیطان برای ایجاد خطای محاسباتی در انسان‌ها برشمردند و افزودند: شیطان از یک طرف با تهدید، انسانها را می‌ترساند و از طرف دیگر با وعده‌های فریبنده، آینده‌ای دروغین و خیالی همچون سراب در مقابل چشمان آن‌ها قرار می‌دهد.
رهبر انقلاب اسلامی در این بخش از سخنان خود، نکته مهمی را درخصوص رفتارشناسی آمریکا و قدرت‌های سلطه‌گر بیان کردند و گفتند: رفتار آمریکا و قدرت‌های سلطه‌گر مانند رفتار شیطان است چرا که آنها همواره تلاش دارند با تهدید و تطمیع و بویژه با وعده‌هایی که هیچ‌گاه به آن‌ها عمل نمی‌کنند، کشورهای دیگر را مرعوب و تحت سلطه خود درآورند، و شیطان نیز تلاش دارد با تهدید و تطمیع، دستگاه محاسباتی انسان را از کار بیاندازد و او را دچار خطای در محاسبه کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، خطای در محاسبه را از بزرگترین خطرها خواندند و خاطرنشان کردند: همه باید مراقب این خطر بزرگ باشند زیرا خطای در محاسبه باعث می‌شود که اراده و توانایی‌های انسان در جهت تصمیم اشتباهی که اتخاذ می‌شود، عملاً به هدر رود.
ایشان مراقبت در این زمینه را برای مسئولان بسیار حساس‌تر و ضروری‌تر دانستند و افزودند: یکی از خطاهای بزرگ محاسباتی این است که انسان عوامل معنوی و سنت‌های الهی را نادیده بگیرد و فقط در چارچوب عوامل محسوس و صرفاً مادی محدود بماند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه علل سعادت و شقاوت، و پیشرفت و پسرفت، فقط در چارچوب عوامل مادی محدود نیست، افزودند: عوامل معنوی و سنت‌های غیرقابل تغییر الهی، از عوامل بسیار تأثیرگذاری هستند که نادیده گرفتن آن‌ها، اشتباهی جبران‌ناپذیر خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای تبیین اهمیت و جایگاه عوامل معنوی و سنت‌های الهی به چند آیه قرآن کریم، و مصادیق عینی تحقق آن در دوره معاصر اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال می‌فرماید اگر در راه خدا حرکت و دین خدا را نصرت کنید، یاری و کمک الهی قطعی خواهد بود. این سنت الهی بارها در تاریخ تکرار شده است که نزدیک‌ترین نمونه آن، پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان یکی از برجسته‌ترین مقاطع تاریخی جهان، است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود که درخصوص اهمیت مراقبت مسئولان از گرفتار شدن به خطای محاسباتی بود، تأکید کردند: نگذارید دشمن با استفاده از تهدید و تطمیع در دستگاه محاسباتی شما اثر بگذارد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان نبرد بی‌وقفه و جدی جمهوری اسلامی با استکبار را ادامه نبرد پیامبران با طواغیت و شیاطین انس و جن خواندند و خاطرنشان کردند: با وجود همه زرق و برق ظاهری شیاطین، حرکت الهی ملت ایران، روز به روز عمق و توسعه بیشتری خواهد یافت.
ایشان ناکارآمدی دو ابزار اصلی دشمن یعنی «تهدید نظامی» و «تحریم» را باعث روی آوردن استکبار به ایجاد اختلال در نظام محاسباتی دستگاه‌ها و مقامات ایرانی برشمردند و تأکید کردند: تحریم را باید با مجاهدت در باب اقتصاد مقاومتی خنثی کرد و تهدید نظامی نیز به علت مقرون به صرفه نبودن، در حد تهدید لفظی باقی می‌ماند.
رهبر انقلاب در تبیین بیشتر راه اصلی مقابله با تحریم‌ها افزودند: همان‌گونه که رئیس‌جمهور محترم گفت: برنامه‌ریزی اقتصادی باید با این فرض انجام و پیگیری شود که دشمن سر سوزنی از تحریم‌ها کم نخواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان برخی مقامات آمریکایی مبنی بر باقی ماندن تحریم‌ها حتی پس از توافق احتمالی هسته‌ای خاطرنشان کردند: همان‌گونه که بارها گفته‌ایم، موضوع هسته‌ای فقط یک بهانه است و اگر نباشد بهانه‌های جعلی دیگری مانند حقوق بشر، حقوق زنان و مسائل دیگر مطرح خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره دومین ابزار اصلی آمریکا یعنی تهدید نظامی نیز خاطرنشان کردند: مسائلی مانند کشتار مردم و قتل و جنایت و غارت، هیچکدام عامل بازدارنده‌ای برای آمریکایی‌ها محسوب نمی‌شود بلکه واقعیت این است که حمله نظامی، امروز برای آمریکا مقرون به صرفه نیست به همین علت ناظران و آگاهان جهانی نیز مانند ملت ایران، تهدیدهای آن را جدی نمی‌گیرند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حمایت آمریکا از گرگی به نام صدام، حمله به هواپیمای مسافربری ایران و قتل عام صدها زن و مرد و کودک بی‌گناه، کشتار صدها هزار نفر در عراق و افغانستان و بحران‌سازی خونین در کشورهای مختلف تحت عنوان انقلاب‌های رنگی افزودند: برای آمریکایی‌ها، زندگی و آرامش و امنیت ملت‌ها، هیچ ارزشی ندارد و اگر صرفه خود را در حمله ببیند لحظه‌ای درنگ نمی‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی حرف‌ها مبنی بر ممانعت آمریکا از حمله رژیم صهیونیستی افزودند: اگر این حرفها راست باشد علت ممانعت آمریکا این است که حمله را مقرون به صرفه نمی‌داند و ما نیز قاطعانه تأکید می‌کنیم که حمله نظامی به جمهوری اسلامی برای هیچ کس مقرون به صرفه نخواهد بود.
ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان افزودند: دست دشمن، هم در زمینه تحریم و هم در زمینه تهدید، خالی است به شرط اینکه ما اهل ایمان بوده و واقعاً در میدان حضور داشته باشیم.
رهبر انقلاب سپس در زمینه محور اصلی سخنانشان یعنی تلاش سلطه‌گران بویژه آمریکا برای ایجاد خطای محاسباتی در ذهن مسئولان ایرانی، نکته ظریفی را بیان کردند.
ایشان گفتند: دشمن می‌داند که جمهوری اسلامی اگر هدفی را بخواهد آن را به دست می‌آورد بنابراین درصدد است با ایجاد اختلال در نظام محاسباتی مسئولان ایرانی، کاری کند که آنها اهداف مغایر با منافع آمریکا را، در دستور کار قرار ندهند که این، همان جنگ نرم است که سال‌ها پیش بیان شد.
رهبر انقلاب، این طرح آمریکا را نیز منتهی به شکست خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی از همان روز اول براساس منطق عقلانی و تکیه بر دو عنصر اساسی یعنی: «اعتماد به خدا و سنن آفرینش» و «شناخت و بی‌اعتمادی به دشمن»، سیاست‌ها و رفتار خود را بر قوه عاقله متمرکز کرده است و از این پس نیز، چنین خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح عوامل این دو عنصر اصلی عقلانی افزودند: اعتماد به مردم و محبت‌ها و انگیزه‌های صادقانه آنها، اعتقاد به "ما می‌توانیم"، تکیه بر عمل و پرهیز از بیکارگی و تنبلی، اعتماد به نصرت الهی، مجاهدت در راه تکلیف، بهره‌گیری از تجربه‌ها، ایستادگی بر استقلال و دقت در رفتار مستکبران با ملت‌ها، از جمله عواملی است که قوه عقلانی جمهوری اسلامی یعنی زیربنای سیاست‌ها و اقدامات نظام را شکل داده و می‌دهد.
ایشان خاطرنشان کردند: مخالفت استکبار با جمهوری اسلامی ایران نیز در واقع مخالفت با همین عقلانیت است وگرنه «صرفِ اسم و تشریفات اسلامی» برای آنها مهم و مخالفت‌برانگیز نیست.
رهبر انقلاب با اشاره به حرف یک کارشناس دولتی آمریکا مبنی بر امکان‌پذیر بودن آشتی میان «ایران و آمریکا» و امکان‌پذیر نبودن آشتی میان «جمهوری اسلامی و آمریکا» افزودند: این حرف درستی است چرا که آمریکا با ایرانِ وابسته‌ی زمان پهلوی هیچ مشکلی نداشت اما نمی‌تواند با جمهوری اسلامی که به «استقلال، ایمان، ایستادگی در مقابل ظلم و اتحاد اسلامی» دعوت می‌کند دشمنی نکند.
رهبر انقلاب اسلامی ادامه بیانات خود در جمع مسئولان و کارگزاران نظام را به چند توصیه مهم اختصاص دادند.
در اولین توصیه، ایشان با اشاره به اوضاع کاملاً حساس منطقه و جهان، به همه مسئولان کشور خاطرنشان کردند: به معنای واقعی کلمه در یک پیچ تاریخی قرار داریم و اگر قوی نباشیم همه به ما زور خواهند گفت بنابراین باید قوی‌تر شویم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین بیشتر عناصر افزایش قدرت کشور افزودند: داشتن روحیه، نگاه امیدوارانه، کار و تلاش، شناخت رخنه‌های «اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و بستن این رخنه‌ها»، هم‌افزایی دستگاه‌ها و هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول با مردم از جمله عناصر افزایش قدرت ایران است.
توصیه دوم رهبر به همه مسئولان کشور، قدر دانستن فرصت برای کار و تلاش و خدمت به مردم بود.
ایشان افزودند: نگویید نمی‌گذارند، چرا که این حرف که در دوره‌های قبل نیز گفته می‌شد، قابل قبول نیست و باید با استفاده از امکانات موجود، حتی لحظه‌ای را برای کار و تلاش از دست نداد.
ایشان در سومین توصیه خطاب به همه مسئولان نظام تأکید کردند: حرکت‌های خود را براساس اصول انقلاب تنظیم کنید و با پرهیز از حاشیه‌سازی و حاشیه‌پردازی، بر حل مشکلات مردم، متمرکز شوید.
هم‌گرایی سه قوه و هم‌گرایی بخشی چهارمین توصیه رهبر انقلاب به مسئولان و کارگزاران نظام بود. تشکیل جلسه مشترک سران قوا، شکل‌دهی جلسات مشترک و دو جانبه میان قوا، تبادل نظر و استفاده از مشورت‌های متقابل و نیز مدیریت جهادی نکات مهم این بخش از سخنان رهبری بود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه چند توصیه درخصوص رفتار با دولت داشتند و چند توصیه هم خطاب به دولت بیان کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص رفتار با دولت تأکید کردند: بنده دولت را تأیید و حمایت می‌کنم و از همه توانی که در اختیار دارم، برای حمایت از دولت استفاده خواهم کرد و به مسئولان بلندپایه دولت اعتماد دارم.
ایشان با اشاره به حمایت رهبری از همه دولت‌های منتخب مردم، در دوران‌های گذشته، افزودند: همه این دولتها دارای نقاط مثبت و نقاط منفی بودند و نقد دولت‌های گذشته باید بصورت کارشناسی باشد و نقد در منبرهای عمومی خیلی به مصلحت نیست.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: البته درخصوص دولت کنونی نیز هرگونه نقدی، باید منصفانه و محترمانه و دلسوزانه و به دور از هرگونه مچ‌گیری و اذیت رساندن به دولت باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توصیه‌هایی هم به دولت داشتند. جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اولین توصیه ایشان بود که گفتند: رئیس‌جمهور محترم و برخی مسئولان، کم و بیش درخصوص حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سخن گفته‌اند اما نیاز اصلی، عمل است و نباید این‌گونه باشد که در سخن، از اقتصاد مقاومتی حمایت کنیم اما در عمل، حرکت ما کُند باشد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: مبنای اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید داخلی و استحکام بنیه درونی اقتصاد است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: رونق اقتصادی نیز فقط با تولید و فعال کردن ظرفیت‌های درونی محقق می‌شود و نه با چیز دیگر.
ایشان درخصوص اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توصیه‌هایی هم به بانک‌ها و همچنین بخش صنعت و معدن داشتند.
رهبر انقلاب اسلامی درباره بانک‌ها گفتند: بانک‌ها باید برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش مثبت ایفا کنند و خود را با این سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت برای اجرای آنها، تطبیق دهند.
اما توصیه مؤکد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به بخش صنعت و معدن این بود که تحرک و تلاش خود را مضاعف کنند زیرا بار اصلی خروج از رکود بر عهده بخش صنعت و معدن است.
ایشان اهمیت بخش کشاورزی را نیز حیاتی دانستند و با تأکید بر لزوم سیاست‌های حمایتی دولت از این بخش بسیار مهم، گفتند: در کنار حمایت از بخش کشاورزی باید مشکلات کشاورزان و دامداران نیز برطرف شود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به شعار دولت یازدهم، یعنی «اعتدال» اشاره کردند و افزودند: اعتدال شعار بسیار خوب و مورد تأیید است زیرا افراط همواره محکوم است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یک سفارش به دولت درخصوص شعار «اعتدال» کردند و گفتند: مراقب باشید که برخی در صحنه سیاسی کشور، با شعار اعتدال، جریان‌های مؤمن را کنار نزنند زیرا همین جریان مؤمن است که در مواقع خطر زودتر از همه سینه سپر می‌کند و در مشکلات نیز، دولت را به طور واقعی کمک می‌کند.
ایشان تأکید کردند: اعتدال همان اسلام است. یعنی مقابله شدید با کفار و مهربانی با یکدیگر، یعنی امر به معروف و نهی از منکر. اعتدال به این معنا نیست که از کارهایی که جریان مؤمن، احساس وظیفه می‌کند، جلوگیری کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی سپس یک توصیه مهم به برخی جریان‌های سیاسی و مطبوعاتی داشتند و خطاب به آن‌ها گفتند: امنیت فکری و ذهنی برای مردم مهم است و نباید با طرح برخی مطالب بی‌مبنا و تکرار حرف‌های مطبوعات بیگانه با اعصاب و روان مردم بازی کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به موضوع هسته‌ای، آنرا مسئله‌ای حساس خواندند و با تأیید سخنان رئیس‌جمهور درخصوص موضوع هسته‌ای گفتند: واقعیت این است که در این موضوع، طرف مقابل به مرگ گرفته است که به تب راضی شویم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسئله بسیار مهم ظرفیت غنی‌سازی را یکی از موارد اختلافی با طرف مقابل خواندند و افزودند: هدف آنها این است که در موضوع ظرفیت غنی‌سازی، جمهوری اسلامی ایران را به ۱۰ هزار سو راضی کنند البته ابتدا از ۵۰۰ سو و ۱۰۰۰ سو شروع کردند، که «۱۰ هزار سو محصول حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ از نوع قدیمی است که داشتیم و داریم»، در حالیکه به گفته مسئولان مربوط، نیاز قطعی کشور، ۱۹۰ هزار سو است.
ایشان حرف آمریکایی‌ها را که به بهانه نگرانی از سلاح هسته‌ای، با دانش و فناوری بومی هسته‌ای ایران مخالفت می‌کنند، ناحق و غیر منطقی دانستند و گفتند: تضمین برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته‌ای، راه‌های مشخص و دستگاه‌های مسئولی دارد که جمهوری اسلامی ایران اشکالی در این موضوع نمی‌بیند و تضمین هم شده است، اما آمریکا حق ندارد در مورد احتمال دستیابی کشورها به سلاح هسته‌ای اظهار نگرانی کند، زیرا خود آمریکا از این سلاح استفاده کرده و اکنون نیز چند هزار بمب هسته ای دارد.
رهبر انقلاب اسلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزودند: با پرونده‌ای که شما درباره  استفاده از سلاح هسته‌ای دارید نگرانی در مورد سلاح هسته‌ای به شما مربوط نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: البته ما به تیم مذاکره کننده کشورمان اعتماد داریم و مطمئن هستیم که آنها به دست‌اندازی به حقوق کشور و ملت و کرامت ملت ایران، راضی نخواهند شد و اجازه چنین کاری را نیز نخواهند داد.
ایشان مسئله تحقیق و توسعه در موضوع هسته‌ای را یکی دیگر از مواردی دانستند که باید قطعاً در مذاکرات رعایت شود و افزودند: یکی دیگر از موارد مهم که طرف مقابل تکیه و حساسیت زیادی دارد، حفظ تشکیلاتی است که تخریب آن‌ها برای دشمن امکان پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آنها در مورد تأسیسات فردو می‌گویند، چون این تأسیسات قابل دسترسی و ضربه‌زدن نیست، بنابراین باید تعطیل شود که این سخن، خنده‌آور است!
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه همچنین به مسائل منطقه و بویژه فتنه عراق اشاره کردند و گفتند: به توفیق الهی مردم مؤمن عراق، این فتنه را خاموش خواهند کرد و ملت‌های منطقه نیز روز به روز بسوی رشد و اعتلای مادی و معنوی پیش خواهند رفت.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود ماه مبارک رمضان را ماه اِنابه و توبه و زمینه‌ساز حرکت از دوزخ بدکرداری و بددلی و بداندیشی بسوی بهشت نیک‌کرداری، نیک‌اندیشی و نیک‌رفتاری دانستند و گفتند: از جمله معارف والایی که ادعیه ماه مبارک رمضان به انسان می‌آموزد، عمل همراه با معرفت و هدف، دوری از تنبلی و بیکارگی و پرهیز از دل زدگی، سهل‌انگاری، سخت‌دلی، تحجر و غفلت است که وظیفه مسئولان برای رعایت این معارف ارزشمند بسیار سنگین‌تر و سخت‌تر از افراد عادی است.

پیش از سخنان رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی رئیس جمهور، با اشاره به برکات و هدایت‌های اخلاقی و فرهنگی ماه مبارک رمضان، هدف اصلی انقلاب اسلامی را همان هدف بعثت انبیاء، یعنی تکمیل مکارم اخلاقی خواند و گفت: دولت مهم‌ترین وظیفه خود را وظیفه فرهنگی و همچنین اجرای سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی می‌داند بخصوص در سالی که به نام «فرهنگ و اقتصاد» نام‌گذاری شده است.
آقای روحانی اجرای ۳ سند مهم «مهندسی فرهنگی»، «تحول بنیادین در آموزش و پرورش» و «نخبگان» را به عنوان مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی دولت در عرصه فرهنگ در سال جاری برشمرد و افزود: بخش بزرگی از وظایف فرهنگی نیز بر عهده نهادهای دینی و اجتماعی نظیر حوزه‌های علمیه، فرهیختگان، هنرمندان و فرهنگ دوستان است.
وی نقش مراجع تقلید و محافل دینی را بسیار ارزشمند و بی‌بدیل خواند و افزودند: امروز نهاد مرجعیت، سدی قوی در مقابل توطئه‌های استکباری و صهیونیستی است که نمونه آشکار آن در عراق پیش چشم همگان قرار دارد.
رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: دولت تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده و هزارمیلیارد تومان به صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از این شرکت‌ها اختصاص داده است.
بخش بعدی گزارش رئیس جمهور به عملکرد اقتصادی دولت با تمرکز بر دو شاخص مهم «تورم» و «رونق اقتصادی» اختصاص داشت.
آقای روحانی در یک ارزیابی کلی، عملکرد اقتصادی ۱۱ ماهه دولت را در برخی شاخص‌ها فراتر از انتظار خواند و با اشاره به کاهش تورم نقطه به نقطه از ۴۵ درصد در خرداد ماه ۹۲ به ۱۴/۶ درصد در خرداد ماه سال جاری گفت: این میزان کاهش رشد تورم در طول یک سال، که با کمک و حمایت مجلس، قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت و نیروهای مسلح انجام شد، در تاریخ دولت‌های گذشته بی نظیر است.
وی در همین زمینه افزود: دولت بنا دارد در سال ۹۴ تورم را به پایین تر از ۲۰ درصد و درسال ۹۵، تک‌رقمی کند.
رئیس‌جمهور ایجاد رونق پایدار اقتصادی را سخت‌تر از مهار تورم خواند و خاطرنشان کرد: دولت مصمم به شکستن رکود  بر مبنای سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی و هدایت تولید به سمت رقابت‌پذیری و صادرات است و برنامه‌های خروج از رکود به زودی به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.
آقای روحانی گفت: لازمه رونق، ارتباط و تعامل خوب و سازنده با جهان، بخصوص همسایگان است و در این زمینه دولت قدم‌های مؤثری برداشته است.
گزارش از وضعیت «سلامت» و طرح تحول آن، بخش بعدی گزارش رئیس‌جمهور بود. وی از برخورداری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مردم از مزایای طرح تحول سلامت و قرار گرفتن بیش از ۴ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت خبر داد.
آقای روحانی در ادامه به تشریح راهبرد و عملکرد دولت در بخش سیاست خارجی پرداخت و با بیان اینکه دیوار «ایران‌هراسی» و «بهانه‌جویی» های جبهه استکبار فروریخته است، گفت: در دیواره تحریم‌های ظالمانه شکاف غیرقابل ترمیمی بوجود آمده است.
وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی با منطق و استدلال در مذاکرات هسته‌ای حاضر شده و ذره‌ای از حقوق ملت عقب‌نشینی نخواهد کرد، و در کنار حق مسلم ملت در عرصه فناوری صلح آمیز هسته‌ای به دنبال استیفای حق دسترسی ملت به بازار سرمایه و فناوری نیز است.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز اگر مذاکرات به دلیل زیاده‌خواهی دشمن شکست بخورد، دنیا متوجه است که مسئولیت این شکست بر دوش طرف مقابل است و ایران در مسیری قانونی حرکت خود را با پشتیبانی بیش از پیش ملت ادامه خواهد داد.
آقای روحانی یک راهبرد مهم دولت را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: برنامه تحول اقتصادی دولت در سال جاری و در سال‌های آینده بر مبنای شکسته شدن و پایان تحریم‌ها، استوار نشده است و حتی اگر دشمن لجبازی کند، به حول و قوه الهی، راه توسعه و پیشرفت را ادامه خواهیم داد.
بخش آخر سخنان رئیس جمهور درخصوص اتفاقات و ناآرامی‌های اخیر در منطقه بود. آقای روحانی، ایجاد جریان‌های تفرقه‌انگیز در میان مسلمانان با سوءاستفاده از عناوین مقدسی مانند جهاد اسلامی را ترفند بدخواهان امت اسلامی برای جلوگیری از فراگیر شدن پیام‌های مهم انقلاب اسلامی نظیر مردم‌سالاری دینی، استقلال، ایستادگی و ایجاد امت واحده اسلامی خواند و گفت: جمهوری اسلامی به وظیفه خود در ایجاد ثبات، امنیت و مبارزه با جهالت، افراطی‌گری خشونت و توحش متعهد است و معتقدیم خونریزی و آدمکشی و بی‌ثباتی در منطقه به نفع هیچکس نخواهد بود.
رئیس‌جمهور در پایان، خاطرنشان کرد: دولت تمام موفقیت‌های خود را در سایه مشارکت، همبستگی و انسجام مردم و در ذیل هدایت‌های رهبر انقلاب اسلامی و لطف و عنایت خداوند و توجهات حضرت ولی عصر عجل‌الله تعالی‌فرجه‌الشریف می‌داند.


ارسال شده در سه شنبه هفدهم تیر 1393 ساعت 23:33 توسط مهندس سعيد مهديزاده
حدیث مشهوری میان اهل شیعه و اهل سنت است که پیغمبر(ص) فرمودند: از مردان گروه زیادی به کمال رسیدند ولی از میان زنان فقط چهار زن که عبارتند از: آسیه دختر مزاحم (زن فرعون)، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد (ص).

 55-8.jpeg

خدیجه(س) از بزرگترین بانوان اسلام به شمار می‏‌رود. او اولین زنی ‏بود که به اسلام گروید چنان که علی‌‏بن‌ابی‏طالب (ع) اولین ‏مردی بود که اسلام آورد. اولین زنی که نماز خواند، خدیجه بود. او انسانی روشن بین و دور اندیش بود. با گذشت، علاقه‏‌مند‌ به ‏معنویات، وزین و با وقار، معتقد به حق و حقیقت و متمایل به‏ اخبار آسمانی بود. همین شرافت‏ برای او بس که همسر رسول خدا (ص) بود و گسترش اسلام به کمک مال و ثروت او تحقق یافت.

 

بدر دهم ماه مبارک رمضان سال دهم بعثت ‏خدیجه(س) بانوی فداکار و همسر بی نهایت مهربان حضرت رسول (ص) به سن 65 سالگی از دنیا رفت و پیامبر (ص) او را با دست مبارک خویش در حجون مکه (قبرستان ابوطالب) به خاک سپرد، و حزن درگذشت او پیامبر (ص) را بسیار محزون ساخت که پیامبر (ص) سال درگذشت‏ حضرت خدیجه(س) را «عام الحزن‏» سال اندوه نام نهاد.

 

 

پدر حضرت خدیجه خُوَیلد بن اسد و مادر او فاطمه دختر زائده است. تولّد حضرت خدیجه(س) سال 68 پیش از هجرت است. ازدواج مبارک خدیجه با وجود مبارک و نازنین حضرت محمّد (ص) هنگامی بود که 25 سال از عمر شریف پیامبر (ص) و چهل سال از عمر حضرت خدیجه (س) می گذشت. او از لحاظ نسب از همه زنان پیغمبر (ص) به پیامبر(ص) نزدیک‌تر است.

 

حضرت خدیجه(س) در دوران جوانی با تشکیل کاروان‌های تجاری به کسب درآمد پرداخت. وی با مدیریت و درایتی قوی و به دور از رسم تاجران زمانه که رباخواری را از اصول ثروت اندوزی قرار داده بودند، به تجارت روی آورده بود.

 

تاریخ نگاران، بارها از او با عنوان‌هایی همچون «بانوی دوراندیش و خردمند» یا «بانوی عاقل» یاد کرده‌اند. حضرت خدیجه(س) یکی از ثروتمندان مکه بود، ولی هرگز از یاری فقیران روی برنگرداند و خانه‌اش همواره کعبه آمال مردم بینوا و پناه گاه نیازمندان بود. کرم، سخاوت، دوراندیشی، درایت، عفت و پاک دامنی، از وی بانویی پرهیزکار و مورد احترام ساخته بود. لقب «بانوی بانوان قریش» که در آن زمان به وی داده شد، نشان دهنده جایگاه او در میان مردم است.

 

حضرت خدیجه(س) در 24 سال زندگی مشترک با پیامبر گرامی اسلام(ص)، خدمات بسیاری برای آن بزرگوار و دین اسلام انجام داد. حمایت‌های مالی، روحی، عاطفی از حضرت محمد(ص)، تصدیق و تأیید پیامبر در روزگاری که هیچ کس تأییدش نمی‌کرد و یاری ایشان در برابر آزار مشرکان، گوشه‌هایی از این خدمات ارزشمند است. حضرت خدیجه (س) پس از ازدواج با پیامبر، دارایی‌اش را به ایشان بخشید تا آن را هرگونه می‌خواهد مصرف کند. رسول گرامی اسلام در این زمینه می‌فرماید: "هیچ ثروتی به اندازه ثروت خدیجه (س) برای من سودمند نبود."

 

حضرت خدیجه (س)، این بانوی بزرگوار نه تنها از عمق جان به رسالت پیامبر ایمان آورد، بلکه او را در برابر سختی‌ها و تکذیب مشرکان و بدخواهان یاری داد. تا زنده بود، اجازه نداد آزار و شکنجه مشرکان بر رسول خدا سخت آید. هنگامی که رسول الله با باری از مصیبت و اندوه به خانه می‌آمد، خدیجه او را دلداری می‌داد و نگرانی را از ذهن و خاطرش می‌زدود.

شمه‌ای از فضایل حضرت خدیجه(س)

 

اولین زنی که در نزد پیامبر از احترام و محبوبیت خاصی برخوردار بود.

 

پیامبر(ص) نیز فرمودند: بهترین زنان بهشت چهار زن هستند: مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد، فاطمه دختر محمد(ص)، آسیه دختر مزاحم.

 

در تفسیر عیاشی از امام باقر(ع)، از رسول خدا روایت است که فرمود: درشب معراج چون بازگشتم، از جبرئیل پرسیدم آیا حاجتی داری؟ جبرئیل گفت: خدیجه را از طرف خداوند و از جانب من سلام برسان.

 

او یک همسر فداکار و ایثارگر، بهترین یاور برای رسول خدا و در تمام مشکلات و سختی‌های پی در پی و تبعیدها و محاصره‌های پیامبر، قوی‌ترین پشتییان و همراه او بود. اموال خود را در راه اهداف الهی همسرش و گسترش و تقویت اسلام، بخشش کرد و با ثروت بسیارش در راه تثبیت و پیشرفت اسلام، بسیار موثر بود.

 

او زنی با کمال و با شخصیت و با فضیلت بود و از همین رو از زنان دیگر ممتاز و پیامبر خدا او را بسیار دوست می‌داشت.

 

برخی وقایع دوران زندگی حضرت خدیجه با رسول گرامی اسلام(س)

 

تجدید بنای خانه کعبه و حکمیت رسول خدا که در ۳۵ سالگی رسول اکرم اتفاق افتاد.

 

مبارزه با بت پرستی و اختلاف بین بت پرستان، توسط مردان و سران جامعه آن روز.

 

بعثت رسول اکرم و پیغمبری آن حضرت.

 

جنگ‌های پیغمبر.


ارسال شده در سه شنبه هفدهم تیر 1393 ساعت 23:30 توسط مهندس سعيد مهديزاده

**بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏** اللّهُمَّ اجعَلنی فیهِ مِنَالمُتَوَکِّلینَ عَلیکَ وَاجعَلنی فیهِ مِنَ الفائِزینَ لَدَیکَ وَاجعَلنی فیهِمِنَ المُقَرَّبینَ اِلَیکَ بِاِحسانِکَ یا غایَةَ الطّالِبینَ

خدایا مرا در این روز از توکل کنندگان و سعادتمندان درگاهت قرار ده و مقرر فرمادر این روز از مقربان درگاهت باشم، به احسانت ای نهایت همت جویندگان


علی بهجت فرزند آیت الله بهجت گفت: از شدت ناراحتی برای اتفاقات دنیای اسلام توان پدر برای درس دادن تحلیل می‌رفت و می‌گفتند سفیانی از حتمیات است اینها به اسم می‌کشند. شما چه می‌دانید؟! با این درندگان چه کنیم؟ نمی دانیم، مرددیم دعا کنیم آیا بمانیم تا ظهور؟!

حجت الاسلام والمسلمین علی بهجت فرزند آیت ‌الله بهجت شب گذشته در برنامه ضیافت شبکه قرآن و معارف سیما بیان داشت: در طول تاریخ شیعه علمای زیادی بوده‌اند که زحمت زیادی کشیده اند اما از این میان تعدادی در کنار سیر عملی‌شان، سیر انفسی داشته‌اند و مسلما تنها این افراد توانسته‌اند که به سیر الی الله و یقین برسند و آیت‌الله بهجت نیز از این دست علما بودند.

آیت‌الله بهجت از سن 12 سالگی باطن گناه را می‌دید

وی گفت: همه می‌گفتند که آیت‌الله بهجت می‌توانند ضمائر را ببینند ولی ایشان اصلا این چیزها برایشان مهم نبود و می‌گفتند غلط است که کسی دنبال این چیزها برود و بیان می‌داشتند اگر کسی دنبال گندم برود ممکن است در کنارش کاه هم به او بدهند.

علی بهجت اظهار داشت: وی از زمانی که کودکی 12 ساله بود چشمش در عبادت باز شده بود و می‌توانست باطن گناهان را ببیند و در سن 14 سالگی نیز که در نماز جماعت مرحوم نائینی شرکت می‌کرد می‌توانست سیر آفاقی مرحوم نائینی را درک کند. آیت‌الله بهجت توانسته بود در زندگی‌اش عصمت کودکی‌شان را حفظ نماید و در حقیقت به این دلیل آلوده نبوده و می‌توانست به راحتی پرواز کنند.

آیت‌الله بهجت از جانب آقای قاضی لقب فاضل گیلانی گرفت

وی عنوان کرد: وی از شاگردان آقای قاضی بود و نحوه آشنایی اش با آقای قاضی نیز بسیار جالب است، زیرا علامه طباطبایی خودشان می‌گفتند که ما بعد از 5، 6 سال ماندن در نجف یاد می‌گرفتیم به محضر آقای قاضی برسیم اما آیت‌الله بهجت از همان ابتدا به محضر آقای قاضی رسیدند.

فرزند آیت‌الله بهجت افزود: خود آیت الله بهجت از نحوه آشنایی‌شان با مرحوم قاضی و اولین باری که نام ایشان را شنیده بودند این گونه می گویند که من در کربلا بودم که یک آقایی شب‌های پنجشنبه برای زیارت از نجف به کربلا می‌آمد و در مدرسه ما وضو می‌گرفت من تعارفش می‌کردم که به حجره ما بیاید و او نیز دعوت مرا می‌پذیرفت از طریق این فرد که برادر علامه طباطبایی بود نام آقای قاضی را شنیدم. در دوران نوجوانی در حوزه نجف، پس از حلّ مشکلی علمی مرحوم قاضی به وی گفت: «أشهد أنّک فاضل» و از آن پس او را «فاضل گیلانی» خطاب می‌کرد.

هرگز در کلاس آقای قاضی سؤالی نپرسید و هرگز نیز سؤالی نداشت

وی بیان داشت: وی در رابطه با آقای قاضی و کلاس‌هایش می‌گوید: من در تمام مدت سؤالی از مرحوم قاضی نکردم ولی در تمام این مدت هم سوالی نبود که در ذهن من باشد الا این که استاد جواب مرا می‌داد پدر بعد از این که این موضوع را بیان کردند لبخندی زدند و گفتند 2، 3 بار حتی استاد نام مرا بردند و گفتند در پاسخ به سؤال ایشان. به طوری که یک بار کنار دستی من به من نگاه کرد و گفت تو که سؤالی نپرسیده‌ای چرا استاد می گویند در پاسخ به سؤال تو؟

فرزند این عالم ربانی تأکید کرد: در حقیقت ایشان در محضر استادان خوبی قرار می‎گرفت البته این در حالی بود که خودش به دنبال این نبود تا استاد پیدا کند زیرا اگر انسان در مسیر درست قدم بردارد این خود خداست که استاد را می‌فرستد در حقیقت این‌ها به دنبال کسانی بودند که جان مطلب را کف دستشان بگذارد.

علی بهجت اضافه کرد: وی در رابطه با مرحوم قاضی می‌گفت درس‌های ایشان قابل نوشتن نبود من یک جلسه درس استاد را قیمت کردم دیدم به اندازه قیمت یک کوچه ای بود به نام صدتومانی یعنی کلاس ایشان این قدر ارزش داشت که هر جلسه‌اش از آن کوچه صد تومانی هم باارزش‌تر بود.

وی در رابطه با نظر آقای قوچانی در رابطه با پدر بزرگوارش گفت: مرحوم قوچانی در رابطه با آیت‌الله بهجت می‌گوید ایشان 22 سال سن داشت اما بیش از 20 مقام داشت اما حیف که نمی ‌توانم بگویم.

پس از بازگشت از حرم امام رضا(ع) چنان نشاطی داشت که حس می‌کردی مست شده است

حجت الاسلام بهجت تأکید کرد: وی با نماز جان می‌داد و با زیارت جان دوباره می‌گرفت، ایشان 40 سال دو ماه و نیم از سال را به زیارت امام رضا(ع) می‌رفت اما در طی این 40 سال یک چهل متری برای خودش آن‌جا تهیه نکرد همیشه 2 ساعت قبل سحر بیدار می‌شد و به عبادت می‌پرداخت و نزدیک طلوع آفتاب به حرم می‌رفت.

وی ادامه داد: قبل از رفتن به حرم به خاطر عبادت‌ زیاد توانشان بسیار کم می‌شد اما در کمال حیرت وقتی از حرم بر‌می‌گشتند انرژی بسیار زیادی پیدا می‌کردند به طوری که می‌توان گفت از حرم که بازمی‌گشتند انگار مست بودند و دوپینگ کرده بودند بنابراین با من شوخی می‌کرد و سر به سر من می‌گذاشت و این انرژی وصف ناپذیر باعث حیرت ما می‎شد.  

وی بیان داشت: در زیارت حضرت معصومه(س) هم همین طور بودند به طوری که از سال 1324 شمسی روزی دو ساعت به حرم حضرت معصومه می‌رفتند و یک ساعت ایستاده و یک ساعت نشسته زیارت می‎کردند و دعای جامعه کبیره و چند بار نیز به نیابت، امین‌الله می‌خواندند.

نشسته می‌خوابید و می‌گفت نشسته بخوابید تا خواب بر شما مسلط نشود

وی تصریح کرد: ایشان در درس جدی و در عبادت نیز بسیار کوشا بودند به طوری که انسان باورش نمی شد که فردی که این چنین عبادت می‌کند اهل آن چنان درس و علمی باشد و از طرفی جدی بودن در درس هم باعث نمی‌شد تا از سیر ملکوتی‌شان کم بگذارند.

وی در رابطه با نظم آقای بهجت گفت: آیت الله بهجت بسیار در کارهایشان نظم داشتند و از تمامی وقتشان استفاده می‌کردند به یاد دارم زمانی که می‌خواستند از این میز به میز دیگر بروند تا کتابی را بردارند اگر در این فاصله کوتاه از ایشان سؤالی می کردی می گفتند الان وقت سؤال است؟ یعنی حتی در بین این راه کوتاه نیز بیکار نمی‌ماندند.

علی بهجت اضافه کرد: اگر من تیتر روزنامه‌ها را می‌خواندم می‌گفتند وقت اضافه آورده‌ای که تیتر روزنامه‌ها را می‌خوانی و واقعا هم همین بود من در زندگی‌ام کسانی را دیده‌ام که بسیار روزنامه مطالعه می‌کنند اما یادشان نمی‌آید ماه قبل چه اتفاقی افتاده و کسانی را دیدم که روزنامه نخوانده و تلویزیون ندیده می‌دانستند ماه های آینده چه اتفاقاتی می‌افتد.

وی همچنین در رابطه با زمان استراحت ایشان گفت: خواب ایشان بسیار کم بود به طوری که گاهی نشسته می‌خوابیدند از ایشان که می‌پرسیدیم چرا نشسته می‌خوابید می‌گفتند دراز نمی کشم که خواب بر من مسلط نشود.

مشکلات مردم برایشان مهم بود و اگر ما در پی حل مشکل برنمی‌آمدیم خودشان آن را انجام می‌دادند

فرزند آقای بهجت اظهارداشت: در رابطه با خانواده نیز سعی می‌کردند با تمام مشغله‌هایشان سر سفره بیشتر غذا خوردن را طول بدهند صله رحمشان نیز در این زمان بود زیرا احوال همه را از من و دیگر اعضا خانواده می‌پرسیدند، حتی به نام می‌گفتند فلان فرد مشکل داشت آیا حل شد؟ دختر فلان فرد مشکلش برطرف شد؟ و می‌خواستند که پیگیر مشکلات همه باشیم و اگر زمانی هم ما یادمان می رقت خودشان آن کار را انجام می‌دادند، از برنج و محصولات میوه هم که جز وجوهات نبود یک سوم را کنار می‌گذاشتند به طوری که گاهی ما 3،4 ماه سال را بی برنج می‌ماندیم.

فحش هم می‌دهید بگویید گل اناری

علی بهجت گفت: پدر هرگز در کودکی به ما اجازه نمی دادند فحش بدهیم من می‌گفتم نمی‌شود که عصبانی هستیم فحش ندهیم می گفتند بگویید گل اناری زیرا گل انار مانند انار است اما وقتی سراغش می‌روی می بینی انار نیست.

گاهی از شدت ناراحتی برای اتفاقات دنیای اسلام انرژی‌شان در درس دادن نیز تحلیل می‌رفت

حجت الاسلام بهجت تصریح کرد: ایشان نسبت به اتفاقاتی که در جاهایی مانند بغداد می‌افتاد از جمله انفجارها به شدت حالت ترحم داشتند به طوری که از شدت ناراحتی‌شان احساس ‌می کردید که در آن انفجار برای یکی از اقوامشان اتفاقی افتاده است. در جلسه استفتائات نیز گاهی بعد از جواب به چند سؤال یکدفعه بیان می‌داشتند هر روز یک انفجار انجام می‌دهند نمی‌گذارند راحت باشیم.

وی ادامه داد: حتی از شدت ناراحتی برای این‌گونه مسائل توانایی و انرژی‌شان برای درس دادن تحلیل می‌رفت گاهی یکدفعه به شدت ناراحت می‌شدند و می‌گفتند خدایا رحم کن ما از ایشان می‌پرسیدیم آقا چه شده؟ می گفتند سفیانی از حتمیات است این‌ها به اسم می‌کشند. شما چه می‌دانید؟ با این درندگان چه کنیم؟ نمی دانیم، مرددیم دعا کنیم آیا بمانیم تا ظهور؟

 اگر از کرامات ایشان می‌گفتی به شدت عصبانی می‌شدند و می‌گفتند من گدا هستم

وی عنوان کرد: یک موضوعی که به شدت ایشان را عصبانی می‌کرد این بود که بگویید من فلان کرامت را از شما دیده‌ام این حرف باعث ناراحتی و عصبانیت ایشان می‌شد طوری که با ناراحتی می‌گفتند من چه کاره‌ام ؟ من کاره‌ای نیستم من گدا هستم. در صورتی که فرد می‌دانست این از کرامات آقا بوده است.

 علی بهجت با بیان خاطره‌ای گفت: یک بار فردی به نزد آقا آمد و گفت به تازگی نورسیده‌ای دارم آقا گفتند نامش را زینب بگذار من گفتم آقا از کجا می‌دانید دختر است پس شما می‌دانید که فرزند ایشان دختر است آقا حرف را عوض می‌کردند و می‌گفتند من مگر گفتم دختر است. در حقیقت ایشان هرگز دوست نداشتند کسی ایشان را بشناسد.

 او تمام نشانه‌ها را پاره می‌کرد

فرزند آیت‌الله بهجت گفت: سیر زندگی آیت‌الله بهجت بسیار پیچیده بود به طوری که سال‌ها طول می‌کشید تا یک سؤالمان در رابطه با ایشان پاسخ داده شود زیرا وی هرگز حاضر نبود از خود چیزی را افشا کند، او واقعا عبد خدا بود و همیشه هم می‌گفت من هیچ چیز نیستم به همین خاطر ما نیز چیز زیادی از ایشان نمی‌فهمیدیم.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: سال 63 بود که علامه جعفری تلنگری به من زد که کارهایت را رها کن و پیش پدرت بیا که ایشان یک فرد خاص و تکی است اما بعد از آن نیز من چیز زیادی در رابطه با پدر متوجه نمی‌شدم البته گاهی بعضی مطالب را یادداشت می‌کردم اما این یافته‌ها تنها مانند پازلی از هم پاشیده بود تمام نشانه‌ها را پاره می‌کردند.


ارسال شده در سه شنبه هفدهم تیر 1393 ساعت 23:23 توسط مهندس سعيد مهديزاده
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اگر حمایت های مقام معظم رهبری نبود هیچ توفیقی در مذاکرات هسته ای امکان پذیر نبود.

بمحمد جواد  ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان  در پاسخ به بیانات مقام معظم رهبری در حمایت و اعتماد به تیم هسته ای کشورمان گفت: ما همواره قدردان حمایت های مقام معظم رهبری هستیم. فرمایشات دیروز  مقام معظم رهبری کاملا نشان داد ایشان در جزییات موضوع بحث هسته ای نیازهای کشور، برنامه های درازمدت کشور در حوزه هسته ای و همین طور در مورد جزییات مذاکرات هستند و  با دقتی که ویژه ایشان بوده و همواره موضوعات مهم و اساسی کشور را با دقت کامل و ریزبینی و با رعایت همه ظرافت ها بیان فرموده بودند و می فرمایند، موضوع هسته ای را هم مطرح کردند.

وزير امور خارجه کشورمان در گفتگو با واحد مرکزی خبر در وین  با تاکید بر  اینکه جا دارد همه دست اندرکاران و  مخصوصا دوستان عزیز  ما و اصحاب رسانه به ظرایف فرمایشات مقام معظم رهبری توجه کنند، افزود: همیشه قدردان حمایت ایشان بودیم و هستیم و اگر حمایت های مقام معظم رهبری نبود هیچ توفیقی در مذاکرات هسته ای امکان پذیر نبود و  رهنمودهایی که ایشان هم به صورت خصوصی به اعضای تیم ارائه فرمودند و هم نکاتی که در بیانات دیروزشان و در بیانات قبلی شان هم مطرح نمودند حتما چراغ  راه ما برای رسیدن به راه حل خواهد بود و لازم است این بیانات و  این دیدگاههایی که از طرف ایشان مطرح شد مبنای کار همه دست اندرکاران قرار  بگیرد.


رئیس جمهور با اشاره به ضرورت زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت گفت: هیچ دشمنی نمی تواند به منافع ملی، عزت و شرف ملت و کشور ما صدمه ای وارد کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در مراسم ضیافت افطار با جمعی از خانواده شهدا و ایثارگران که امشب در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد گفت: خداوند چه کرامتی به انسان داده که مستقیم با این بندگان کوچک خود سخن می گوید نه تنها با انسانهایی که به او ایمان آوردند بلکه با همه انسانها آنجایی که در قرآن می گوید یا ایها الناس.

وی ادامه داد: این خداوند رحیم و غفور به بندگانش اجازه سخن داده که اگر خداوند به ما اجازه نمی داد و می گفت با من حرف نزنید و شماها لیاقت ندارید چقدر زندگی سخت می شد.

روحانی با بیان اینکه  خداوند پناه انسانها در گرفتاریها و دلتنگیها  است تصریح کرد: اگر خداوند نمی خواست زحمات ایثارگران و فداکاری آنها را ارج و ثواب بی پایان دهد چگونه می شد ایثار ایثارگران را پاسخ داد. چرا که دولت کوچکتر از این حرفهاست و اگر تمام جامعه هم جمع شوند و هر آنچه دارند تقدیم خانواده ایثارگران کنند باز جبران زحمات آنان نیست.

وی با تاکید بر اینکه ایثارگران با خدا معامله کردند گفت: حضرت خدیجه کبری یکی از ایثارگران است نه تنها اموال و زندگیش را در راه خدا و اسلام داد بلکه در روزهای سختی و در زمان شعب ابیطالب هم یک تنه به میدان آمد و همه جا برای پیامبر و اسلام عزیز فداکاری کرد.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به فداکاری شهدا، ایثارگران و خانواده آنها گفت: این وفاداری را از پیامبر آموختیم و هیچ گاه نشد که پیامبر به یاد خدیجه کبری نباشد و از همسرش به بزرگی یاد نکند و هر کس که دوست حضرت خدیجه بود وقتی به مدینه می آمد پیامبر چقدر به آنها احترام می کرد. و همین طور شما نیز وفادار شهدا هستید. با نزدیک شدن به اذان مغرب رئیس جمهور گفت: اذان پایان سخنرانی است اگر چه دلم می خواست با شما عزیزان صحبت کنم.

وی همچنین از خانواده شهدا و ایثارگران خواست که در این لحظات معنوی و با زبان روزه برای کشور، مقام معظم رهبری، دولت و همه خدمتگزاران نظام دعا کنند.

رئیس جمهور با این دعا به سخنان خود ادامه داد: خداوند اجر بی پایان به شما خانواده شهدا و ایثارگران عنایت کند و کاری کند که دولت شرمنده خانواده های ایثار گر نباشد.

رئیس جمهور با اشاره به فرهنگ ایثار و شهادت گفت: ما باید فرهنگ ایثار و شهادت را زنده نگه داریم که اگر این فرهنگ را زنده نگه داشتیم هیچ دشمنی نمی تواند به منافع عزت و شرف ملت و کشور ما صدمه وارد کند.

رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: به امید روزی که فرهنگ ایثار را برای همیشه در این سرزمین زنده نگه داریم.


افسران - جلسه بسیجیان دانشجویی مهاباد با حاج اقای حسین خانی در سال 91


ارسال شده در شنبه چهاردهم تیر 1393 ساعت 21:1 توسط مهندس سعيد مهديزاده
افسران - دست از آقا


ارسال شده در شنبه چهاردهم تیر 1393 ساعت 20:29 توسط مهندس سعيد مهديزاده
افسران - اینفوگرافی اختصاصی / دانشجوی تراز انقلاب اسلامی از نظر رهبری


تولیت حسینیه آیت‌الله العظمی سید جواد خامنه‌ای در گفت‌وگویی متفاوت به تشریح رابطه میان امام خامنه‌ای و پدرشان پرداخت.

علی شمقدری

سید جواد فرزند سید حسین و پدر مقام معظم رهبری که با شهرت خامنه‌ای شناخته می‌شود در سال 1274 شمسی (1313 ق) در نجف اشرف در خانواده‌ای روحانی، متولد شد. در کودکی (حدود 3 سالگی) به همراه خانواده به تبریز بازگشت و تحت تربیت پدر فقیه و عالم خود سید حسین حسینی خامنه‌ای رشد یافت.

آیت‌الله العظمی سید جواد خامنه‌ای پس از سال‌‎ها زندگی در زادگاه و سپری کردن دوران تحصیل در تبریز، مشهد و نجف و کسب مقام اجتهاد به مشهد مقدس کوچ کرد و در جوار بارگار اما رضا (ع) اقامت گزید، سید جواد در مشهد از حوزه درسی آیت‌‏الله آقازاده خراسانی و حاج آقا حسین قمی کسب فیض کرد و به مدارج عالی رسید.

ایشان در مشهد به تدریس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، تعلیم و تربیت طلاب و ارشاد مردم مشغول بود و چندین سال متمادی امامت جماعت مسجد صدیقی‌ها یا مسجد آذربایجانی‌ها (ترک‌ها) را برعهده داشت.آیت‌‏الله العظمی سید جواد خامنه‏‌ای در روزهای سیاه اختناق رژیم ستم‏شاهی، رنج و فشار روزافزون آن دستگاه جبار را بر خانواده و فرزندان خود تحمل کرد و در همه عمر، روی خوش به دشمنان اسلام نشان نداد.

ایشان سرانجام در پانزدهم تیر 1365 در 91 سالگی وفات یافت و در جوار مرقد مطهر امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

جمعیت باشکوه حاضران در مراسم تشییع و خاکسپاری ایشان و همچنین حضور گسترده اقشار مختلف مردم مشهد و سراسر ایران بر محبوبیت، مردمی بودن ایشان صحه گذاشت.

دامان پاک آیت‌الله العظمی سید جواد خامنه‌ای محل پرورش فرزندانی رشید و صالح بود که در راس آنها حضرت آیت‌الله سید‌علی‌ خامنه‌ای، رهبر فرزانه انقلاب قرار داشت.

همزمان با سالروز رحلت این عالم ربانی، باید به سراغ کسانی می‌رفتیم که اندک خاطره‌ای از این مجاهد فقیه به یاد داشته باشند. پس از پرس و جوهای فراوان به فردی انقلابی و قدیمی در مشهد رسیدیم: حاج علی شمقدری. محل قرارمان نیز جایی بود که مناسبت زیادی با موضوع مصاحبه داشت: حسینیه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مشهد، اندرزگو 12، مقابل باب الجواد. ساعت قرارمان نیز 21:30 دقیقه 14 تیرماه است، شب رحلت آیت‌الله العظمی سید جواد خامنه‌ای.

محفل انس با قرآن در حسینیه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مطابق معمول سال‌های قبل برپا شده است، حاج علی آقا در گوشه‌ای از حسینیه در حال خط بردن قرآن است. حضور طیف‌های گسترده جوانان در این مراسم نشانگر پویایی و الفت جوانان مشهدی با حسینیه آیت الله خامنه‌ای است.

پذیرایی از مهمانان و حاضران در حسینیه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با نظم و ترتیب خاصی در حال انجام است. برای مصاحبه با حاج علی آقای شمقدری که برای مصاحبه هماهنگ می‌کنیم، مصاحبه را به بعد از اتمام جلسه قرآن موکول می‌کردند. ما نیز به جمع حاضران در جلسه روخوانی قرآن می‌پیوندیم و از صوت زیبای قاری مصری بهره‌مند می‌شویم.

با پایان جلسه قرآن، فرصتی می‌شود تا با حاج علی شمقدری همکلام شویم.

وی که تولیت حسینیه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مشهد‌ مقدس را نیز برعهده دارد در ارتباط با زندگی آیت الله سید جواد خامنه‌ای و ساده زیستی ایشان این گوینه سخن خود را آغاز می‌کند: زندگی ساده و در عین حال همراه با عزت نفس آقا سید جواد خامنه‌ای مشهور بود و ظاهر منزل ایشان که اکنون با نام حسینیه آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد شناخته‌ می‌شود، خود شاهدی بر این مدعاست و زندگی و اخلاق زاهدانه ایشان را نشان می‌دهد.

شمقدری ادامه می‌دهد: آقا سید جواد خامنه‌ای در دوران ریاست‌جمهوری مقام‌معظم‌رهبری چند بار به تهران آمدند تا ایشان را ببینند و هر دفعه مقام معظم‌رهبری احترام فوق‌العاده زیادی را نسبت به ایشان روا می‌داشتند.

تولیت حسینیه آیت‌الله خامنه‌ای مشهد‌مقدس با اشاره به رابطه مثال‌زدنی بین مرحوم آقا سید جواد خامنه‌ای و مقام‌معظم‌رهبری افزود: ارادت مقام‌معظم‌رهبری نسبت به پدرشان غیر از رابطه پدر و پسری‌شان بود و این احترام به پدر را حتی در مراسم تشییع و خاکسپاری آن مرحوم نیز با همان ارادت و علاقه انجام دادند و صورت مبارک‌شان را به کف پای پدرشان می‌کشیدند.

شمقدری با ذکر خاطراتی از آقا سید جواد خامنه‌ای، به دو خاطره مقام‌معظم‌رهبری از پدرشان اشاره کرد و گفت: خود مقام‌معظم‌رهبری نقل فرموده‌اند که در مقطعی از مبارزات علیه رژیم منحوس پهلوی، اقدام به اعتصاب غذا در زندان کردند و آقا سید جواد پس از اطلاع از این اقدام مقام‌معظم‌رهبری به ایشان توصیه نمودند که به فکر سلامتی‌شان هم باشند و مقام‌معظم‌رهبری تا زمانی‌که پدرشان اجازه ندادند، این اقدام را ادامه ندادند.

وی درباره توجه مقام‌معظم‌رهبری به پدرشان افزود: زمانی‌که ایشان برای تحصیل در نجف اقامت داشتند، آقا سید جواد در اثر بیماری، تب شدیدی کردند و مقام‌معظم‌رهبری پس از اطلاع از این وضعیت، با وجود علاقه‌ای که به ادامه تحصیل در نجف داشتند، بلافاصله درس را رها کرده و به مشهد بازگشتند و در مشهد به ادامه تحصیل پرداختند.

تولیت حسینیه آیت‌الله خامنه‌ای مشهد‌مقدس در پاسخ به سئوالی پیرامون نحوه زندگی آقا سید جواد خاطرنشان کرد: عمده تلاش ایشان در مباحث علمی و تدریس علوم دینی می‌گذشت و کم‌تر در مباحث سیاسی وارد می‌شدند، اما پدربزرگ و خانواده مادری مقام‌معظم‌رهبری به‌طور فعال در مبارزات علیه رژیم پهلوی شرکت داشتند که شرح تفصیلی آن در کتاب شرح اسم که پیرامون زندگی مقام‌معظم‌رهبری نگاشته شده آمده‌ است.

شمقدری افزود: زندگی ساده و در عین حال همراه با عزت نفس آقا سید جواد خامنه‌ای مشهور بود و ظاهر منزل ایشان که اکنون با نام حسینیه آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد شناخته‌ می‌شود، خود شاهدی بر این مدعاست و زندگی و اخلاق زاهدانه ایشان را نشان می‌دهد.

وی با ذکر خاطراتی از روز رحلت آقا سید جواد خامنه‌ای در 14 تیرماه 1365، حضور مردم وفادار مشهد در مراسم خاکسپاری و ترحیم ایشان را زایدالوصف برشمرد


ارسال شده در شنبه چهاردهم تیر 1393 ساعت 20:10 توسط مهندس سعيد مهديزاده

یکی از مراجع تقلید شیعیان با اشاره به برداشت‌های سطحی و اشتباه مشرکان از قرآن گفت: با تامل در دیدگاه‌های وهابیت می‌فهمیم که درک درستی از قرآن ندارند.

 آیت الله جعفر سبحانی بعد از ظهر شنبه در ادامه تفسیر سوره زمر که در مدرسه حجتیه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مسایلی که باعث آزار مشرکان بود عبارت "لا اله الا الله" بود زیرا آنها به پرستش خدایان و بتهای متعدد علاقه داشتند و آنها را واسطه برای خدا می‌دانستند.

وی ادامه داد: امروز هم وهابیون به راحتی به همه مسلمانان غیر از خودشان تهمت شرک می‌زنند در حالی که چه مسلمانی پیدا می‌شود که از شنیدن لا اله الا الله ناراحت و پریشان شود بلکه همه مسلمانان به توحید معتقد هستند.

قرآن کتاب هدایت است

این مفسر قران کریم در ادامه با اشاره به آیاتی که به خلقت آسمان و زمین اشاره دارد اضافه کرد: خداوند قرآن را کتاب هدایت و نه کتاب علمی قرار داده است اما در آن موضوعات علمی نیز وجود دارد.

وی گفت: خداوند خلقت زمین و آسمان را خلقت بالحق معرفی می‌کند یعنی خلقت جهان بیهوده و باطل نیست.

آیت الله سبحانی افزود:  خداوند در قالب گردش شب و روز و پیچیدن آن در یکدیگر موضوع علمی کرویت و حرکت زمین به دور خورشید را مطرح کرده است.

وی تاکید کرد: اگرچه قرآن به صراحت به کرویت زمین تصریح نکرده اما این آیات به خوبی نشان دهنده این موضوع است زیرا قرآن کتاب هدایت است.

مرجع تقلید شیعیان تأکید کرد: خداوند آسمان و زمین را با همه موجوداتش آفرید و آنها را مسخر انسان کرد تا انسان به عبادت خدا بپردازد در صورتی که اگر خورشید در مسیر خود نمی‌چرخید، کره زمین آنقدر داغ می‌شد که امکان زندگی وجود نداشت.

وی اضافه کرد: بهره مندی از نعمت‌های الهی در زمین و آسمان و نور گرفتن از خورشید و زنده بودن حیات به آب، اندکی از نعمت‌های الهی است که کافران آن را با اعمال زشت خود نادیده می‌گیرند.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه خداوند عزیز و غفار است گفت: یعنی خداوند آمرزنده و در عین حال شکست ناپذیر و پیروز است و ترکیب این دو واژه عظمت الهی را در اوج خود نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: انسانها بر خلاف خداوند هر قدر بیشتر قدرت می‌یابند و به شاهنشاهی و پست و مقامی می‌رسند بی رحمیشان بیشتر می‌شود و جنایاتی که در دنیا شاهدیم نتیجه همین بی رحمی هاست در حالی که خداوند حتی با گناهکاران توبه کار هم با مهربانی رفتار می‌کند.


ارسال شده در شنبه چهاردهم تیر 1393 ساعت 20:6 توسط مهندس سعيد مهديزاده
00-53.jpg

**بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏** اللَّهُمَّ اَعِنّی فیهِ عَلی صِیامِهِ وَ قِیامِهِ ، وَ جَنِّبنی فیهِ مِن هَفَواتِهِ وَ آثامِهِ، وَ ارْزُقنی فیهِ ذِکْرَکَ بِدَوامِهِ، بِتَوْفیقِکَ یا هادِیَ المُضِّلینَ.

 

خدایا یاری کن مرا در این روز بر روزه گرفتن و عبادت، و برکنارم ‌دار در آن از بیهودگی و گناهان، و روزیم کن در آن یادت را برای همیشه، به توفیق خودت ای راهنمای گمراهان.


22-322.jpg

آیت‌الله سیستانی با ابراز تاسف از عدم انتخاب رئیس پارلمان و تشکیل دولت جدید عراق، این امر را شکست بزرگی برای سیاسیون عراق دانست.